לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
משחק ההיכרויות האכזרי

משחק ההיכרויות האכזרי

כחברה, עלינו לשנות את הגישה שלנו לנושא ההיכרויות.

מאת

קראתי לא מזמן את מאמרה של רחל דייויס "עוד פרידה". לבסוף, אחרי הרבה שנים של פגישות עם גברים רבים כל כך, היא חשבה שהיא לקראת התמסדות והקמת בית משל עצמה. ואז הגיע הדחייה. ועכשיו, אחרי הפרידה האחרונה, היא "מנסה להבין מה בעצם א-לוהים רוצה ממני".

זאת כמובן השאלה שכולנו צריכים לשאול תמיד, אבל נראה לי שאנחנו צריכים לשאול עוד כמה שאלות: למה זה קורה לכל כך הרבה אנשים? האם זה חייב לקרות? האם החברה שלנו עושה כל שאפשר כדי לבלום את התופעה?

לא הייתי מסוגלת לסבול את המחשבה על דחיות נוספות, ולכן פשוט חסמתי תחום זה בחיי

מאיפה אני מגיעה? אני אישה שחלומותיה השחורים ביותר של רחל דייויס התגשמו עבורה – אני בת 68, שמעולם לא נישאה, ולמרות שאנשים עדיין מנסים ללחוץ עליי להמשיך לנסות, לאף אחד מהם אין שום הצעה מעשית. למעשה, הפסקתי לנסות כבר בגיל 35. לא הייתי מסוגלת לסבול את המחשבה על דחיות נוספות, ולכן פשוט חסמתי תחום זה בחיי.

כאישה צעירה, שנאתי את משחק ההיכרויות, שהיה אכזרי ומתעתע. לפעמים רציתי שאבא שלי, שהיה פרופסור, פשוט יביא הביתה סטודנט בשבילי. אבל לא עשו כאלו הכרויות בחברה שלנו. בשנות ה-20 לחיי חוויתי מספר מערכות יחסים קצרות מועד, שכללו גם קשר אינטימי. זיכרון פרשיות אהבים אלה היה מר. היום אני יודעת שהן כלל לא שיקפו את התנסויותיהם של אנשים במערכת יחסים מחייבת. לא ניתן ללמוד על נישואין מתוך סטוץ, יותר משאפשר ללמוד על מוצרט ממוסיקת רקע זולה.

והיום, בעולם המהיר והריקני של טוויטר ופייסבוק, כל כך הרבה מערכות יחסים – אפילו ללא קרבה אינטימית – מתקרבות יותר ויותר לריקנות הזאת. יכולה להיות פריצות מסוימת גם ללא מגע גופני. זה קורה בכל פעם שאנשים "מכירים" זה את זה, מבלי להגיע למצב שאכפת להם זה מזה. בתגובה לחברוּת שלא התפתחה, ביטאתי את תוצאת הכאב בשורות הבאות:

חשתי
אצבעות ממששות
את מרקם נשמתי.
מהססות, מחליטות
לא לקנות.

אנשים לא צריכים להיחשף לקושי הזה, ואלה שנחשפו אליו חייבים לנסות לעמוד מולו באומץ ואמונה. אבל כולנו חייבים לעשות קצת חשבון נפש מדוע זה קורה.

מובן שקיימות סיבות רבות, אבל נראה לי שהן רק ביטויים שונים לגישה כוללת אחת שעוסקת בהבנת גורמי האושר – ההנחה שאני אהיה מאושר רק אם אקבל בדיוק את מה שמתאים לי. החברה שלנו כל הזמן מקדמת את הרעיון שמתוך כל האפשרויות הקיימות, אני חייב להשיג לעצמי את האפשרות האופטימלית.

הגישה הזו מתגלה במלוא כיעורה בהיכרויות. מכיוון שבמיוחד עבור גברים צעירים יש מבחר מסחרר של אפשרויות, קשה להם מאוד להיות בטוחים בכל שלב, שזאת שהם מצאו היא "הכי טובה בשבילי".

האמונה המסורתית שלכל אדם יש בן/בת זוג שמיועד/ת להם משמים, השתנתה איכשהו לחיפוש אחר בן/בת הזוג האופטימלי. אנשים שוכחים שיש דבר שנקרא ייעוד, שאולי הנשמה התאומה שלך אינה הדמות שאתה מדמיין, אלא אחרת לגמרי, כזאת שתתחבר לנשמתך דרך כל מערכת של נסיבות שהיא. כמה שורות מתוך גתה עולות בזיכרוני:

דברים קטנים תלויים ברצוננו ובגחמותינו,
אבל הגדולים מגיעים, מי יודע מאיפה.

החיפוש אחר שלמות הוא עקר, משום שלעולם לא תמצאו אותו. אין אדם מושלם. הדרך היחידה היא ללכת על אחוזים, ובטוח שתמצאו אושר אמיתי.

'לשמוח' ו'לקבל מה שאנחנו רוצים', אינן מילים נרדפות

'לשמוח' ו'לקבל מה שאנחנו רוצים', אינן מילים נרדפות. האושר בא כשאתה מקבל את מה שבא אליך, ולהפיק ממנו את המיטב. זאת אומרת להכיר באילוצים חיצוניים כביטוי לרצון הא-ל, ולנסות לחיות איתם בצורה טובה, כאשר אילוצים חיצוניים כוללים את רצונותיהם וצרכיהם של אחרים. צעיר שיוצא עם צעירה, מכיר אותה, נהנה מחברתה, מעורר את תקוותיה, ואז מתקפל כי חושב שאולי הוא יוכל למצוא משהו קצת יותר טוב, בהחלט חי באשליה רווית אנוכיות.

אני מקווה שרחל דיוויס תגלה מה א-לוהים רוצה ממנה, ויותר מזה, שהיא תמצא בקרוב גבר טוב, אבל הייתי שואלת את עצמנו בתור חברה: האם מלמדים בחורים צעירים בצורה נחרצת מספיק לשאול מה א-לוהים רוצה מהם? להרגיש שכל אדם יקר? האם מקנים לצעירים מספיק כלים כמשקל נגד לגישה הנצלנית של מערכת ההיכרויות המודרנית?

אנשים סובלים ברמות שונות, הן בעולם ההיכרויות והן בכל סוגי מערכות היחסים הבינאישיות. אני מתפללת שתימצא דרך לשריין את החברה שלנו מפני גישות אלה, שמאיימות עלינו ועל ונשמותינו.

21/5/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 42 תגובות ב-36 דיונים

(36) מיכל, 12/2/2018 21:14

נגעת לליבי.

השיר שלך שובר ממש. כל כך מדויק לצערנו. מכירה את העולם הזה גם כן מקרוב.

(35) טלי בת חן, 24/12/2011 22:50

אחות לבי!

תודה על שנתת מילים לכאב ולבדידות שלנו - נשים רווקות מבוגרות שחוות מצוקה נוראית. מי ידע ומי יבין לליבותינו? הרי כולם שקועים בד' אמותיהם ואינם פנויים למה שקורה בשורה האחורית בבית הכנסת בתפילת שבת. אני אישה רווקבת 60 ולא עוברת שבת שעיני יבשות מדמעות. מה ה' רוצה ממני? איך אשמח ואשיר זמירות שבת לבדי בשולחן שבת? וניסיתי את כל הדרכים, מרבנים לשדכניםם ואתרי הכרויות עד לנסיעות לחו"ל והכל לא צלח. אני מחבקת בבאהבה את כל הנשים המדהימות שעוברות חוויות דומות של בדידות וניכור בקהילה, ומציעה כאן לפתוח קבוצת תמיכה. אשמח לתגובות מחזקות.

(34) גדעון רודה, 20/6/2011 19:17

מה הסיבה לאי-הצלחה בהכרויות

לדעתי הסיבה העיקרית היא באי-יכולת מצד פנויות להעריך אל נכון איכותיות פנויים. מחפשות מגרעות במקום להביט על חצי הכוס המלאה!

(33) לאה, 10/6/2011 04:22

משחק ההיכרויות האכזרי

שלום כל מה שכתו במאמר נכון. למראות שאני עלולה לשמוע פסימית אבל כיום יש בעיה לפגוש את הבן-אדם או בת-זוג המתאים והבעיה מחמירה עוד יותר עם בן-אדם/ בת-אדם מטבעו ומחינוכו לא קשקשן וזקוק לזמן על-מנת להתפתח.

(32) לאה, 24/5/2011 16:04

הכרויות לאנשים מבוגרים

בזמן צעירותי שמתי לב שמנגנון ההיכרויות לא נראה משחק הוגן. תמיד הייתי צריכה להיות ערנית. "מה כוונות הצד השני?" אף פעם זה לא היה מה שהוא נתן להבין. אני אישה נאה ואיכותית, ואני תמיד נתקלת באנשים לא לעניין. כלומר שקרנים . אחד בפה ואחד בלב. זה לא שאני מחפשת 100% , אבל אפילו שרציתי להתפשר, הצד השני לא היה מתנהג ביושר. היום אני מנסה פרק חדש לאחר גירושין, אבל המצב עוד יותר מסובך, כי היום ישנם הרבה גרושים ללא קורת גג, ולא חשוב מה יש להם להציע, הם קודם חושבים על הצד החומרי. ואלה שמסודרים פוחדים על הרכוש שלהם, למרות שאני לא משדרת שום חסר. ואין לי חסר . אני מחפשת בן אדם קודם כל, ישר, ויודע מה הוא רוצה. אדם חכם ומתחשב בזולת. אני רק רוצה לומר שהכותבת אמרה משהו אחד נכון, אבל זה לא הכל. ישנן הרבה סיבות שהביאו את החברה למצב עגום זה. אם כל אחד היה חושב על חברו, הרבה כאב היה נמנע.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub