מהו לדעתכם הנושא הנפוץ ביותר עליו מתווכחים בני זוג?

ההורים של בן הזוג? ילדים? אינטימיות? חוסר תקשורת?

מחקרים חדשים מראים שהגורם העיקרי לקונפליקטים בחיי הנישואין הוא כסף.

בני זוג נלחמים ביניהם כל כך הרבה על כסף, שאפילו אחרי שהם מתגרשים הם עדיין מצפים שגם מערכת היחסים הבאה שלהם תהיה מלאה במריבות על נושאים כספיים. מחקר בנושא דיווח על ויכוחים רבים, שמקורם בגישות שונות ביחס להוצאות הכספיות, על שימוש בכסף כמקור לשליטה במקרים בהם בן זוג אחד מרוויח יותר מהשני, ועל שקרים שסיפרו אנשים לבני זוגם ביחס להוצאות שלהם.

מחקר שנערך באוניברסיטת מרילנד, אסף נתונים מ-373 זוגות שנמצאו בתחילת שנת הנישואים הראשונה שלהם. בסופו של דבר, 46 אחוזים מהזוגות הללו התגרשו. אלה מהם שנכנסו למערכות יחסים חדשות לאחר מכן, נשאלו אודות הטעויות שהם עשו ותחושות החרטה שחוו.

מתוך הנתונים שנאספו, עלו חמש חרטות בסיסיות על מהלכים שגויים שתרמו לפירוק הנישואים הראשונים שלהם. האנשים הגרושים הללו הקדישו זמן כדי לנתח את הסיבות, שהביאו להידרדרות מערכות היחסים שלהם. הם גם נתבקשו לציין מה הם יכולים היו לעשות, כדי להצליח בצורה טובה יותר במערכת היחסים הבאה שלהם. תוצאות המחקר הן למעשה המלצות חזקות בתחום הזוגיות, המגיעות מאנשים בעלי ניסיון שהבינו את טעויותיהם ולא היו מעוניינים לחזור עליהן שוב.

1. מחסור בביטוי אהבה

רבים מדי מבינינו מניחים שבן\בת הזוג שלנו יודעים שאנחנו אוהבים אותם. אנו לא מקדישים זמן כדי להחמיא להם, לגלות כלפיהם רגשות חיבה, לומר "אני אוהב אותך" או לתת להם תחושה שאנחנו מעריכים אותם. המרואיינים הגרושים אמרו, שחשוב להפגין אהבה לעיתים קרובות יותר, שיש לגרום לבני הזוג להרגיש טוב ביחס למי שהם, ביחס לרעיונות שלהם, ביחס לסגנון ההתנהלות המיוחד שלהם, וביחס לאופן שבו בני הזוג שלנו מנסים להוסיף עניין מיוחד לחיי היומיום שלנו.

אפילו הכנת כוס קפה חם עבור בן\בת הזוג, יכולה להיות מעשה שמשדר אכפתיות

אז מה אנחנו יכולים לעשות כדי לחזק את הזוגיות שלנו ולהביע את רגשותינו כלפי בני הזוג שלנו?

חיזוק הנישואין אינו דורש כסף רב או תכנון ארוך טווח. ביטויים קטנים ויומיומיים של רגשות חיבה יסייעו לחיזוק מערכות היחסים, ולבניית תחושת אמון ואכפתיות. סיימו את שיחות הטלפון ביניכם במילים "אני אוהב\ת אותך", החמיאו לבני הזוג שלכם על הסבלנות שגילו כלפי הילדים במשך היום, הביעו הערכה לבני זוגכם על יכולתם לעבוד תחת תנאי לחץ. וודאו שלא יעבור יום מבלי שהענקתם לבני זוגכם מילה או מעשה של חיבה. אפילו הכנת כוס קפה חם עבור בן\בת הזוג, יכולה להיות מעשה שמשדר אכפתיות.

2. היאחזות בעבר

מבלי שנשים לב, תחושות מהעבר הרחוק שנשארות לנו בלב ובראש, מעכבות אותנו ואינן מאפשרות לנו להתקדם הלאה. אנו נצמדים לתחושות של קנאה ממערכות יחסים קודמות, מעלים באוב מטענים מהעבר, ואפילו נושאים בליבנו עלבונות קטנים משנות ילדותינו, שפוגעים ביכולתנו ליצור קשר משמעותי בהווה.

שוחחתי עם זוגות שמצהירים שאינם מסוגלים להישאר יחד, בגלל מריבות שקרו שנים קודם לכן, למרות העובדה שבני הזוג שלהם כבר התבגרו והשתנו ושאירועים כאלה לא חזרו על עצמם מאז. כאשר אנו משמרים את תחושות העצב והכאב מהעבר, אנו מעכבים את היכולת שלנו להרגיש אהבה אמיתית בהווה. חיוני שנדע כיצד לשחרר את עצמינו ממועקות העבר.

אם ברצוננו לחיות את ההווה במלואו, אנו חייבים להתחיל בכך שנתגבר על העבר.

התאמצו להצליח למחול. ברור לי שקל יותר לומר זאת מאשר לבצע, אבל אם תפתחו מבט חיובי כלפי מה שקרה לכם בעבר, תהפכו לאנשים חכמים וחזקים יותר.

כאשר יש ביניכם מחלוקת, נסו לדבוק בהווה. ישנם אנשים בעלי כשרון מופלא לזכור קונפליקטים מהעבר הרחוק. הם מסוגלים לשחזר, מילה במילה, שיחות שלמות שראוי היה לקבור ולשים בצד. פצעים ישנים נפתחים מחדש, ואנו שוקעים בחול הטובעני של ימים עברו.

3. מלחמות על כסף

מדוע הכסף מהווה מקור נפוץ כל כך לקונפליקטים בקרב מרבית הזוגות הנשואים?

כל אדם מחזיק בגישה משלו ליחס הנכון בין חיסכון להוצאות, והשוני בין בני האדם עשוי להשפיע על אורח החיים שלנו. מה שאנשים מסוימים רואים כחיסכון הגיוני, אחרים יפרשו כקמצנות. אדם אחד רוצה לטייל, לקנות בגדי מעצבים ולאכול במסעדות, ואדם אחר ירגיש שסגנון חיים כזה הוא בזבזני ומיותר.

התוצאה היא, הופעתו של מתח במערכת הזוגית, שעלול לגרום לפירוקם של הנישואים.

כדאי לנהוג בחוכמה, לדבר בגלוי על היעדים הפיננסיים, לפתח גישה אחידה ומאוחדת בשאלת החיסכון מול הוצאת הכספים, ולהגיע להסכמה בנושא ההגבלות והמותרות.

הנה כמה עצות מועילות:

אם אתם מוצאים את עצמם משקרים לגבי קניות שביצעתם, או מחביאים חפצים שרכשתם במקומות מסתור, דעו שיש לכם בעיה הזקוקה להתייחסות. אל תשתמשו בכסף ככלי להשגת עוצמה או שליטה על בני הזוג שלכם. שוחחו ביניכם על הציפיות השונות ועל הסגנונות השונים שלכם בהתנהלות עם הכסף.

התמודדו עם הפערים הללו לפני שמופיעות הבעיות. לא כדאי לדחות את השיחה הזאת ליום בו מגיע המכתב עם פירוט חיובי האשראי שלכם, כי אז הפיצוץ ביניכם עלול להיות קטלני.

4. משחק ההאשמות

כאשר אדם מאשים אדם אחר בבעיות שלו, זה אומר שבמקום לחפש פתרונות, הוא מחפש להעביר ביקורת. כאשר יש צורך להתמודד עם בעיה, היזהרו לא להפיל את האשמה כולה על כתפיו של בן הזוג.

"הילדים למדו ממך את ההתנהגות הנוראית הזו".

"תמיד יש לך מצבי רוח".

במקום זאת, חפשו אחר פתרונות שיסייעו לכם להתגבר על האתגר. עיבדו יחד כצוות, והפסיקו להעביר ביקורת. השתמשו במילה "אנחנו" במקום ב"את\ה".

"מה כדאי שנעשה עם הילדים שלא שומעים בקולנו?"

"איך אנחנו יכולים למצוא קצת זמן לעצמנו, כדי שלא נרגיש כל כך לחוצים?"

5. חוסר תקשורת טובה

זוגות שמתקשרים ביניהם בצורה טובה, נהנים ממערכת נישואים טובה יותר. אנו מבינים באיחור גדול מדי, שהשיחות שלנו הפכו להיות רק סביב התנהלות יומיומית כמו הסעות הילדים, חשבונות, בעיות ועניינים לוגיסטיים. הניצוץ נעלם.

שימו לב למה שקורה בחייהם של בני הזוג שלכם. צחקו ביחד. זוכרים איך אהבתם לשמוע את המחשבות, הרצונות והחלומות בני זוגכם? מדוע שנאפשר לזמן להקהות את הסקרנות ורמת העניין שלנו?

אנשים נשואים רבים משוחחים עם חברים ועמיתים לעבודה באופן אכפתי ולבבי, אך לא מוצאים את הסבלנות לתקשר עם בני הזוג שלהם באופן סימפטי שכזה. ואפילו כשאנו משוחחים בשלווה ורוגע, העיניים שלנו ממוקדות במכשירי האייפון.

הקדישו את הזמן ללמוד מהאנשים שמתחרטים על טעויות העבר שלהם. כל יום מביא עבורנו הזדמנות להעצים את הקשר עם האנשים שאנחנו אוהבים.