לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
דרך 40 –

דרך 40 – "מכריעו לכף זכות", הפוך אחרים למצליחים!

כולנו חיים יחד בעולם הזה. כשמישהו מצוי בסכנה גופנית, אנו ממהרים לעזור לו. האין זה מחובתנו לעזור גם כשמדובר בסכנה רוחנית?

מאת

Just released! Rabbi Noah Weinberg’s 48 Ways to Wisdom. Click here to order.

הפנייה להקדמה

נניח שיצאת לנופש בבית הארחה. אתה נמצא בחדר עם בחור נוסף, שהחליט בזה הרגע לקפוץ מהחלון שבקומה החמישית. האם תעשה כל מה שאתה יכול בשביל לעזור לו, או שתעמוד בצד ותיהנה מהאקשן, כמו הקהל שהתאסף למטה וצועק "קפוץ! קפוץ!"? אתה יודע שאכפת לך! אז מה אתה מתכוון לעשות כדי לעזור לו? ואם הוא ישאל אותך: "למה שאני לא אקפוץ?" מה תענה לו? האם יש לך זכות בכלל למנוע ממנו את המעשה הפטאלי?

מהדוגמא הזאת קל להבין, שלא מספיק רק "להרגיש" את הקושי של השני. צריך גם כלים נכונים שיוכלו לעזור לו. הילחם בנטייה לעמוד מהצד, לבקר ולצקצק בשיניים למראה טעויותיהם של אחרים. הדרך הארבעים – "מכריעו לכף זכות" – מחייבת אותנו לעזור לאנשים לשנות את חייהם, ולהעלותם חזרה אל דרך המלך.

כבני אדם איכפת לנו ואנו רוצים לעזור. אין ספק שתעשה כל שביכולתך, על מנת לעצור את הבחור בזמן. לעולם לא תסלח לעצמך אם תעמוד מנגד מבלי לנסות.

עכשיו, יישם את הרעיון הזה בחייך.

לקחת אחריות

על מנת לעזור לאחרים, עלינו לקחת אחריות. אחד מהלקחים הבסיסיים והמהותיים ביותר ביהדות, הוא שכל אחד מאיתנו הוא "שומר אחיו" – כל ישראל ערבים זה לזה – כולנו חיים בעולם הזה יחד. ברור ומובן לנו, שצריך לקחת אחריות כשמישהו שרוי בסכנה פיזית, אך המחויבות שלנו אינה קטנה יותר, כשהוא שרוי בסכנה רוחנית.

עזור לחברך להתמודד בקשיי חייו. אם הוא זקוק לעזרה, אתה מוכרח לפעול. גם אם הוא יתנגד ויכעס. ואפילו אם אתה לא אוהב את האדם השני, לעולם לא תוכל לפטור את עצמך באמירה של – "מגיע לו!"

לפעמים נראה שהמקרה אבוד. אולם, לפני שאתה מרים ידיים ונכנע – בין אם מדובר באלכוהוליסט, בעובד עצל, או בחבר שבגד בך – תן לו ליהנות מהספק. עשה כל השתדלות אפשרית על מנת לשקם את שפיותו. נסה לפחות 10 דרכים שונות לעזור לו, לפני שאתה מוחק אותו סופית מהרשימה שלך. האם לא היית רוצה לזכות באותה התחשבות מצידם של אחרים?

אחד מהצעדים החשובים ביותר בעזרה לאחרים, הוא תכנון מוקדם.

אחד מהצעדים החשובים ביותר בעזרה לאחרים, הוא תכנון מוקדם. ולא מדובר בתוכנית חד פעמית, אלא כזו המורכבת ממסלולי גיבוי מגוונים!

ניסית לעזור ולא הצלחת? אין דבר, נסה דרך חלופית. גם אם ניסית כבר כמה דרכים, אל תוותר. מי יודע, אולי דווקא האלטרנטיבה הבאה היא זאת שתצליח סוף-סוף ליישר אותו ולהחזירו למסלול... קח על עצמך את האחריות. ברור שאילו היה מדובר באדם שאתה אוהב ומעריך, היו לך מספיק סבלנות ואמביציה לחזור ולנסות שוב ושוב, עד למציאת הדרך הטובה ביותר בשבילו.

  • היה יצירתי.

  • חפש פתרון.

  • היה נחוש, שלא להפסיק עד שתצליח.

 

להמריץ אחרים

לפעמים אנחנו צריכים להמריץ את הזולת לפעול למען עצמו. לשם כך עלינו להתמקד בבעיה המיוחדת לאותו אדם – חוסר בביטחון עצמי, גאווה...

אם לא נצליח לבודד את הגורם לטעויותיו של הזולת, סביר להניח שלא נוכל לעזור לו, ויתכן מאוד שאפילו נגרום לתוצאה שלילית.

הרעיון הוא לא "להסביר" או "להטיף" למישהו שזקוק לעזרה רוחנית. אם נמשיל זאת לעניין גופני – אל תגיד לו שהוא מדמם, עצור את הדימום! – הושט לו יד והצעד אותו אל דרך החיים הנכונה.

לדוגמא, אם אנו מכירים אדם שסובל מדיכאון, ומודעים לכך שאחד הגורמים העיקריים לדיכאון הוא התחושה שהחיים חסרי משמעות, נוכל להשתמש במידע זה, כשננסה לגבש תוכנית פעולה מתאימה.

ננסה להראות לו איך אפשר לשמוח; נעזור לו להבין כמה הרבה יש לו...

ננסה להראות לו איך אפשר לשמוח; נעזור לו להבין כמה הרבה דברים חיוביים יש לו בחיים... לעולם לא נוכל לשנות אנשים, האנשים הם אלה שמשנים את עצמם. הטוב ביותר שנוכל לעשות, הוא להאיר להם את הדרך. לפקוח את עיניהם למידע שיעודד אותם לשנות את תפישת החיים השגויה שלהם – והמעשים יבואו בהתאם. זוהי ביקורת בונה.

נעזור לו בדרך פרקטית: "בוא נצא לריצה... לבריכה... בוא נצייר יחד... נקנה נעליים חדשות..." נשתף אותו בבעיה ונבקש את עצתו, אולי נעודד אותו להתנדב לארגון חסד, שימלא את חייו בשמחת הנתינה לאחרים. נחפש אחר רעיונות, ש"יוציאו" אותו מעצמו ויחזקו את ערכו העצמי ותחושת המשמעות לחייו. בדרך זו נסייע לו לצאת מהדיכאון.

נתעניין בו בכנות. כשאדם מרגיש שמתעניינים בו באמת, מתעורר בו רגש של אמון בזולת, ומתוך אמון זה, ייפתח השער, דרכו יוכל ללמוד מאחרים. אפילו אם לא נאמר לאנשים באופן ישיר, איך להפוך את החיים שלהם לטובים יותר, עצם העובדה שאכפת לנו מהם, תגדיל את הערכתם כלפינו ותאפשר להם ללמוד ממעשינו הטובים.

לדון לכף זכות

האם אי פעם קנית חפץ כלשהו, ואחר כך גילית שבחנות אחרת נמכר אותו פריט בחצי המחיר? כמה כעסת על המוכר בחנות הראשונה!

באופן טבעי, כשאנחנו רואים אדם שנוהג בצורה לא הוגנת, אנו מניחים מייד שהוא עשה זאת בכוונה.

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות: "אל תראה את בעל החנות כפושע מועד. במקום זה, ראה אותו כקרבן של הרציונליזציה העצמית שלו. סביר מאוד, שקביעת המחיר המופקע נראתה לו הוגנת ומוצדקת (לפחות כך הוא שכנע את עצמו), אולי בשל השירות המצוין שלו או המיקום המיוחד של חנותו.

האם זה באמת מזעזע? בדוק את עצמך. האם תוכל לעמוד בבחינה מדוקדקת ולהימצא נקי מכל רציונליזציה שכזאת?

אם נזכור זאת, סביר להניח שיהיה לנו הרבה יותר קל לשמור על גבולות הכעס ולא לשפוט מייד לחובה.

בכל פעם בה אנו רואים מישהו, שנוהג בדרך לא נכונה, נתייחס אליו בחשדנות, אבל לא נקפוץ למסקנות חפוזות עד שנברר את העובדות לאשורן. אמנם, עלינו להיזהר ולשמור על עצמנו בהתייחסות למניעיהם של בני האדם, אולם באותה מידה עלינו גם לקחת בחשבון, שייתכן ומדובר בטעות אנושית תמימה. פעמים רבות אנו מגלים מאוחר יותר, גורמים שלא היינו מודעים אליהם כלל. גורמים שמאירים לפתע את מעשיו של הזולת באור שונה לחלוטין – ילד שלא קם למבוגר באוטובוס, ורק כשהוא יורד מתגלה הנכות האישית שלו. מורה קצר רוח, שרק לאחר שנים מתגלה שעסק בהתמודדות קשה בחייו האישיים – אם נזכור זאת, סביר להניח שיהיה לנו הרבה יותר קל לשמור על גבולות הכעס ולא לשפוט מייד לחובה.

כתרגיל, נסה לדון את ההורים שלך לכף זכות. אולי לא כל מה שהם עושים בדיוק מוצא חן בעיניך, אבל אין כל ספק שהם אוהבים אותך ורוצים את הטוב ביותר בשבילך. היה סבלני, תן להם ליהנות מן הספק.

לראות את הטוב שבכל אדם

אנשים ביסודם שואפים להיות טובים. אבל, כשמישהו שוגה ומתנהג בצורה לא הוגנת, הוא עצמו יהיה הנפגע העיקרי. הבנה זו תעזור לנו להפחית את תחושת הכעס כלפי אותם מסכנים, שבאומללותם פוגעים גם בזולת.

לדוגמא: אם אתה מכיר אדם גאוותן, אל תסווג אותו פשוט כתרנגול נפוח ומעצבן. במקום זאת רחם עליו קצת – מתחת לפני השטח מסתתר חוסר ביטחון איום. חשוב כמה הוא סובל מהגאווה שלו, ועד כמה הוא ודאי בודד, בגלל התנהגותו המתנשאת, שמרחיקה ממנו אנשים.

קל ליפול למצב שיפוטי ביחס לאישיותם של בני האדם, אולם, על מנת שנוכל לדון את הזולת לכף זכות, יהיה עלינו לצאת מנקודת מוצא חיובית, המתייחסת אליו כזכאי. לכל אדם ישנן מעלות, אך לעיתים הן קבורות עמוק מתחת לשכבות של בלבול וכאב. בואו נעשה כל מאמץ לחשוף ולגלות אותן – למענו, ולמעננו.

מכריעו לכף זכות – הדרך הארבעים לחכמה

 

  • על מנת להיות אדם טוב, צריך שיהיה לך איכפת מאחרים כמו שאיכפת לך מעצמך. הזולת אינו אובייקט, החיים והסבל שלו ממשיים בדיוק כמו אלה שלך.

  • אל "תסבול" את כאב האנושות, נסה למצוא לו מרפא.

  • כשאנשים מזיקים לך, אל תניח באופן אוטומטי שהם עושים זאת בזדון.

  • דון את הזולת לכף זכות. הבחן במעלותיו, ואז תוכל גם לעזור לו. 

 

Just released! Rabbi Noach Weinberg’s 48 Ways to Wisdom. Click here to order.

30/4/2005

מאמר 40 מתוך 50 בסדרת 48 הדרכים לחכמה

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-3 דיונים

(3) ארז, 12/10/2009 17:38

בחור פוצע את עצמו בפנים

לירון שלום אני מזדהה איתך לחלוטין, אני נכיר בחור, שהוא שכן שלי , פעם למדנו יחד ביה"ס וההינו חברים, היום הוא שרוי במצב נפשי קשה ואני לא יכול להבין אותו וכל הנסיונות שלי לעודד אותו ולעזור לו העלו חרס הפנים שלו מלאים בשריטות וחתכים שהוא עשה לעצמו וזאת אני יודע בודאות היות ואנחנו מתפללים באותו בית הכנסת ולא יתכן שכבר עברה קרוב לשנה ועדין הפרצוץ שלו נראה כאילו זרקו עליו רימון רסס קטן לצערי הוא בחור טוב ויש לו ראש מבריק , כך אני זוכר אותו מבית הספר אולם כל הנושא של " לא תעשה שרטת בבשרך", מקווה שהציטוט נכון...! ודיבורים בנושא יהדות הלכה, מסורת , דרך ארץ, " הישמרו לנפשותיכם", ועוד לא עזרו לי, אני ממש מקווה שהקב"ה ישלח לו רפואה שלמה מאוד מקווה שהוא יקח את עצמו בידיים ויקשיב לסובים אותו רוצה לאחל לך גם שתצליחי להשפיע בצד שלך, העזרה הכי גדולה מתחילה אצל כל אחד במודעות שלו. תנסי להפגין כלפיו סימפטיה ואהבה, אם הוא ירגיש שאת חברה שלו וקודם כל את מקבלת אותו כמו שהוא, זה יחזק לו את הבטחון העצמי והוא יבטח בך יותר ואחר כך כשהוא ירגיש נוח ונעים בסביבתך תנסי להשפיע עליו בעדינות לאט לאט, תכני היטב עדיף להתחרט על מילה שלא נאמרה מאשר על מילה שנאמרה מקווה שעזרתי לך , בכל אופן אשמח לקבל תגובה מקווה שיבוא המשיח ויגאל אותנו במהרה אמן

(2) אבי, 27/4/2009 14:55

מאמר 10\10

(1) לירון, 2/5/2005 13:14

מאוד נכון ויפה!

אבל איך אפשר לקרב אדם לתורה ולמצוות? איך אפשר להגיד לאדם שלא מקיים מצוות שהוא כאילו "פוצע" את עצמו???
זה פשוט בלתי אפשרי. אם מישהו יוכל לעזור לי אני אודה לו מאוד!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub