ב- 6 בינואר, שניים מהמשקיעים הגדולים ביותר של אפל פרסמו מכתב פתוח הקורא לאפל ולחברות הייטק אחרות להשקיע הרבה יותר כדי להגן על בריאות המשתמשים הצעירים שלהן. בצטטם מחקרים המראים שלסמארטפונים יכולות להיות השפעות חמורות על הבריאות הגופנית והמנטלית של ילדים, עוררו המשקיעים דיון נרחב וביקשו מחברות הייטק לפתח אמצעי בקרה רבים יותר על המוצרים שלהם, למען המשתמשים הצעירים ביותר.

מה כל כך גרוע בשמוש ילדים בסמארטפונים? יותר ויותר חוקרים בודקים את השפעת הסמארטפונים וטכנולוגיות אחרות על ילדים. להלן כמה תוצאות של מחקרים עדכניים, כמו גם הצעות לגבי פתרונות מציאותיים בכל הנוגע להגנה על ילדים מפני שימוש-לרעה בסמארטפונים.

עיכוב ההתפתחות המוחית של תינוקות

הנזק שסמארטפונים ומסכים אחרים גורמים לילדים הוא חמור במיוחד בקרב תינוקות, שמוחותיהם עדיין מתפתחים. פסיכולוגים מתייחסים לשלוש השנים הראשונות בחייו של ילד כאל "התקופה הקריטית" בהתפתחות המוח, כיוון שהאופן שבו המוח מתפתח בשנים אלה הופך לתשתית הקבועה עליה מסתמכת כל הלמידה העתידית. קבלת מידע ועיבוד ניואנסים מהעולם האמתי סביבם עוזרים לילדים ליצור מסלולים עצביים שהופכים את מוחותיהם לבריאים וחזקים. גירויים המגיעים ממסכים, כולל טאבלטים וסמארטפונים, פוגעים בהתפתחות הנורמלית של המוח המתפתח כשמפציצים אותו בגירויים לא נורמטיביים.

הנזק הנגרם כתוצאה מזמן מסך ממושך מדי עלול להיות תמידי. "היכולת להתמקד, להתרכז, להקדיש תשומת לב, להעריך את הגישה של אנשים אחרים ולתקשר עמם, היכולת לבנות אוצר מילים רחב - כל היכולות האלה ניזוקות", מזהיר ד"ר אריק זיגמן, פרופסור חבר באגודה הפסיכולוגית הבריטית וחבר באגודה המלכותית לרפואה בבריטניה.

היכולת להיות באינטראקציה עם אחרים, לחוש אמפתיה ולתרגם את רגשותיהם של אחרים – הבסיס של כישורים אלה מושרש בינקות. כשתינוקות מבלים זמן באינטראקציה עם מסכים במקום עם אנשים, הדבר עלול לשנות לצמיתות את המבנה המוחי של ילדינו, ולהפוך משימות תקשורת בין-אישית והבנת העולם הסובב אותם למשימות קשות הרבה יותר.

פגיעה במוחותיהם של מתבגרים

למרות שילדים גדולים יותר אינם חווים אותה התפתחות מוחית אינטנסיבית כמו תינוקות, מוחותיהם של ילדים ומתבגרים ממשיך להתפתח לאורך התקופה הזו ויכולים גם הם להינזק כתוצאה משימוש מופרז בסמארטפונים.

הבעיה היא שמוחותיהם של מתבגרים מאוד סתגלניים. נמצא קשר בין החוויה של השימוש בסמארטפון - המעבר המהיר בין פעילויות רבות, כגון שליחת הודעות ושימוש במדיה חברתית – לבין כמות נמוכה יותר של רקמת מוח במוחותיהם של מתבגרים, באזור הנקרא "פיתול החגורה הקדמי". אזור זה אחראי לעיבוד רגשות ולקבלת החלטות. כמות נמוכה יותר של רקמת מוח באזור זה נמצאה קשורה לרמות גבוהות יותר של דיכאון והתמכרות.

חלק נוסף במוח שלנו, הקורטקס הפרה-פרונטלי, הכרחי לפירוש רגשות ולהתמקדות במשימות, וגם הוא נפגע משימוש בסמארטפונים. חלק זה של מוחנו אינו מתפתח במלואו עד אמצע שנות העשרים שלנו, ושימוש מופרז בסמארטפונים עלול להפריע להתפתחות זו. "במהלך גיל ההתבגרות שלנו", מסביר פול אטצ'לי, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קנזס, "חשוב לאמן את הקורטקס הפרה-פרונטלי לא להיות מוסח בקלות. מה שאנו רואים בעבודתנו הוא שצעירים מוסחים ללא הרף והם גם פחות רגישים לרגשותיהם של אחרים".

קושי ביצירת קשרים חברתיים

לאור השינויים שסמארטפונים מחוללים ביכולתו של המוח המתפתח להגיב באמפתיה לאחרים, אין זו הפתעה ששימוש בסמארטפונים קשור לקושי ביצירת קשיים חברתיים.

עבור מתבגרים רבים, סמארטפונים יכולים להפוך לסוג של קביים במצבים חברתיים קשים. "כשאתה נמצא עם אנשים שאתה לא ממש מכיר או שאין לך על מה לשוחח אתם, הטלפונים נשלפים בתדירות גבוהה יותר, כי הם עוזרים להימנע מהמבוכה", אמר תלמיד תיכון אחד מקונקטיקט לאחד החוקרים.

עם זאת, ה"נורמה" החדשה, לפיה סמארטפונים מהווים חלק כה מרכזי באינטראקציה חברתית היא מסוכנת, מזהיר בריאן פרימאק, ראש המרכז לחקר התקשורת, הטכנולוגיה והבריאות באוניברסיטת פיטסבורג. "נמצא קשר מחקרי הדוק בין בידוד לבין דיכאון, וכן בין הזמן שאנשים מבלים עם חברים לבין מצב רוח מרומם יותר ורווחה נפשית", מסביר ד"ר פרימאק. "אם הסמארטפונים הם מה שחוצץ בין נערה מתבגרת לבין יכולתה לקיים אינטראקציה פנים מול פנים וליהנות ממנה - ומחקרים מסוימים מצביעים על כך שזה המצב - הרי שזה עניין רציני".

סמארטפונים ודיכאון בקרב ילדים

נמצא ששימוש מופרז בסמארטפונים קשור לרמות גבוהות של לחץ ודיכאון בקרב ילדים. מחקר אחד שנערך על-ידי המרכז לתקשורת ולבריאות ילדים באוניברסיטת אלברטה מצא שבשלוש עד חמש השנים האחרונות, לצד העלייה המטאורית בשימוש בסמארטפונים, 90% מהמורים מדווחים על כך שמספר התלמידים המתמודדים עם אתגרים רגשיים עלה. 86% מהמורים מדווחים כי מספר התלמידים שיש להם אתגרים חברתיים גם הוא עלה.

מורים רבים מייחסים עליות אלה לשימוש המוגבר בסמארטפונים. בעבר ילדים נהגו לצאת החוצה במהלך הפסקת הצהריים ולעסוק בפעילות גופנית ובאינטראקציה חברתית. "כיום, רובם יושבים במהלך כל הפסקת הצהריים ומשחקים בטלפונים האישיים שלהם", אמר מורה אחד בתיכון.

בין השנים 2010 ל- 2016, עלה מספר המתבגרים שחוו דיכאון קליני ב- 60%, לפי משרד הבריאות האמריקאי. גם שיעור ההתאבדויות עלה משמעותית בקרב ילדים בגילאים 10-19 במהלך תקופה זו. "עליות אלה הן עצומות - ואף חסרות תקדים", מסבירה פרופסור ג'ין טוונג' מאוניברסיטת סטייט בסן דייגו. היא מצאה שמאז 2010, מתבגרים שבילו זמן רב יותר מול סמארטפונים ואמצעי טכנולוגיים אחרים הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לסבול מבעיות בריאות מאשר מתבגרים שמבלים פחות זמן עם אמצעים אלה.

פרופסור טוונג' ערכה סקר בקרב חצי מיליון מתבגרים בארה"ב. ממצאיה מציירים תמונה קודרת של הדור המכור לסמארטפונים מצד אחד, וניזוק מהשימוש בו מצד שני. ילדים שמבלים שלוש שעות ביום או יותר בסמארטפון או מול מסך אחר הם בעלי סיכוי גבוה בשליש לסבול מסימפטום אחד לפחות שקשור להתאבדות, כגון תחושות של חוסר תקווה או מחשבות אובדניות, בהשוואה לילדים שזמן המסך שלהם מוגבל לשעתיים ביום או פחות. בקרב ילדים שהשתמשו במסכים במשך 5 שעות או יותר מדי יום, כמעט מחציתם דיווחו על לפחות סימפטום אחד שקשור להתאבדות.

אפילו שימוש מתון בסמארטפונים ובמסכים אחרים יכול להזיק לבריאות הנפשית של ילדינו, מצאה פרופסור טוונג'. ילדים הפעילים במדיה חברתית הם בעלי סיכוי גבוה יותר ב- 13% לסבול מרמות גבוהות יותר של סימפטומים דכאוניים, בהשוואה לילדים שאינם פעילים במדיה חברתית. במחקרה, ילדים שזנחו את הסמארטפונים שלהם בחלק מהזמן ובילו זמן רב יותר באינטראקציה פנים מול פנים, היו הבריאים ביותר מבחינה רגשית.

לשבור את ההתמכרות

למרות החסרונות של שימוש-יתר בסמארטפונים, הגבלת זמן מסך עלולה להיות מאתגרת. למעשה, פסיכולוגים רבים רואים כעת את השימוש שלהם עצמם בסמארטפון כהתמכרות.

הדבר הוא בחלקו מאפיין של מוחם המתפתח של מתבגרים. פיתול החגורה הקדמית שהוזכר לעיל בהקשר של היותו האזור במוח המסייע למתבגרים לפתח אמפתיה, הוא גם אזור משמעותי בכל הקשור לקבלת החלטות ולהתמכרות. "אנו יודעים בוודאות כי יכולת השליטה בדחפים, היכולת האמפתית ויכולת השיפוט של מתבגרים הן מאוד לא מפותחות בהשוואה ליכולותיהם של מבוגרים", מסבירה ד"ר פרנסס ג'נסן, פרופסור באוניברסיטת פנסיבלניה ואחת ממחברות הספר The Teenage Brain. כיוון שמוחם של ילדים ממשיך להתפתח, למתבגרים יש נטייה חזקה יותר להתמכרות.

חוקרים מצאו גם כי הקצב המהיר של גירויים ממנו נהנים מתבגרים בסמארטפונים מציף את מוחותיהם בנוירוטרנסימטורים כגון דופמין, שיוצר תחושת אופוריה. דופמין יכול גם לתרום להתמכרות, ככל שילדים לומדים להסתמך על הסיפוק שהם מרגישים כשהם משתמשים בסמארטפון. ברגע שמתפתחת התמכרות, המתבגרים (כמו גם אחרים) יכולים לחוות רגשות של כעס, דיכאון, עייפות ומוסחות כשהם לא משתמשים בסמארטפונים שלהם.

מרכז שיקום אחד ליד סיאטל מציע כעת טיפול בהתמכרות לסמארטפונים ולמסכים, וטיפל כבר בילדים בני 13. הילארי קאש, מייסדת המרכז, הסבירה כי השימוש בסמארטפונים ובמכשירים ניידים אחרים יכול להיות כה מעורר ושואב, שהוא "גובר על כל האינסטינקטים הטבעיים שיש לילדים לתנועה, חקירה ואינטראקציה חברתית".

אסטרטגיות לשינוי

הגבלת השימוש בסמארטפונים ובמסכים אחרים אינה קלה. למעשה, במחקר עדכני אחד ניתנה למתבגרים אפשרות בחירה: האם הם מעדיפים לשבור עצם בגוף, או לשבור את הטלפונים שלהם? אולי לא תהיה זו הפתעה למתבגרים ולהוריהם ש- 46% מהמתבגרים ענו שהיו מעדיפים לשבור עצם ולא את הסמארטפון שלהם.

למרות זאת, שינוי הוא אפשרי. להלן 3 הצעות להתחלת השינוי: הן למתבגרים והן למשפחותיהם.

  1. החליטו על זמן ללא טלפונים מדי יום. זוהי עצתו של פרופסור אדם אלטר מאוניברסיטת ניו יורק, שכתב ספר בשם: “Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked.” אם המחשבה על ויתור על הטלפון נתפסת כמפחידה מדי, נסו להגביר את השימוש בטלפון לשעות מסוימות מדי יום: פרופסור אלטר ממליץ על זמן קבוע, למשל בין 17:00-20:00, שבו אסור השימוש בטלפונים. הצעה זו עשויה להישמע מרתיעה פחות מאשר התנזרות גורפת יותר מהסמארטפון.
  2. שמשו דוגמה. קשה לומר לילדים שלכם להגביל את זמן השימוש שלהם בסמארטפון כשאתם עצמכם דבוקים למכשירים שלכם. נסו למצוא ולהקדיש זמן לכך שכל המשפחה תתכנס, ללא טלפונים. זוהי עצת פסיכולוג הילדים יאלדה אולס: מצאו זמן קבוע שבו משפחתכם תהיה באינטראקציה נטולת מסכים. הדבר יכול לעודד אינטראקציה פנים מול פנים ואמפתיה רגשית, שחסרה בסביבה המבוססת על סמארטפונים.
  3. יום שבת כסם-נגד לשימוש מופרז בסמארטפונים. גם במשפחה שלי אנחנו מתמודדים עם זמן טכנולוגיה מוגזם. שבת היא היום היחיד בשבוע שבו איננו חייבים לדאוג לגבי סמארטפונים ומכשירים אחרים. במשך 25 שעות מדי שבוע אנו נטולי סמארטפון לחלוטין. התוצאות מדהימות: יום שלם בלי הסחות דעת, כשאנו מסוגלים להתמקד זה בזה, בשיחה, בקריאה, בלימוד ובעצמנו. זה אולי נשמע מרתיע לעבור 25 שעות ללא סמארטפון, אולם זוהי הפוגה מבורכת לכולנו מעריצותה של הטכנולוגיה.