שוב זה קורה. בשבת ה- 27 באפריל, יהודים שהתפללו בבית הכנסת מצאו את עצמם מטרה לאש חיה, קורבנות של ירי נוסף. שישה חודשים אחרי ההתקפה בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, שגבתה את חייהם של 11 מתפללים יהודים, שוב פורץ אדם מלא שנאה וחמוש באקדח לבית כנסת בשבת, מתוך כוונה לרצוח.

בית הכנסת של חב"ד בפאוויי קליפורניה, הנמצא בערך 40 קילומטר צפונית לסן דייגו, היה עמוס בכ- 60 מתפללים. בנוסף על כך שהייתה זו שבת עמוסה, היה זה גם היום האחרון של חג הפסח, שבו נהוג בחו"ל להתפלל תפילת "יזכור". חלק ממתפללי בית הכנסת עשו מאמץ מיוחד להגיע לתפילה, לזכר אהוביהם שנפטרו.

בעודם מתפללים, התפרץ צעיר מקומי בן 19 לבית הכנסת, נופף באקדחו, צעק שהיהודים "הורסים את העולם" והחל לירות במתפללים המבוהלים בלובי של בית הכנסת. שלושה אנשים נפצעו ואישה אחת, בת 60 – לורי גילברט קיי – נרצחה.

"לורי גילברט קיי היא גיבורה יהודיה, ותיזכר כגיבורה בהיסטוריה היהודית", אמר שר התפוצות נפתלי בנט. "היא הקריבה את חייה, השליכה את עצמה מול כדורי הרוצח, כדי להציל את חייו של הרב".

הרב ישראל גולדשטיין, 57, שנורה בידו, סירב להתפנות לבית החולים עד שסיים להעביר את הדרשה שלו.

המתפלל אוסקר סטיוארט, חייל לשעבר בצבא ארה"ב, שמע את הירי בלובי והבין שאדם חמוש נמצא במבנה. "רצתי לשם ורדפתי אחריו", נזכר סטיוארט. "הוא נראה מפוחד... צעקתי בקול רם, בטון הכי קשוח שלי 'כולם למטה' ואז רצתי לעברו". חלק מהעדים מדווחים כי נשקו של היורה נתקע ככל הנראה. הוא הפיל את נשקו וברח החוצה.

נויה דהאן (8), במקור משדרות, נפגעה מרסיס בפנים וברגלה. על פי דיווי התקשורת, הדוד שלה, אלמוג פרץ (31), נורה ברגלו בשעה שהבריח ילדים מחדר משחקים סמוך כדי להרחיקם מאזור הירי. 

בשעות שלאחר ההתקפה, תייגו הרשויות את הירי כפשע שנאה. היורה פרסם פוסט ארוך: גזעני ומלא שנאה ברשתות החברתיות לפני שיצא למסע ההרג שלו. הוא אמר שהוא קיבל השראה מהטבח שאירע בשני המסגדים בקרייסטצ'רץ בניו זילנד במרץ ומהטבח בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג. "הייתה זו התקפה מכוונת על חב"ד, התקפה גלויה על הקהילה היהודית כאן, וזוהי התקפה קולקטיבית על כל הקהילות היהודיות", הצהיר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה. "זוהי אנטישמיות בלתי מרוסנת. כאשר ישנו דפוס שבו ממעיטים בערכן של דעות קדומות, בסביבה שבה אי-הסובלנות הופכת לטריוויאלית, וכאשר הדעות הקדומות מקבלות במה פוליטית – אל לנו להיות מופתעים".

יהודים נמצאים תחת התקפה. זה שאנו שולחים מחשבות ותפילות ואז חוזרים לשגרת היומיום – זה לא מספיק.

לפני דור, הרב קלונימוס קלמיש שפירא, האדמו"ר מפיאסצנה שבפולין, והרב של גטו ורשה, היה עד לרדיפת יהודים ולאנטישמיות בקנה מידה שהוא כמעט בלתי נתפס כיום. תשובתו של הרב שפירא הייתה ההיפך המוחלט מתגובותיהם של אנשים רבים לשנאת יהודים בימינו.

למרות שנגזלו ממנו חירותו ויכולתו להתפרנס, ולמרות שסומן כמיועד למוות, סירב הרב שפירא להיבהל. בגיהנום הבלתי נתפס של גטו ורשה הוא ארגן שיעורים שבועיים על נושאים ביהדות. שבוע אחרי שבוע, הגיבו היהודים לאלימות ולשנאה שסביבם בכך שלמדו עם הרב שפירא, וצמחו לגבהים רוחניים חדשים.

בימים האחרונים של פסח באפריל 1942, עודד הרב שפירא את תלמידיו להגיב לשנאה המופנית כלפיהם. "נוכל ללמוד מהעובדה שים סוף לא נחצה לשניים עד שהשבט האחרון כולו לא קפץ פנימה", לימד הרב שפירא. לקוות ולהתפלל לא היה מספיק, היה על אבותינו היהודים לנקוט פעולה.

הרב שפירא נרצח ב- 1943, אולם רשימותיו נתגלו לאחר מלחמת העולם בשנייה, בחורבות ביתו שבגטו ורשה. "אני מתחנן ומפציר בכל יהודי ויהודי ללמוד את כתביי", כתב. עם עליית האנטישמיות, עם האלימות המחרידה נגד יהודים באמריקה, בצרפת, בישראל, בארגנטינה, ברוסיה ובכל מקום אחר, עלינו להגיב בחיזוק המחויבות שלנו ליהדות.

כשאחד מאיתנו נורה בזמן תפילה, כולנו מותקפים. לזכר גבורתה של לורי גילברט קיי, שנרצחה בפאוויי כיוון שהייתה יהודיה, הבה ננסה לשנות את עצמנו ואת הקהילות שלנו. הבה נגדל ונתפתח לעילוי נשמתה ונחליט להיות יהודים גאים, ללמוד מספרי יהדות, ולחזק את הקשרים שלנו עם ארץ ישראל ועם אחינו היהודים. הבה ננצל תקופה זו שאחרי פסח - זמן נפלא להתפתחות רוחנית - כדי להגיב בשינוי ובצמיחה אמיתיים.