לאחרונה נפגשתי עם חברה ותיקה. חלפו שנים מאז דיברנו לאחרונה – אני מתכוונת לשיחה אמיתית מלב אל לב – והתרשמתי מהחוכמה שלה. היא התבגרה, חשבתי לעצמי. ואז: גם אני התבגרתי.

למדתי המון מאז בית הספר התיכון, בדרך כלל בדרך הקשה. אז הנה הדברים שאני יודעת:

על כבוד:

התייחסו לאחרים בכבוד - לעולם לא תתחרטו על כך. אם לא תעשו זאת, רוב הסיכויים שזה יחזור אליכם כבומרנג ביום מן הימים.

על קבלת החלטות:

כשאתם עומדים בפני החלטה גדולה, אל תניחו לשאלת ה"איך" להסיח אתכם משאלת "האם". קודם כל החליטו מה עליכם לעשות, ואל תתעסקו כלל בשאלה איך הדברים יתבצעו. ברגע שתהיה לכם בהירות לגבי האם לעשות זאת, תוכלו להתמקד בשאלת האיך. הוציאו לפועל את החלטתכם, במחויבות בלתי מעורערת לצדקת דרככם. אמרו לעצמכם: זו לא שאלה של האם, אלה שאלה של איך.

על שיחות קשות:

ניתן לומר כמעט הכל, אם הקדשתם מחשבה מעמיקה לצורה בה נאמרים הדברים. חשבו מה היה מניע אתכם לקבל את הדברים, ומה היה גורם לכם להרגיש טוב. אם השיחה מסתיימת כשהצד השני מרגיש מוערך ואהוב, מערכת היחסים תוכל לשרוד 99% מהשיחות.

על ביקורת:

9 מתוך 10 ביקורות שעולות לכם בראש לא אמורות לצאת מהפה.

על משקל:

5 הקילוגרמים האחרונים לא ממש משנים. אלה שאוהבים אתכם היו מעדיפים שתירגעו ותיהנו מהחיים. ולאלה שלא אוהבים אתכם אין זכות דיבור.

על קמטים:

הוקירו תודה והתגאו בכל קמט וקמט. הרווחתם אותו ביושר. כל קמט הוא מדליה עבור הישג שהשגתם בספורט האולימפי הקרוי "החיים".

על שליטה:

שחררו שליטה. הניסיון לשלוט במחשבותיהם, בחירותיהם ורגשותיהם של אחרים, הוא כמו הניסיון לעשות תחרות ידיים עם תמנון. זה מתיש, בלתי יעיל לחלוטין ותמיד מסתיים בהפסד. נשמו עמוק ואמרו לעצמכם: אני משחרר/ת את עצמי מהניסיון חסר התועלת לשלוט באחרים.

על פסימיות:

אופטימיות היא כישור נלמד. ניתן ללמוד אותה על-ידי אמירות כגון "נוכל להתמודד עם זה", "זה בסדר, כנראה שזו הייתה טעות", "זה רק חפץ", "אני בטוח/ה שיש פתרון", "גם זה יעבור", "בבוקר הדברים ייראו אחרת", "לפעמים אנשים טובים מקבלים החלטות לא טובות", "אני יכול/ה לסדר את זה", "זה לא משהו שאני צריך/ה לתקן", "אני יכול/ה להתנצל ומחר הוא יום חדש". אין כמעט שום דבר בעולם שהוא שבור מכדי שניתן יהיה לתקנו. חוסר תקווה הוא הטעות.

על הכרת תודה:

הודו לאחרים ללא הרף. לעולם אל תניחו שהם יודעים או ששמעו זאת מספיק פעמים וכבר לא רוצים לשמוע.

על אלוקים:

אלוקים מספיק גדול. אין דבר שאתם יכולים לעשות שיגרום לו להפסיק לאהוב אתכם. הוא ראה את מגרעותיכם, שמע את שאלותיכם, ראה את טעויותיכם ואוהב אתכם בכל זאת.

על בושה:

לא משנה כמה מוזרות מחשבותיכם, כמה מביכות שאלותיכם, כמה "דפוקים" ההרגלים שלכם, כמה מפוחדים, קטנים, מכוערים או חסרי ערך אתם מרגישים – תמיד יש אחרים שהם בדיוק כמוכם או אף יותר גרועים. לעולם אל תניחו לבושה למנוע מכם להרגיש נורמליים ולבקש עזרה. אהבו את עצמכם מספיק כדי להיות פגיעים.

על תפילה:

התפללו כאילו אתם קובעים שיחה עם החבר החכם ביותר שהיה לכם אי פעם. היו פתוחים ודעו שלא משנה מה אתם יודעים, תמיד יש עוד מה לדעת. יש סיפור גדול יותר, רובד  עמוק יותר של המציאות, אפשרויות רבות יותר. השליכו את בעיותיכם אל אלוקים. תחושו הקלה.

על לדעת יותר:

לא משנה מה אני יודעת היום, מחר אדע עוד משהו. אני צנועה מספיק ובטוחה מספיק בעצמי כדי להיות פתוחה לאמיתות חדשות, ואני מקווה תמיד להישאר פתוחה ללמוד עוד: על החיים, על עצמי ועל אחרים.