בסקר שנערך על ידי אתר גירושין אנגלי, התברר ש-33% מהפניות לגירושין כללו התייחסות לפייסבוק. סקר אחר שנערך על ידי האקדמיה האמריקאית של עורכי דין לענייני נישואין חשף ש"פייסבוק מתהדר בתואר אלוף שאין שני לו לסיפוק הוכחות אונליין לגירושין, כש-66% מציינים אותו בתור מקור ראשוני." כמו כן, למעלה מ-80% מעורכי הדין לגירושין טענו שהם "רואים עלייה במספר המקרים בהם משתמשים בהוכחות מתוך הרשתות החברתיות" בשנים האחרונות.

מה רע כל כך בפייסבוק, ומדוע הוא ממלא תפקיד ראשי בהרס נישואין?

בעוד שישנם יתרונות רבים לפייסבוק, יש גם כמה נקודות שחייבים להיות מודעים אליהן, כשמדובר במצב בו הוא נכנס בינך לבין בן/בת הזוג שלך.

1. לדעת מה קורה אצל כולם

החיים שלנו היום הם ספר פתוח - אתה נכנס לפייסבוק ויכול לדעת כמעט כל פרט אישי בחייהם של חבריך. אפילו אם אתה חושב שמערכת היחסים שלך בטוחה, אתה עלול להתחיל לגלות שהנישואין שלך לא מרגשים כמו שחשבת. פייסבוק העניק משמעות חדשה למושג, "להישאר מעודכן".

קחו לדוגמא אישה שקוראת על החופשות המשפחתיות הרבות של חברתה. למה גם בעלה לא יכול לקחת אותה ואת הילדים לטיול? ריב גדול מתעורר, ולמרות שהוא מסכים לצאת איתם לטיול, הם מבינים אחר כך שאין שתי משפחות זהות, למרות התמונות הרומנטיות של חברתה בתור "אמא בקמפינג".

קל להסתכל על חייהם של אחרים ולרצות את אותו הדבר לעצמנו. פעמים רבות זה יוצר מתיחות תת קרקעית שעלולה להוביל למתחים בבית ולדרישות בלתי סבירות. אולי נראה שהחברה ההיא מהפייסבוק עושה חיים במסעות ובקניות של בגדים חדשים, רק אל תשכחו שלבעלה יש עסק משגשג במיוחד. אל תאבדו פרופורציות כשאתם מופגזים בפאר החיצוני (ופעמים רבות השקרי) של חיי הזולת.

2. קשר עם בני המין השני

אם אתם מרגישים לא כל כך אהובים או קצת מוזנחים במערכת היחסים האישית שלכם, אז קצת תשומת לב מבני המין השני יכולה לפתות. הקלילות של הערות אגביות בפייסבוק, עלולה להוביל למורד חלקלק, שבו אנחנו עלולים לגלות שאנחנו מתחברים יותר ויותר לאדם שאינו בן/בת הזוג שלנו. הערה חביבה פה, צ'יטוט קצר שם, ובלי לשים לב אתם כבר מעורבים רגשית במערכת יחסים.

אם אתם חושבים שאני מגזים, ד"ר פאט לוב וסטיב סטוני כתבו בספרם "כיצד לשפר את הנישואין שלכם מבלי לשוחח על כך", שאפילו אם אתם נשואים באושר, שהות במשך זמן מה עם מישהו שמושך אתכם, עלולה להפוך את הכימיה לבגידה - ולא כל שכן אם הנישואין שלכם לא מספקים. צ'אט בפייסבוק או מסרונים מהירים כשאף אחד לא בסביבה, יכולים להוסיף לשיחה ריגוש של פרטיות. די מהר תוכלו למצוא את עצמכם במצב לא בריא שלא הייתם בוחרים בו מלכתחילה.

3. לתלות את הכביסה המלוכלכת בחוץ

אם בן/בת הזוג שלכם מתסכל/ת אתכם, די טבעי שתרצו לשתף זאת עם חבר/ה. אולם, לרוע המזל, זאת לא תמיד החלטה נבונה. באופן אידיאלי, אנשים צריכים לרכוש כלים מתאימים למערכות יחסים, כך שיוכלו לתקשר ישירות עם בני הזוג שלהם. זה שומר את מערכת היחסים במקום המתאים לה, בין הבעל לאישה. אם זה לא אפשרי, אז צד שלישי בלתי משוחד שפשוט יאפשר לכם לשחרר את הלחץ, הוא האפשרות הטובה ביותר. הבעיה מתעוררת כשאתם מתחילים לדבר על בן הזוג שלכם עם חברים, שעלולים להשפיע על מערכת היחסים שלכם באופן שלילי.

קחו לדוגמא אישה שפרסמה סיפור משפיל על בעלה בפייסבוק. ידידה הגיבה על זה, "רק בעלך יכול עשות דברים כאלה". האישור הזה על מגרעותיו של בעלה ודאי לא תרם למערכת היחסים שלה או עודד אותה. ומעבר לכך, לרבים מהחברים שלנו יש חיי נישואין בעייתיים בעצמם, והם ישמחו למצוא שותף לצרתם. פייסבוק עלול לשמש כדרך קלה לצ'אט שעלול לתרום עצות חינם ותחושות ייאוש מבני הזוג שלנו. וככל שנשקע עמוק יותר בשליליות, נשכח מהאפשרות לנסות לגרום למערכת היחסים להצליח.

בעוד שמחקרים לא תמיד מדויקים לגמרי, גם אני, בניסיוני כיועץ נישואין, ראיתי כיצד עלולים קנאה, קשר עם בני המין השני ודיון על חיי הנישואין שלך עם חברים, להזיק למערכות יחסים. למרות שפייסבוק יכול לשמש כלי מצוין לשמירת קשר, הוא מהווה גם צינור נוח במיוחד עבור אותם כוחות חיצוניים לחדור אל חיי הנישואין שלכם ולחבל בהם.

*חלק מהרעיונות המובאים במאמר זה מתבססים על ספרו של הרב סלטקין: Is My Marriage Over: The Five Step Action Plan to Saving Your Marriage,