רוזי ושרי היקרות,

לפני שבע שנים פגשתי מישהו. הוא בדיוק התאושש מגירושין והתאהבתי בו במהירות. מאז עברו עלינו כמה שנים סוערות.

כיום, לאחר שבע שנים ושינויים רבים, שוב נפגשות דרכינו. אני רצינית בכוונתי להשקיע את כל המאמצים בקשר הזה כדי לגרום לו לעבוד. למרות זאת, בשנה האחרונה נפרדנו וחזרנו כל כך הרבה פעמים, עד שהפסקתי לספור. הפרידות מלוות בהצהרות כגון, "אני אוהב אותך אבל אני לא מאוהב בך", "אני לא מוכן למחויבות" ו"אני לא יכול לראות את עצמי מתחתן שוב".

החלטתי להמשיך הלאה ולצאת עם אחרים. שבועיים לאחר מכן הוא אומר שהוא אוהב אותי ורוצה שהקשר בינינו יתחדש.

בלילות אני בוכה עד שאני נרדמת, כי אני לא יודעת מה לעשות. אני אוהבת אותו, אבל איבדתי את האמון בו. אני תוהה כמה זמן יחלוף לפני הפרידה הבאה. אולי הוא פשוט מאוים ומקנא בכך שאני יוצאת עם אחרים. הוא אפילו אמר, "אני יודע שאם לא אתגבר על זה, יום אחד את כבר לא תהיי שם".

לאחרונה פגשתי מישהו שאני נהנית בחברתו. הוא גורם לי להרגיש מיוחדת ומעניק לי תשומת לב רבה. אני עדיין נמשכת לבחור של שבע השנים ה"רזות"... אבל אני חוששת שהוא רוצה לחזור אליי רק מתוך קנאה. מה עליי לעשות? אני מבולבלת מאוד ומרגישה שאין לי הזמן שהייתי רוצה כדי לקבל החלטה.

פ.

פ. היקרה,

בכל הקשור להיכרויות, האינסטינקטים של אנשים לא תמיד נכונים; אך במצב הנוכחי עלייך לסמוך על האינסטינקטים שלך. ראית איך הגבר הזה חוזר שוב ושוב על אותו דפוס, ואין שום הוכחה לכך שהוא ערך שינוי כלשהו בצורת החשיבה שלו. בהעדר הוכחה זו, אין לך סיבה לקוות שיש לשניכם עתיד. למעשה, הדברים שהוא אמר לאחרונה מעידים על כך שעדיין יש לו קושי עם מחויבות: "אני יודע שאם לא אתגבר על זה, יום אחד את כבר לא תהיי שם".

אנו מבטיחות לך שאם תחזרי אליו, צפוי לך שידור חוזר נוסף (במקרה שתריסר הפעמים הקודמות לא היו מספיק משכנעות).

הדברים היו נראים אחרת אם הוא היה אומר לך, "במשך שנים הייתי טיפש, עכשיו הבנתי שאנחנו מתאימים זה לזו ואמורים להיות ביחד. אני מוכן להתחייב לקשר שלנו ולנישואין." הוא אינו מוכן וייתכן שלעולם לא יהיה מוכן, בעיקר מכיוון שאין לו שום מוטיבציה להתמודד עם הקשיים שמעכבים אותו. אנו מבטיחות לך שאם תחזרי אליו, צפוי לך שידור חוזר נוסף (במקרה שתריסר הפעמים הקודמות לא היו מספיק משכנעות).

אולי יהיה לך נחמד לשמוע, שאיננו סבורות שהוא מנסה להחזיר אותך אליו רק מכיוון שהוא מקנא. יש לו רגשות אמיתיים כלפייך. עם זאת, הוא לא מסוגל להתחייב ופירוש הדבר שהוא לא מתאים לך וימשיך לשבור את לבך שוב ושוב, אם תניחי לו לעשות זאת (דרך אגב, האמירה "אני אוהב אותך אבל לא מאוהב בך" היא גלופה שחוקה, ולרוב מגיעה מפי אנשים שיש להם ציפיות רומנטיות מדי ולא מציאותיות לגבי אהבה ונישואין).

מדברייך אנו מבינות דברים נוספים לגבי הגבר הזה. ראשית כל, הוא לא התייחס אלייך בכבוד הראוי לך וקרוב לוודאי שזה לא ישתנה. מערכת היחסים שלכם הייתה הפכפכה ולא הצלחתם לשמור על יציבות. כך שגם אם הוא היה מחליט שהוא רוצה להינשא שוב ושהוא רוצה להתחתן אתך, קרוב לוודאי שיש לכם קשיים רבים שעלולים לפרק את הקשר. אמנם במשך שנים התמודדתם עם הקשיים במערכת היחסים, אבל בניית חיים משותפים היא סיפור שונה לחלוטין.

כעת ברצוננו להתייחס לגבר השני שעמו את יוצאת. נשמע שיש לו הפוטנציאל להיות שותף אמיתי לחיים. עם זאת, כדי להיות מסוגלת להקדיש את האנרגיה הרגשית הדרושה לבניית הקשר הזה, עלייך להיות מוכנה לשחרר את העבר.

הקשר שתבני עם הגבר שלו תינשאי – בין אם מדובר בגבר הנוכחי שעמו את יוצאת ובין אם מדובר באחר – יהיה בעל איכויות שונות מהקשר שתסיימי. המשיכה עשויה להיות שונה, אך יהיו היבטים רבים אחרים שיהיו מעשירים ומספקים. אל תשווי ביניהם והתייחסי לכל קשר לגופו.

אנו מציעות לך לערוך רשימה של כל ההיבטים החיוביים בקשר הקודם שלך (זה שנמשך 7 שנים) ולאחר מכן של כל ההיבטים השליליים. התייחסי לסיבות שבגללן אין לשניכם עתיד והכירי בכך שזה נגמר.

את יכולה להכיר תודה על ההיבטים החיוביים של ההיכרות עם גבר זה, ובה בעת, להתאבל על סיום פרק זה בחייך.

רק אז תוכלי לשחרר אותו ולהמשיך הלאה.

אנו מקוות שדברינו סייעו לך ומאחלות לך הצלחה רבה.

רוזי ושרי