הוא נראה כמו יהודי דתי רגיל. אבל מה שרק מעטים יודעים הוא שהישיבה הראשונה שלו הייתה בבית הסוהר. נקרא לו שלום. אמנם אין זה שמו האמיתי, אולם הוא מתאים למזגו הנוח ולעבודה שהוא עושה. וזהו סיפורו, אם כי חלק מהפרטים הביוגראפיים שלו שונו כדי להגן עליו ועל בני משפחתו – שלהוציא את אשתו, אינם מודעים לסיפור המלא, כיצד שלום הפך להיות מי שהוא היום.

בתור נער, שלום היה מעורב בפשעים קלים, אבל כשהוא הגיע לבגרות הוא רכש מקצוע והמצב התחיל להשתפר. ערב אחד הוא יצא עם החברה שלו ועם אחיו לפאב, כדי לשתות קצת. בצידו השני של הבר נתקלו עיניו בעיני אדם זר. אותו הזר, שכפי הנראה כבר גרגר לגרונו מנה הגונה של אלכוהול, סימן בידו, "על מה אתה מסתכל?" ושלום הגיב בתנועת יד שמשמעותה "שום דבר".

שלום שלף את הסכין שנשא בכיסו, וכשהתוקף התנפל עליו שוב, הוא דקר אותו בצווארו

תוך כמה שניות הזר עמד לפני שלום ו"הזמין" אותו "לברר" את העניינים בחוץ. שלום יצא איתו, למרות תחנוניהם של אחיו והחברה שלו – שראו את הבחור מסתובב בעיר וידעו שהוא טיפוס בעייתי. עוד לפני ששלום הספיק לקלוט מה קורה הוא הותקף ב"אגרוף לא צפוי". שלום התנודד ושלף את הסכין שנשא בכיסו, וכשהתוקף התנפל עליו שוב, הוא דקר אותו בצווארו. ואז הוא שמע סירנות – מישהו הזמין משטרה, והיא הגיעה במהירות. שלום ברח, והשוטרים בעקבותיו, בעוד התוקף שוכב בשלולית דם שנקוותה במהירות.

שלום נמלט. הוא הצליח להסתתר במשך חודש, בודד ומפוחד. הוא התפלל לאלוקים שהאיש שהוא פצע יחיה, אולם כמה ימים אחרי האירוע, הוא קרא בעיתון שהוא מת. שלום היה מבוקש על רצח. למרות מאמציו להישאר חופשי, הוא נעצר כעבור זמן קצר, ובכל זאת, למרות כל הצרות שעמדו לפניו, לא היה רגע נורא יותר מהרגע בו גילה שהוא שהרג אדם.

ההאשמה ברצח הצטמצמה להריגה, בעוד שלום טוען ל"הגנה עצמית". אולם השופטים החליטו שהוא אשם ושלחו אותו ל-14 שנים 'בפנים', שנראו כמו נצח - כמו כל החיים.

בכלא הוא התחיל לבחון את הערכים שלו, את ההחלטות שלו ואת חייו. ואז הוא פגש ברב שעודד אותו להתפלל.

הרב השתייך לישיבה מיוחדת, פרי רעיונו של הרב יצחק דוד גרוסמן, רבה הראשי של מגדל העמק, מייסדם של מוסדות מגדל אור והעומד בראשם. אחרי מלחמת ששת הימים הרב גרוסמן הגיע למגדל העמק מתוך רצון לעשות כמה "מעשים טובים". כשהוא הגיע לשם, הוא חיפש אחר הצעירים, ומצא אותם בדיסקוטקים ובבארים. הוא למד מהר מאוד שרבים מהם כבר היו בבית סוהר, או שיש להם קרוב בבית הסוהר. הרב גרוסמן היה נחוש לעשות משהו למען החלק האבוד הזה של החברה, וקיבל אישור להכניס ללו"ז השבועי שלו ביקורים קבועים בבית הסוהר. הוא גילה שהאסירים צמאים להכוונה רוחנית, והיה משוכנע שהדרכה מתאימה תוכל לסייע להם להשתקם ולהילחם בחזרתם אל הפשע. הוא דרש מהשלטונות לפתוח בבית הסוהר אגף דתי, שבו האסירים יוכלו לעבוד על צמיחתם האישית, ואולי אף על השיקום שלהם.

דרך חדשה

שלום התחיל ללמוד את המקורות היהודיים שלו, וגילה שהם מרתקים. הוא התחיל למצוא תשובות לשאלותיו, והפך לתלמיד בישיבה המיוחדת. הסוהר, שבעצמו לא היה דתי, הבין את כוחה של האמונה, ודאג לבחון כל דבר לו היו זקוקים אסירים אלה עבור דרכם החדשה, ובמידת האפשר – לספק אותו. כעבור זמן קצר הצטרף אל שלום אסיר נוסף - "אסיר מקצועי", שריצה תקופה שלישית של 10 שנים על שוד, וזכה לכבוד מיוחד בין האסירים.

ההנחיה הראשונה ששלום קיבל מרב בית הסוהר הייתה להגיד תהילים בכוונה. הרב אמר, "אל תפחד לבקש עזרה מאלוקים – פשוט תגיד את מה שאתה צריך". וכך, בשעת לילה מאוחרת, שלום היה מדליק נרות (דבר שאסור לעשות בבית הסוהר), וקורא את הספר הקדוש. שומרי בית הסוהר שהבחינו במעשיו, ראו בשלום אסיר למופת והעלימו עין. לילה אחרי לילה הוא היה קורא, מתפלל ומבקש מאלוקים את הבלתי אפשרי. הוא התפלל לבואו של המשיח ולסוף לכל הסבל בעולם; הוא התפלל על חבריו אסירים, ועל נשמת האדם שהוא הרג – והוא התפלל להשתחרר מבית הסוהר. הוא התחיל ללמוד משנה – ובסופו של דבר סיים את כל ששת הסדרים – לעילוי נשמתו של התוקף, האדם שהוא הרג.

עורך דינו של שלום הגיש עתירה לבית המשפט, ושלום הובא בפני שופט ששוחח איתו ובחן את התיק שלו. במשיכת קולמוס, הופחתו תשע שנים מגזר דינו; ארבע עשרה השנים הפכו לחמש. לא היה לשלום ספק שהנס הזה התחולל רק בכוח תפילותיו.

שלום היה לאדם אחר

כעבור זמן מה שלום הוזמן לפגישה בלתי צפויה. החדר היה מלא בשוטרים, עובדים סוציאליים ורבנים. הם שאלו אותו אם הוא היה רוצה להצטרף לתוכנית מיוחדת – מחוץ לכותלי בית הסוהר, שבה הוא יוכל ללמוד יום שלם בישיבה שהוקמה על ידי הרב גרוסמן. השנים שנשארו לו עד לשחרור יעברו עליו בדבר ממנו הוא נהנה כעת יותר מכל: לימוד תורה – ועוד כאדם חופשי. הרב גרוסמן יהיה אחראי עליו, וידאג ששלום יישאר נאמן לדרכיו.

שלום הפך לאדם אחר. במשך השנים הבאות בישיבה, הוא המשיך לצמוח, וליהנות מתוכניתו הנועזת של הרב גרוסמן. בחתונתו של אחד מחבריו, הכירו לו את 'הנערה המהוללה' אשר לה הוא נישא כעבור זמן מה. הרב גרוסמן עזר להם להקים את ביתם מבחינה כלכלית, ושלום ואשתו בנו בית מקסים ומשפחה נפלאה.

תאמינו בי

שנים רבות חלפו מאז, והיום שלום הוא חבר מוערך בחברה. חלק ניכר מזמנו וכוחותיו הוא מקדיש לשיחות עם בני נוער וצעירים ומזהיר אותם מהמהמורות שעומדות בדרכם, מהסכנות הטמונות בהצטרפות לחברה שלילית ובפעולות פזיזות ללא מחשבה. אף אחד מהם לא יודע מהיכן הוא רכש כל כך הרבה חוכמה, או מאיפה בא לו הניסיון.

פעם הגיעה אל שלום שיחת טלפון מהרב גרוסמן שביקש לפגוש אותו. אורחת חשובה מאוד עמדה להגיע למגדל אור – שופטת בבית המשפט העליון. מסתבר שאותה אישה הייתה חברה בהרכב השופטים שגזר על שלום 14 שנות מאסר. כשהציגו אותם זה לזו, השופטת נדהמה לשמוע מיהו שלום. הם שיחזרו את פרטי התיק שלו, ושלום הסביר שהוא באמת פעל מתוך הגנה עצמית. השופטת אמרה שזה לא היה תיק פשוט, אבל היא חושבת שפסיקתם הייתה צודקת. ולמעשה היא אף הודתה שכאשר נודע לה שהפחיתו מעונשו של הנאשם, היא די כעסה על השופט שעמד בשימוע הזה.

הבעיה היא שאת מעולם לא האמנת לי או בי – ובאפשרות שאני מסוגל להשתקם

שלום דיבר אל השופטת בשקט, בקול רגוע, ועם מלוא משקלן של השנים שחלפו והחוכמה שהוא צבר, ואמר: "הבעיה היא שאת מעולם לא האמנת לי או בי – וברבים אחרים – או באפשרות שאני מסוגל להשתקם. הרב גרוסמן האמין בי, והודות לו אני – ורבים אחרים – השתקמנו. אני יכול רק להודות לך שארגנת לי את הפגישה עם הרב גרוסמן ושליחיו, כי אני לא מסוגל לדמיין את החיים שלי אם הפגישה הזאת לא הייתה מתקיימת. תודה."

לקראת בואו של יום הכיפורים, עלינו לדעת שכל אחד ואחד מאיתנו יכול לשקם את עצמו. רובנו לא נושאים חבילה כמו של שלום, אבל לכל אחד מאיתנו יש אתגרים משלו. אסור לנו לאבד את האמונה בעצמנו וביכולת שלנו להשתנות.

***

בשולי הדברים: שלום עובד היום בעסק פרטי בתחום השירות.

הרב יצחק דוד גרוסמן זכה בפרס ישראל על מפעל חייו ועבודתו עם השכבות החלשות בארץ, ועל מוסדות מגדל אור שהוא הקים.