ג'יי.קיי. רולינג היא אחת מהנשים העשירות והמפורסמות ביותר בעולם והיא זכתה לכבוד מאת מלכת אנגליה. היא תיזכר בעתיד ותזכה לכבוד בספרות האנגלית על היותה מחברת סדרת ספרי הארי פוטר, אבל גדולתה האמיתית טמונה במה שהיא עושה עם פירות הצלחתה: היא משתמשת בהם כדי לעזור לאחרים. מספרים שהיא תרמה 70,000 פאונד (למעלה מ- 120,000$) לילדה שידיה ורגליה נכרתו כתוצאה ממקרה קשה של דלקת קרום המוח. הכסף נועד לממן לה תותבות מתאימות.

תהילה, עושר, פרסום וכוח יכולים להיות נפלאים... אבל לא כמטרות בפני עצמן. אלה הם רק משאבים, כלים להשגת מטרה נעלה יותר. משימתנו בעולם הזה היא לסייע לאותם אנשים שלא התמזל מזלם כמונו. כך אנו מתחברים לאחרים, כך אנו מתחברים לאלוקים וכך אנו מגיעים לגדולה אמיתית.

לרבים יש כשרונות מיוחדים ומיומנויות מפתיעות, אבל איש אינו יודע עליהם מחוץ למעגל של בני משפחתם, חבריהם ועמיתיהם לעבודה. כאשר לאנשים מסוימים ניתנים עושר ועוצמה הם אינם בהכרח ראויים להם יותר מאחרים; הם קיבלו את המתנות הללו כדי להשתמש בהם בצורה הנכונה. ואילו לאנשים שמגיעים להצלחה בקנה מידה גדול באמת, יש אחריות "גדולה באמת", באותו קנה מידה. אז אולי נפקח עיניים: איזה אחוז מהעשירים ומהמפורסמים עסוקים בסיפוק מאווייהם, וכמה מהם משתמשים במזלם הטוב כדי לעזור לאחרים? העולם ממתין לראות מה יעשו אנשים כאלה עם המשאבים שלרשותם ועם הצלחתם – ונוהג לפי הדוגמא שהם מציבים.

לא לוקחים את הכסף לקבר

לרובנו אין 70,000 פאונד שאנו יכולים לתרום מרצוננו. עם זאת, כולנו נהנים מפירות מסוימים של עבודתנו, ולפי היהדות, מהפירות האלה אנו אמורים לתת מעשר. ב"פירות" הכוונה גם לכספנו, הזמן והאנרגיה שלנו. הצלחה וכשרונות הם מתנות שבהן נועדנו להשתמש לשרותו של האלוקים, וזאת על ידי שירות אחרים. ככל שיש לנו יותר, כך גדלה חובתנו לתת. זה לא אומר שאיננו יכולים ליהנות או לחיות לפי סגנון החיים שאנו יכולים להרשות לעצמנו. אבל יחד עם זאת, ההצלחה, הכסף, הכוח, הכישרון או התהילה לא ניתנו לנו כדי שנוכל ללכת לעשות קניות.

התרומה שתרמנו לצדקה ושאר הדברים שהענקנו - נשארים שלנו לעד

לפי הגישה היהודית לכסף, מה שנשאר לאדם בסופו של דבר הוא מה שהוא נתן, מכיוון שאיננו יכולים לקחת עמנו דבר לעולם הבא. המכוניות, היאכטות, האחוזות ויצירות האומנות לא שייכות לנו באמת. אנו יכולים לאבד אותן בכל רגע נתון ובסופו של דבר אנו משאירים אותן מאחורינו, יחד עם החוכמה והכשרונות שלנו. אבל התרומה שתרמנו לצדקה, ההלוואות שהלווינו, המתנות שנתַנּו ושאר הדברים שהענקנו - נשארים שלנו לעד.

נתינה לאחרים גם גורמת לנו להעריך עד כמה אנחנו באמת עשירים. באופן אירוני, הנתינה, ולא הקנייה או הרכישה, היא זו שהופכת אותנו לעשירים יותר. למרות שלעושר ותהילה (ואפילו להיותנו צעירים ומסוגלים להתקדם בסולם ההצלחה) יש מחיר, צדקה צריכה תמיד להוות חלק מחשבון ההוצאות.

אפילו מבחינה כלכלית, זוהי השקעה טובה. אם הבוס שלכם רואה שאתם משקיעים את זמנכם בחברה שלו ושואפים לתרום לה, גדלים הסיכויים לכך שהוא ייתן לכם העלאה. באופן דומה, אם ה' רואה שאתם משתמשים בנכסיכם כדי לתת ולעזור לאחרים בעולם שלו, הוא בוודאי יגדיל את שכרכם.

כשאתם קוראים על כך, שמישהו שיש לו כל מה שהוא יכול לרצות אי פעם הופך אחרים למאושרים, במקום לבזבז הכל במסע קניות מטורף - האין זה גורם לכם לאושר? והאין זה מעורר בכם את הרצון לעשות את אותו הדבר?

אני מרגישה טוב כשאני יודעת שבזמן שאני נהנית מקריאת ספרי הארי פוטר, הכסף שאני משלמת עבורם עוזר גם לאחרים ליהנות מחיים טובים יותר.