עוד כמה שעות תשקע השמש ופתאום תהפכי מילדה לנערה. לא תחושי בכל שינוי, גם אנחנו לא, ובכל זאת משהו מהותי מאוד ישתנה בך.

כשנולדת, כולם ברכו אותנו להולדת התינוקת החדשה. מובן שהיית התינוקת המקסימה ביותר בכל בית החולים – כולם אמרו... ובכל זאת היית אז רק תינוקת. כל מהותך הסתכמה עדיין בעובדה שאת יונקת ומקבלת הכל מהורייך. תלויה בנו באופן מוחלט.

בגיל שנתיים פתחת במלחמת העצמאות הראשונה שלך. פתאום דרשת ורצית לעשות דברים לבד. וזה היה מצוין, ככה לימדת אותנו לאפשר לך לגדול ולתפקד. אחרת, מי יודע, אולי עד היום הייתי מאכילה אותך בכפית. לפעמים זה היה קצת פחות מוצלח, כמו בפעם ההיא שהחלטת לחצות לבד את הכביש, ועוד לפני שהספקנו להתעשת ולהגיע אליך, כבר חזרת אלינו גאה בהצלחתך. מצטערים שקלקלנו לך את החוויה בהבהרה חד משמעית שגם לעצמאות יש גבול.

נהנית מאוד להתעטר בזרי הדפנה הרבים שנשזרו לרגל הצלחותייך (אם כי מאוחר יותר ניסית לסגת מעט, מכיוון שכל הישג הפך לאחריות, וכל כיבוש לתפקיד נוסף), שהפכו אותך לילדה. אדם קטן שנולד להוריו. יצור בעל פוטנציאל לעתיד, בשל מקור מוצאו – ילוד אישה.

והיום, בערב בת המצווה שלך, כשאת כבר כמעט עצמאית לחלוטין בביצועייך, את עומדת לצאת למלחמתך הבאה – המלחמה על עצמאותך הרוחנית.

בכל העולם ההורים רועדים מהגיל הזה

בכל העולם ההורים רועדים מהגיל הזה. אלה שבניהם יצאו כבר ממנו, מביטים לאחור במבט תוהה ותמהים איך הם הצליחו לעבור את התקופה הזאת; אלה שילדיהם עדיין קטנים, לא מעלים בדעתם מה מחכה להם, ואלה שילדיהם בדיוק בגיל – חסרי אונים ומבולבלים לא פחות מילדיהם המתבגרים. נתנו לגיל הזה כל מיני שמות, ולא כולם מחמיאים במיוחד (גיל הטיפש-עשרה למשל), כתבו עליו אינספור מאמרים וספרים, פתחו (ופותחים עוד ועוד) חוגים ושיעורים שיעזרו להורים ולילדיהם לשרוד את התקופה...

ובתוך כל הבלגן הזה, באה התורה ומכריזה, שילדה שהגיעה למצוות (וילד שהגיע למצוות) היא בוגרת אחראית: היא מסוגלת לבחור בין טוב לרע, היא מסוגלת להוציא מבוגרים במצוות כמו קידוש או ברכות, אפשר לסמוך עליה כשהיא בודקת את המזון מחרקים או את הביצים מדם, ובקיצור - היא לא שונה מאתנו המבוגרים.

איך זה יכול להיות?

המלה נערה, משמעותה להתנער, והתנערות יכולה להיות מכל מיני דברים. את יכולה להתנער מהמסגרות והכללים שהורייך הקנו לך במאמץ רב. את יכולה להתנער מהמשפחה ולהחליט שאת יכולה לעשות הכל לבד. את יכולה להתנער מהלימודים ולהתנער מהמצוות ולנער תוך כדי כך מעליך כל מידה טובה והנהגה נעימה (ולרוץ לתוך הכביש הסואן) – זה כנראה מה שעושים בני נוער במקומות רבים.

לעומת זאת את יכולה להילחם על עצמאותך בצורה חיובית, ולהתנער מהצורך שמישהו אחר יבחר עבורך את הטוב. לבחור לבד לשמור על הערכים הטובים, לבחור להתגבר על תאוות ויצרים, לבחור להכיר את הרגשות החדשים המתעוררים בך ולשלוט בהם (במקום לתת להם לשלוט בך ולהאשים את כולם באחריות על מצבי הרוח שלך), לבחור לכבד את ההורים (גם כשנראה לך שהם לא בדיוק מבינים מה עובר עליך), להחליט שאת יכולה לתת מעצמך בעצמך ומבלי שיבקשו ממך, לבחור להקשיב לניסיונם של המבוגרים ולא להתעקש לחזור שוב על כל הטעויות שעשו הם והוריהם לפניהם....

המכנה המשותף לכל ההתנערות החיובית הזאת הוא היכולת לבחור לבד. היכולת להבדיל לבד בין טוב לרע. היכולת להיות יהודייה עצמאית מבחינה רוחנית לא פחות מאיתנו, הורייך. יהודייה שלמה, בוגרת, אחראית ובוחרת. ובמלים אחרות בחורה.

הדרך מהנערות לבחירה יכולה להיות קצרה או ארוכה – זה תלוי בך (וגם קצת בנו, אם נשכיל לסייע לך להשתחרר ולהשיג את עצמאותך הרוחנית בלי מלחמות מיותרות, אך עדיין עם גבולות בריאים).

חז"ל אומרים שכל ילד נולד עם יצר הרע - הרצון למלא את כל צרכיו עכשיו ומיד (בדומה לכל בעל חיים בעולם). כל זמן שהוא קטן, הוריו ומחנכיו משמשים עבורו תמרור חיצוני שמכוון אותו להרגלים ולהנהגות טובות, וכשהוא עצמו מתנהג 'טוב' זה בדרך כלל נובע מתוך פחד בסיסי (שאמא לא תכעס) מתוך רצון לשאת חן (שאבא יאהב אותי) או מתוך כל רצון אחר להרוויח משהו.

מי שייכנס לתוכך היום בערב, מבלי שאי מי יחוש בבואו, הוא דווקא היצר הטוב (למרות שבעיני רבים זה נראה בדיוק ההיפך), ועמו היכולת להתחיל ולבחור בעצמך בין טוב לרע, בין נכון ללא נכון, בין דרך הישר לדרך עקמומית ומפותלת.

זה לא הולך להיות קל – יש לנו כבר ניסיון – אבל זה שווה.

בברכת דרך צלחה ובחירות נכונות,

אוהבים, ומוכנים תמיד להושיט יד תומכת ומכוונת (אם רק תרצי),

אבא ואמא.