לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מדוע מדליקים נר ומריחים בשמים בהבדלה?

מדוע מדליקים נר ומריחים בשמים בהבדלה?

עם צאת השבת עושים "הבדלה", ובה מדליקים נר ומריחים בשמים. למה?

מאת

כשיוצאת השבת עושים "הבדלה". בדומה לקידוש בכניסת השבת, שבו אנו מייחדים את יום השבת משאר הימים בתחילתו, בהבדלה אנו מייחדים את יום השבת גם בסופו.

חכמים מייחסים את היכולת להבדיל אל הדעת. הדעת בה התייחד האדם על פני כל עולם החי, היא זו שמעניקה לו את היכולת להבחין בין טוב לרע ובין עיקר וטפל. בכך אדם יכול להתרומם מעבר להוויה הארצית היומיומית ולהתחבר לרוחניות.

במעבר מהיום הקדוש, יום השבת, לימי המעשה – ימי החול, אנו עושים הבדלה. אנו מבחינים בהבדל בין היום הקדוש ומה שהוא מבטא לימי החולין, וכך אנו מתחילים את השבוע עם מודעות גבוהה יותר למה שחשוב יותר ומה קצת פחות חשוב.

 עוד בנושא מהות ומשמעות

בנוסף לברכת ההבדלה שנאמרת על כוס יין, מוסיפים שתי ברכות נוספות: מריחים בשמים (מן הצומח) ומברכים עליהם, וכן מדליקים נר ומברכים על בריאת האש.

הסיבה להרחת הבשמים היא מפני שהנפש שלנו מרגישה בחסרון השבת ותוספת הקדושה שהיא מעניקה לנשמה שלנו, והרחת הבשמים תורמת להשבת הנפש ולהרגשה חיובית בתחילת שבוע חדש.

בנוסף, על פי המסורת, הפעם הראשונה בה הודלק אש היתה במוצאי שבת. אדם הראשון, שנברא ביום שישי, הצליח להדליק אש על ידי שפשוף שתי אבנים, במוצאי השבת הראשונה לבריאה. לכן קבעו שמוצאי השבת הוא הזמן המתאים להודות ולברך על יצירה מופלאה זו ועל היכולת להדליק אש ולהאיר את החשיכה.

נוהגים להתבונן לאור הנר על ציפורני הידיים. בכך בא לידי ביטוי כח הדעת שבאדם, שעל ידי האור אנו מצליחים להבדיל בין אצבעות היד (העיקר) לציפורניים (הטפל).

3/6/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub