שתי מורות ותיקות ממכללת לוינסקי, מורה לפיזיקה ומורה לכימיה (ד"ר רונית אשנהיימר וד"ר רבקה ברנד), החליטו לחבור יחדיו ולגלות את כל הסודות הפיזיקליים שגורמים לנרות לבעור, בצורת הפעלות ידידותיות לכל המשפחה. ומאחר שהפעילויות נועדו לילדי ישראל היה להן חשוב להדגיש גם את ההיבטים היהודיים בנושא הנרות - נס חנוכה, מנורת המקדש ועוד.

לכבוד ימי החנוכה, צוות אש התורה ראיין את המחברות:

שאלה: ספרו לנו קצת על הספר.

תשובה: הספר כולל למעלה מ-40 פעילויות משעשעות ומרתקות בנושא הנר והבעירה. הפעילויות המגוונות מזמנות להורים ולילדיהם חוויות משותפות של גילוי, יצירה ושעשוע, תוך פיתוח הסקרנות ומיומנויות חשיבה וצוהר אל עולם המדע. כל המשפחה תוכל להתנסות ולגלות דברים מפתיעים ומרתקים אודות הנר, הפתיל והלהבה.

בספר חמישה שערים: ארבעה השערים הראשונים מוקדשים לחלקי הנר הבוער: גוף הנר, הפתיל, הלהבה ותהליך הבעירה. השער החמישי מסכם את מעגל ההתרחשויות סביב הנר הבוער ומספר את סיפור הנר בשלמותו. יש קשר רעיוני בין השערים, ולכן מומלץ להתקדם לפי הסדר, מהשער הראשון והלאה עד לשער החמישי, המסכם. נקרא ונתנסה, בין היתר, על סיפורי נרות (שעווה, שמן, נס חנוכה), על הפתיל המדליק ועל אולימפיאדה של פתילים, על סוד הלהבה (הלהבה היא לשון של אש, מסע אל תוך הלהבה, להבות מדליקות).

שאלה: יש כל כך הרבה ספרים על חנוכה, מה מיוחד דוקא בספר הזה?

תשובה: הייחוד של הספר הוא במבנהו : לצד כל פעילות (המוגשת בצורה נעימה וברורה על רקע תצלום מרהיב) מופיע גם ההסבר המדעי ונוסף לו פרט מעניין הקשור לנושא. הספר הוא ספר הפעלה ידידותי. יש פעילויות שהילדים יכולים לבצע בעצמם, אך רובן דורשות השגחה וליווי של מבוגר. כל פעילות שבה מופיע סמל הנר הירוק – חובה לבצעה בליווי מבוגר. לא נחוצה מעבדה משוכללת: כל החומרים והכלים לפעילויות מצויים בכל בית.

שאלה: לאיזה גילאים הוא מתאים? לאיזה קהל הוא פונה?

תשובה: הפעילויות נועדו לגילאי 5-15, אך הספר בכללותו, על הסבריו וקטעי העניין שבו - נועד לכל אדם משכיל וסקרן, החפץ להבין קצת יותר את עולמו של הקב"ה.

שאלה: האם ניתן להגדיר אותו כ"ספר חוויתי"?

תשובה: זהו ספר חוויתי ולו רק בגלל ההפתעות שבו, וכן בגלל העובדה שהוא מזמן פעילות משותפת של כל המשפחה, הורים וילדים החווים יחדיו את פלאי הנר.

לספר מבנה אלבומי ייחודי: כל פעילות מתפרשת על פני שני עמודים, זה מול זה. בעמוד אחד מוצגות ההוראות לפעילות בהירה ומפורטת על רקע תצלום צבעוני להמחשה; בעמוד השני מופיעים התוצאות הצפויות, הסבר מדעי למבוגר המלווה ופרט מעניין הקשור לנושא הפעילות. בכריכתו הפנימית של האלבום כלול גם לוח למשחק סולמות "לכל נר יש שם".

בזמן הפעילות, מומלץ להעמיד את הספר על השולחן, כאשר העמוד השמאלי פונה אל המשתתפים בפעילות, והעמוד הימני מסובב לאחור. בסיום הפעילות, תוכלו להתבונן בעמוד הימני ולגלות פרטים על הפעילות שביצעתם.

שאלה: האם אין חשש שהוא יעודד את הילדים לשחק באש?

תשובה: הפעילויות מכילות את כל האזהרות הדרושות כדי למנוע תקלות, חלילה, ובכלל, להבת הנר היא אש צנועה וממוקדת, שקל להשגיח עליה לבל תצא משליטה.

שאלה: איזה ביקורת קיבלתן עליו?

תשובה: נכדה שלי, גננת בגן תת-חובה, כבר ניסתה עם הילדות כמה פעילויות וההתלהבות היתה גדולה. בין היתר, הילדות בדקו את מציאות השמן בגרעינים וזרעים שונים, ואז ברוריה הגננת הרימה בוטן ושאלה את הילדות אם הוא יוכל לבעור כמו נר. כל הילדות השיבו בחיוב והסבירו לה שמכיוון שהן גילו שיש שמן בבוטן, אז הוא בוודאי יבער כמו שמן רגיל... להזכירך - מדובר בילדות בנות 4-5 בגן הממוקם בשכונת "פרדס כץ" של בני ברק.

"קסם הנר הבוער – שעשועים מדעיים להורים ולילדים" מאת ד"ר רונית אשנהיימר וד"ר רבקה ברנד; עיצוב משחק: נחמה קליגר; איורים וקומיקס: חני ברנד; צילומים: עדנה סגל, נחמה קליגר. הוצאת המחברות, 106 עמודי כרומו מצופים למינציה.

ליצירת קשר: kessem.haner@gmail.com