לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
הארי פוטר והאחריות שבעושר

הארי פוטר והאחריות שבעושר

בסופו של דבר, כל מה שנשאר לך הוא מה שנתת.

מאת

ג'יי.קיי. רולינג היא אחת מהנשים העשירות והמפורסמות ביותר בעולם והיא זכתה לכבוד מאת מלכת אנגליה. היא תיזכר בעתיד ותזכה לכבוד בספרות האנגלית על היותה מחברת סדרת ספרי הארי פוטר, אבל גדולתה האמיתית טמונה במה שהיא עושה עם פירות הצלחתה: היא משתמשת בהם כדי לעזור לאחרים. מספרים שהיא תרמה 70,000 פאונד (למעלה מ- 120,000$) לילדה שידיה ורגליה נכרתו כתוצאה ממקרה קשה של דלקת קרום המוח. הכסף נועד לממן לה תותבות מתאימות.

תהילה, עושר, פרסום וכוח יכולים להיות נפלאים... אבל לא כמטרות בפני עצמן. אלה הם רק משאבים, כלים להשגת מטרה נעלה יותר. משימתנו בעולם הזה היא לסייע לאותם אנשים שלא התמזל מזלם כמונו. כך אנו מתחברים לאחרים, כך אנו מתחברים לאלוקים וכך אנו מגיעים לגדולה אמיתית.

לרבים יש כשרונות מיוחדים ומיומנויות מפתיעות, אבל איש אינו יודע עליהם מחוץ למעגל של בני משפחתם, חבריהם ועמיתיהם לעבודה. כאשר לאנשים מסוימים ניתנים עושר ועוצמה הם אינם בהכרח ראויים להם יותר מאחרים; הם קיבלו את המתנות הללו כדי להשתמש בהם בצורה הנכונה. ואילו לאנשים שמגיעים להצלחה בקנה מידה גדול באמת, יש אחריות "גדולה באמת", באותו קנה מידה. אז אולי נפקח עיניים: איזה אחוז מהעשירים ומהמפורסמים עסוקים בסיפוק מאווייהם, וכמה מהם משתמשים במזלם הטוב כדי לעזור לאחרים? העולם ממתין לראות מה יעשו אנשים כאלה עם המשאבים שלרשותם ועם הצלחתם – ונוהג לפי הדוגמא שהם מציבים.

לא לוקחים את הכסף לקבר

לרובנו אין 70,000 פאונד שאנו יכולים לתרום מרצוננו. עם זאת, כולנו נהנים מפירות מסוימים של עבודתנו, ולפי היהדות, מהפירות האלה אנו אמורים לתת מעשר. ב"פירות" הכוונה גם לכספנו, הזמן והאנרגיה שלנו. הצלחה וכשרונות הם מתנות שבהן נועדנו להשתמש לשרותו של האלוקים, וזאת על ידי שירות אחרים. ככל שיש לנו יותר, כך גדלה חובתנו לתת. זה לא אומר שאיננו יכולים ליהנות או לחיות לפי סגנון החיים שאנו יכולים להרשות לעצמנו. אבל יחד עם זאת, ההצלחה, הכסף, הכוח, הכישרון או התהילה לא ניתנו לנו כדי שנוכל ללכת לעשות קניות.

התרומה שתרמנו לצדקה ושאר הדברים שהענקנו - נשארים שלנו לעד

לפי הגישה היהודית לכסף, מה שנשאר לאדם בסופו של דבר הוא מה שהוא נתן, מכיוון שאיננו יכולים לקחת עמנו דבר לעולם הבא. המכוניות, היאכטות, האחוזות ויצירות האומנות לא שייכות לנו באמת. אנו יכולים לאבד אותן בכל רגע נתון ובסופו של דבר אנו משאירים אותן מאחורינו, יחד עם החוכמה והכשרונות שלנו. אבל התרומה שתרמנו לצדקה, ההלוואות שהלווינו, המתנות שנתַנּו ושאר הדברים שהענקנו - נשארים שלנו לעד.

נתינה לאחרים גם גורמת לנו להעריך עד כמה אנחנו באמת עשירים. באופן אירוני, הנתינה, ולא הקנייה או הרכישה, היא זו שהופכת אותנו לעשירים יותר. למרות שלעושר ותהילה (ואפילו להיותנו צעירים ומסוגלים להתקדם בסולם ההצלחה) יש מחיר, צדקה צריכה תמיד להוות חלק מחשבון ההוצאות.

אפילו מבחינה כלכלית, זוהי השקעה טובה. אם הבוס שלכם רואה שאתם משקיעים את זמנכם בחברה שלו ושואפים לתרום לה, גדלים הסיכויים לכך שהוא ייתן לכם העלאה. באופן דומה, אם ה' רואה שאתם משתמשים בנכסיכם כדי לתת ולעזור לאחרים בעולם שלו, הוא בוודאי יגדיל את שכרכם.

כשאתם קוראים על כך, שמישהו שיש לו כל מה שהוא יכול לרצות אי פעם הופך אחרים למאושרים, במקום לבזבז הכל במסע קניות מטורף - האין זה גורם לכם לאושר? והאין זה מעורר בכם את הרצון לעשות את אותו הדבר?

אני מרגישה טוב כשאני יודעת שבזמן שאני נהנית מקריאת ספרי הארי פוטר, הכסף שאני משלמת עבורם עוזר גם לאחרים ליהנות מחיים טובים יותר.

 

31/12/2005

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-2 דיונים

(2) מישהי, 21/3/2009 18:22

יפה אבל

אני נגד סדרת הארי פוטר. לא שזה רע חס וחלילה, פשוט זה לא עם מסרים שכ"כ מתאימים לעובדי ה'. למי שאין ספריה עשירה של ספרים אמיתיים (המווון סיפורים אמיתיים מדהימים מהחיים) חרדיים מהממים!!!!! באמת קשה לא לקרוא את הארי פוטר אבל זה משתלם בגדול

א.ב., 1/7/2012 18:00

תגובה לך!!!

מה הקשר? ספרי החרדים מנותקים מהמציאות- אפשר ויש צורך לקרוא גם ספרים שונים מעט!!!

(1) , 6/7/2008 14:15

יפה מאוד, באמת הפתיעה אותי

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub