לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מעשה בשני אחים

מעשה בשני אחים

אהבה בין בני אדם – זהו סוד החיים האמיתיים.

מאת

היה היו שני אחים ולהם חווה משותפת. במשך שנים רבות הם עיבדו את החווה ביחד, באחווה וברעות. הגיע היום, שבו אחד מהם נשא אישה ולכן חילקו ביניהם את החווה. האח הנשוי בנה לעצמו בית חדש ועבר לגור שם עם אשתו, בעוד שהאח הרווק המשיך לחיות לבדו בבית החווה הישן. שני האחים המשיכו לעבד את שדותיהם המבורכים וקצרו רווחים.

חלפו השנים, לאח הנשוי נולדו בינתיים עשרה ילדים, בעוד שהאח השני לא מצא עדיין את בת זוגו – הוא נשאר בודד.

באחד הלילות חשב לעצמו האח הרווק: "יש לי שדה גדול ומבורך, הפרנסה מצויה אצלי בשפע ובכל זה אני משתמש רק לעצמי. גם לאח שלי יש שדה גדול ומבורך, אבל הוא צריך להאכיל שנים עשר פיות!" וממחשבה למעשה – באמצע הלילה הוא קם ממיטתו, יצא מהבית אל הגורן, אסף בידיו מספר אלומות של חיטה, טיפס במעלה הגבעה שהפרידה בין בתי האחים והניח אותן יחד עם אלומותיו של האח הנשוי.

מעשה בשני אחיםוהנה, באחד הלילות חשב לעצמו האח הנשוי: "כמה חבל. לי יש עשרה ילדים ואישה נפלאה – החיים שלי מלאים ומאושרים, בעוד שאחי המסכן בודד כל כך. כל מה שיש לו בחיים זו החיטה שלו..." וכך, באמצע הלילה הוא קם ממיטתו, יצא אל הגורן, אסף לחיקו מספר אלומות חיטה, טיפס במעלה הגבעה וצרף אותן לאלומותיו של אחיו.

מידי לילה פסעו האחים הלוך ושוב. מידי לילה טיפס כל אחד מהם על הגבעה, חצה את גבול השדות והוסיף חיטה לגורן של אחיו ומידי בוקר היה תוהה כל אחד מהם, איך זה שערמת החיטה בגורן מתברכת ונראה כאילו אינה מצטמצמת כלל...?

באחד הלילות, בעודם מטפסים להביא את אלומותיהם זה לזה, נפגשו שני האחים בפסגת הגבעה. הם הבינו מייד מה קרה, נפלו זה לזרועותיו של זה, בכו, התחבקו והתנשקו.

זו הגבעה המכונה הר הבית, אשר עליה בחר הקב"ה לבנות את בית מקדשו.

אין זה משנה היכן אנחנו נמצאים – בכל מקום בו תהיה מצויה האהבה, שם יהיה גם האלוקים. אהבה בין בני אדם – זהו סוד החיים האמיתיים.

*סיפור זה הפך לאגדה יהודית פופולארית בשנים האחרונות; אולם לא נמצא לו מקור בתלמוד או במדרש.

חזור לאתר הבית של "תשעה באב וימי בין המצָרִים"

30/5/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 15 תגובות ב-13 דיונים

(13) אנונימי, 18/7/2018 14:43

אהבת חינם תקרב ותביא את הגאולה

(12) פסח, 23/8/2016 13:56

מדובר באגדה ערבית

שהשתרבבה ליהדות בשנים האחרונות. יש עבודה שלימה שכתב אלכסנדר שיבר על האגדה הזאת, ולדעת את מקורה. לפי המחקר היא הופיעה לראשונה בכתב בכתביו של אלפונס דה למרטין.

(11) th,h, 2/6/2014 15:46

המשך לסיפור

אותו סיפור היה לפני כ-70 שנה וגם הוא קרה בירושלים, רק שהאחים לקחו אחד מאחיו, הרווק אמר לאחי יש משפחה ויש מי שיפרנס אותו ולכן לקח מהגורן של אחיו, וכן האח הנשוי אמר, לי יש ילדים והפרנסה קשה עליי, ולאחי יש כל טוב ואין לו את מי לפרנס, ולכן גם הוא קם ולקח מגורן אחיו, באחד הלילות הם נפגשו והבינו מה קרה, הם הלכו מכות עד שפצעו אחד את השני עד זוב דם, האגדה מספרת שבמקום בו נפגשו ורבו שם נבנתה הכנסת,

יוס, 27/9/2018 21:52

אהבתי את היציאה שלך

(10) נטע, 29/7/2012 04:45

שפע לעומת מחסור

הסיפור מדגים יפה את ההיפוך שכולנו רגילים אליו- בד"כ כל אדם נוטה להרגיש שאצלו רע יותר ולכן מגיע לו יותר- אך כאן כל אחד מהאחים מרגיש יותר את השפע שלו ורוצה לחלוק בו עם האחר. אם כולנו נזכה לחוש יותר בשפע שלנו העולם מעצמו יהפוך לעולם של אלוהים. לכולנו יש שפע בלתי נגמר שמקורו באלוהים. אבל רובנו נוטים ביום יום לחוש חסר במקום שפע וזה מקור כל הרוע.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub