ב-י"ז באלול תרצ"ה (1935) הוחלו בגרמניה חוקי נירנברג.

חוקי נירנברג היו חוקי גזע שמטרתם היתה לשלול זכויות אזרח ממי שלא שייך לגזע ה"נכון" לפי השקפתם המעוותת של הנאצים. חוקים אלו קבעו את הגזענות והאנטישמיות כחוק מדינה. הם התבססו על תורת גזע שקבעה שיש גזעים שונים בקרב בני האדם ביניהם מתחוללת מלחמה תמידית והגזע החזק אמור לנצח. בזאת החל התהליך של הפיכת שנאה וגזענות פשוטה לחוקים והתנהלות של מדינה שלמה.

באותו תאריך ארבע שנים לאחר מכן פרצה מלחמת העולם השניה. גרמניה פלשה לפולין, ולאחר חמישה שבועות כבשו את כל פולין במה שמכונה "בליץ קריג" (מלחמת בזק). בריטניה וצרפת הכריזו מלחמה על גרמניה אך בפועל נמנעו מלהילחם (עד זמן רב מאוחר יותר).


*  *  *
 

ב-י"ח באלול שס"ט (1609) נפטר רבי יהודה ליוואי המהר"ל מפראג.

הוא היה חכם ומלומד גדול, כיהן כרב בערים שונות (ביניהן, כמובן- פראג), וחיבר ספרים רבים. הוא התייחד בעמקותו והיקף הידע העצום שלו, וכתביו מהוים אבני יסוד להבנה עמוקה במחשבת ישראל, כמו גם לתורת החסידות. ביו השאר שמר על קשרים טובים עם הקיסר, וכן היה בקשר עם מלומדים לא יהודיים כמו יוהאנס קפלר. בתקופתו נכנסו לאופנה עלילות הדם. היו מעלילים על היהודים שהם משתמשים בדם נוצרים כדי להכין מצות. המהר"ל נלחם בתופעה והתווכח עם הכמרים שניסו לטפול שקרים אלו על היהודים. בסופו של דבר קיבל הקיסר את דעתו, ושלל את ההאשמה. בין השאר התפתחו סביבו אגדות שונות שיצר "גולם" במטרה להפריך את עלילות הדם. תורת המהר"ל התקבלה בקרב כל עם ישראל, ועד ימינו רבים נהנים מהעומק והיופי של ספריו. המהר"ל נפטר בגיל 97 (בערך) והוא קבור בבית הקברות העתיק בפראג.

 

*  *  *
 

י"ט באלול:

השנה תש"ח (1948).

בעקבות האירועים בארץ ישראל מצב היהודים בעירק מתחיל להתדרדר.

משלוחי הדואר מארץ ישראל לעירק מוחרמים, ולאחר מותו של עבד-אל קאדר אל-חוסייני יוצאים המונים לרחובות להפגין נגד ישראל והיהודים. לאחר שהוקמה מדינת ישראל הוכרז בעירק על ממשל צבאי ונקבעו עונשים חמורים לכל מי שיעסוק בפעילות ציונית. כמו כן הוטלו מגבלות רבות על היהודים, וההסתה בעיתונות נגד יהודים פרחה.

שפיק עדס, יהודי עשיר שהיה בעל עסקים מסועפים וקשרים רבים שהתגורר בעיר בצרה, סחר בין השאר בגרוטאות מתכת משאריות של ציוד צבאי שנותר ממלחמת העולם השניה. את הגרוטאות מכר יחד עם שותף מוסלמי בעירק ובאיטליה. במסגרת ההסתה נגד היהודים נכתבו עליו ידיעות שקריות בעיתונות, שהוא סוחר בנשק עם ישראל במסוה של מכירת גרוטאות לאיטליה, כמו כן הוא הואשם בתמיכה במפלגה הקומוניסטית. למרות הצעת הקונסול הבריטי שיברח, הוא נשאר ונעצר באשמת בגידה, תמיכה בקומוניזם ועוד (למרבה הפלא, השותף המוסלמי שלו לא נעצר ולא הואשם כלל).

נערך לו משפט ראוה בפני בית דין צבאי, כשבתפקיד אב בית הדין שימש עבדאללה אל-נעסני, תומך של המפלגה הנאצית בעבר. נגזר עליו עונש מוות והחרמת כל רכושו, וב-י"ט באלול הוצא להורג בתליה מול ביתו החדש שעדיין לא הספיק לגור בו, לעיני בני משפחתו.