בתקופה זו שלקראת הימים הנוראים, שוב אנו עומדים בפני המשימה של הערכת עצמנו, חיינו ויחסינו עם א-לוהים. תהליך זה עלול לעורר בנו הרגשה לא פשוטה. אחרי הכול, כשאנו נזכרים בשנה שחלפה, כמה מאתנו יכולים לומר שהתקדמנו בצורה משמעותית? משנה לשנה, כשאני מתבוננת ברשימה שלי, התחומים הדורשים עבודה בדרך כלל די דומים.

ואולם, השנה הייתה לי התגלות. בחיי המקצועיים, אני עובדת ככותבת בקשות מימון (לצורך מענקי מחקר או מטרות אחרות). בעבר, די היה בכך שארגון ללא-מטרת-רווח יהיה בעל כוונות טובות ובעל עדויות לא-מחייבות להצלחה, כדי שיצליח לגייס כסף. אבל כיום, התורמים דורשים תוכניות פעולה ברורות והוכחות אמפיריות להצלחה. וכאן אני נכנסת לתמונה. אני מסייעת לארגונים ללא-מטרת-רווח לנסח בבירור תוכניות ליצירת שינוי, השגתו והערכתו.

שיטה זו הופכת קבוצה של אנשים בעלי כוונות טובות, שלא יכולים להוכיח את הצלחתם, לקבוצה של סוכני שינוי המציגים תוצאות שניתנות למדידה. התחלתי לתהות מדוע לא להשתמש בשיטה זו על בני-אדם פרטיים המנסים לשפר את חייהם.

התחלתי לתהות מדוע לא להשתמש בשיטה זו על בני-אדם בודדים המנסים לשפר את חייהם

לפני שמתחילים בשינוי, תחילה עלינו לזהות מה הדבר שיש לשנות. בבקשת המימון אנו קוראים לכך הצהרת הבעיה. חשוב להבין מהו האתגר שעליו אנו מנסים להתגבר, אחרת, לעולם לא נבין כיצד להתגבר עליו.

לדוגמה, נניח שאנו רוצים לעבוד על חיזוק הקשר שלנו עם א-לוהים על-ידי תפילה. אינני מדברת על חיפוש השורשים הפרוידיאניים של בעיותינו, כגון, "אני לא מתפלל מכיוון שבילדותי קרה לי כך וכך והדבר השאיר בי את אותותיו". במקום זאת, עלינו להתמקד בבעיות עליהן ניתן להתגבר, כגון, "אני לא מתפלל באופן קבוע מכיוון שאני לא מרגיש מחובר לתפילות, מעולם לא למדתי להתפלל כהלכה ויש לי דברים רבים אחרים שגוזלים את זמני, כך שהתפילה איכשהו נדחפת לסוף התור".

ברגע שהגדרנו את הבעיה, אנו יכולים להתחיל ליצור מטרה. מטרה היא משהו שעדיין אינו קיים במציאות שלנו, רצון בלתי ממומש שאותו אנו רוצים יום אחד להגשים. לא היום, אלא "מתישהו". המטרה שלנו היא מחוז חפצנו.

מטרות יעילות

עבור רבים מאתנו, שני החלקים הראשונים (הצהרת הבעיה ויצירת המטרה) הם הקלים ביותר. אנו בדרך כלל ערים לתחומים הדורשים שיפור בחיינו ואנו יודעים לאילו אנשים ברצוננו להפוך. אבל דווקא השלב הבא – מטרות הניתנות למדידה – הוא זה שמתחיל את התהליך של הפיכת כישלונותינו להצלחות. כאן עלינו לתכנן תוכנית פעולה שתקדם אותנו שלב אחר שלב ותקרב אותנו להשגת מטרתנו. אנו מבינים כי המטרה עצמה אולי אינה בת-השגה כיום, אבל אם נתקדם בצעדים קטנים, כשנקבל על עצמנו להתקדם צעד אחד בכל פעם, נעלה על הדרך המובילה אל המטרה.

למטרה יעילה יש שלושה מאפיינים מרכזיים:

היא ניתנת למדידה,
היא בת השגה
והיא ניתנת להערכה.

 1. מטרה הניתנת למדידה – כשאנו מסיימים את התהליך, עלינו להיות מסוגלים למדוד אם השגנו או לא השגנו את תוכניתנו. "אני מרגיש יותר רוחני" או "אני מתפלל ביתר כוונה" אינם יעדים הניתנים למדידה. כאן נוכל להיעזר בהצהרת הבעיה. אם איננו מרגישים מחוברים לתפילות, ייתכן שאנו מוכנים לקבל על עצמנו ללמוד עמוד אחד מדי יום בספר שמלמד את נושא התפילה. אולי אנחנו מוכנים ללכת למקום שמעורר אותנו מבחינה רוחנית בתדירות של פעם בחודש (למשל) כדי להתחבר יותר לתפילה. מקום זה יכול להיות בעל משמעות דתית או מקום אחר בטבע.

 2. מטרה בת השגה – כשאנו חושבים על המטרה, עלינו לוודא שהיא אכן ניתנת להשגה. לא כדאי להתחיל עם "אתפלל בכותל המערבי שלוש פעמים ביום במשך חודש". זו אמנם מטרה שניתנת למדידה והערכה, אבל עבור רובנו היא אינה אפשרית. אם לא השגנו זאת בעבר, רוב הסיכויים שלא נוכל להשיג אותה בהווה. לכן, כדאי לחשוב בצורה מציאותית.

  כשאני מדברת עם לקוחות שזוהי להם הפעם הראשונה שהם מגישים בקשה למימון, הם בדרך כלל אומרים לי מה הם חושבים שהם יכולים לעשות, מכיוון שהם מאמינים כי מספרים גדולים נשמעים מרשימים יותר. אני תמיד מזהירה אותם לחשוב בצורה מציאותית על מה שהם יכולים להשיג, כי בסוף התהליך הם יתבקשו להוכיח מה עשו.

  מטרות שהן בגדר "קפיצה מעל הפופיק" פשוט מועדות לכישלון. במקום לומר, "אגיע בזמן למניין כל בוקר", עלינו לעצור ולחשוב על חיינו. ייתכן שאנחנו מאוד עייפים בבוקר ומתקשים לצאת מהמיטה. אולי אנו עובדים עד מאוחר יום בשבוע ולפעמים מפספסים את התפילה ביום המחרת. לכן, אולי נוכל לשנות את התוצאה הרצויה ולהגדירה כך: "אגיע בזמן למניין כל יום ראשון בבוקר". קל מדי? אז אולי ביום ראשון וגם ביום שלישי. עלינו להיות מציאותיים ולוודא שאיננו מעריכים את יכולותינו בצורה מופרזת או מעטה מדי, אלא שאנו מעריכים אותן בצורה האמיתית ביותר.

 3. מטרות הניתנות להערכה – כשהמטרות שלנו ניתנות למדידה וניתנות להשגה, אז לא יקשה עלינו להעריך האם השגנו אותן או לא. עלינו לראות אם הצלחנו להשיגן ומדוע.

  נניח, לדוגמא, שאתם מחליטים לקרוא עמוד בספר לימוד על תפילה מדי יום, וללכת לבית הכנסת בכל יום ראשון ושלישי. ייתכן שהצלחתם להגיע לבית הכנסת במשך שלושה שבועות ואז חליתם בשפעת. ייתכן שלא השגתם את מטרתכם, אבל יש לכם סיבה. לחלופין, ייתכן שפשוט השתעממתם בזמן הקריאה בספר על התפילה. ייתכן שעליכם לחפש ספר אחר.

  אם אנו יודעים מהי מטרתנו הסופית ואנו יכולים להמשיך לחתור אליה, אז העובדה שהמטרה עדיין לא הושגה כמוה כפנייה במקום הלא-נכון כשעלינו לחזור ולמצוא את הדרך הנכונה להצלחה. אבל, אם אנו שוכחים להסתכל במפה כדי לבדוק ולהעריך היכן אנו נמצאים, אנו עלולים להחמיץ את היעד לחלוטין.

השגת המימון

בשלב הבא עלינו לפרוש את תוכנית הפעולה שלנו ולנסות לִצפות מכשולים עתידיים. עלינו לחשוב מה יידרש מאתנו לצורך יישום המטרות שהצבנו לעצמנו. שוב, עלינו להיות מציאותיים. לדוגמא, ייתכן שעלינו לקנות שעון מעורר ואת הספר שממנו אנו מתכוונים ללמוד. אולי נרצה להתקלח בערב כדי שנוכל לישון עוד רבע שעה בבוקר. עלינו לחשוב על הדברים שעלולים להשתבש. האם הקשר עם בן/בת הזוג שלנו, שתומכים במטרה שלנו באופן תיאורטי, ייפגע אם נלך לישון שעה מוקדם יותר? אם כן, מה נוכל לעשות כדי לוודא שאנו מקדישים לו/ה את הזמן הנחוץ כדי לתמוך במערכת היחסים שלנו?

ברגע שאתם מיישמים את התוכנית, עקבו אחר הביצוע. מדי חודש או שלושה חודשים, העריכו את הצלחתכם והציבו מחדש את מטרותיכם בהתבסס על ההתקדמות או הכישלון.

וזה שוב מחזיר אותנו לבקשה למימון. במהלך הימים הנוראים, כל אדם כאילו נוצר מחדש. אנו עומדים בפני בוראנו ואומרים, "כך ניצלתי את המשאבים שלי, וזוהי התוכנית שלי לעתיד". השאלה אם ה"ארגון" יעניק לכם את התקציב לשנה הבאה, תלויה באופן שבו מימשתם את התקציב של השנה שעברה – וכמה מבוססת תוכניתכם לשנה הבאה. כמובן, אם בזבזתם חצי מהמשאבים ואינכם מוכנים לעתיד, קלושים הסיכויים שתקבלו כסף נוסף בשנה הבאה.

אם נדבק בשלושת השלבים האלה, בסופו של דבר, נוכל לראות התקדמות ולהצליח במסענו הרוחני. בהצלחה ושנה טובה!