1. אל תהיו אובססיביים לגבי אנשים שאינכם יכולים לעזור להם. התמקדו באחרים להם אתם כן יכולים לעזור. אתם בני אדם, ובדומה לכולנו, אתם מוגבלים. דאגה לגבי מה שאינכם יכולים לעשות מונעת מכם לחשוב על דברים שאתם כן יכולים לעשות.

 2.  

   

 3. אל תניחו לחוסר הנדיבות ולהעדר הנתינה של אחרים להשפיע עליכם כך שתפסיקו לעזור ולתת. יש כאלה שמתקוממים, "אחרים לא עוזרים, אז למה אני צריך לעזור?" אבל עלינו ללמוד מאנשים שמציבים לנו דוגמא. למדו מאלו שכן נדיבים, לא מאלו שאינם נדיבים.

 4.  

   

 5. אל תמשיכו לנסות לעזור למישהו שאינו מעוניין בעזרתכם. יש אנשים מאוד עצמאיים. הם יכולים להיעזר בכם, אבל הצורך שלהם להתמודד בכוחות עצמם חזק יותר מרצונם לקבל את עזרתכם. מלבד זאת, היו מודעים לכך שיש אנשים שרוצים את עזרתכם, אך מתביישים לקבל אותה. אם אתם מרגישים שזהו המצב, נסו לומר דברים שיתנו להם הרגשה יותר טובה.

 6.  

   

 7. אל תוותרו מהר מדי. יש אנשים שחושבים שלא תוכלו לעזור להם, כך שהם אומרים לכם לא לטרוח. אם לא תוותרו, גם אתם וגם האדם שלו אתם מנסים לעזור תגלו שפעמים רבות הוא יקבל הרבה יותר מכפי שחשב.

 8.  

   

 9. אל תתלוננו על כך שאנשים אחרים מבקשים מכם לעשות דברים למענם. אם אחרים פונים אליכם לעזרה, זהו ביטוי לכך שהם מאמינים שאתם אנשים נדיבים. ייתכן שלא תוכלו למלא את כל צרכיהם ברגע זה, אבל על ידי מודעות לצרכים שלהם, ייתכן שתוכלו לחשוב על פתרון יצירתי.

 10.  

   

 11. אל תאמרו, "אני הייתי צריך להסתדר בלי זה במשך זמן רב, אז גם אתה יכול להסתדר בלי זה." לאנשים אחרים יש זכות לקבל משהו גם אם אתם לא קיבלתם אותו. אם אינכם רוצים לעזור למישהו, פשוט אמרו לו "לא" בנימוס.

 12.  

   

 13. אל תיפגעו אם אדם מתלונן שאתם אנוכיים. יש אנשים, אנוכיים בעצמם, המנסים לתמרן אנשים נדיבים על ידי כך שהם אומרים להם שהם אנוכיים. ייתכן שאתם אכן מתנהגים באנוכיות. מצד שני, ייתכן שלא. כדאי לשאול אנשים אובייקטיביים שאינם מעורבים במצב, מה דעתם.

 14.  

   

 15. אל תהיו נאיביים. אל תאמינו לכל סיפור שאתם שומעים. אם סיפור נשמע מפוקפק, בדקו אותו. אם יש לכם סיבה טובה לחשוש שמישהו משקר לכם, ייתכן שאתם צודקים. יחד עם זאת, היו זהירים בחשדנותכם. גם אם הסיפור העצוב של מישהו לא נשמע אמיתי בתחילה, ייתכן מאוד שזוהי האמת. אדם שהנדיבות חשובה לו, יעדיף "לחטוא" בעזרה למישהו שאינו זקוק לעזרה, מאשר לא לעזור למישהו שזקוק לעזרה.

 16.  

   

 17. לעולם אל תאמרו דברים שעלולים לגרום לאלו שנעזרים על ידכם לחוש אי נעימות כשאתם עוזרים לו. יש אנשים שעלולים לומר דברים כגון "קשה לי מאוד לעשות את זה, אני לא יודע למה הסכמתי לעשות את זה בשבילך." או "זאת הפעם האחרונה שאתחייב לעשות דבר כזה בשביל מישהו."

 18.  

   

 19. אל תביכו אדם כשאתם עושים משהו למענו. הקפידו שלא לומר או לעשות משהו בנוכחות אחרים שיגרום לאדם הנעזר בכם להרגיש מצוקה או בושה.

 

*מובא ברשות מתוך הספר Kindness: Changing Peoples lives for the better