לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להצליח בהוליווד

להצליח בהוליווד

מה קורה כשמפיק טלוויזיה מצליח מבין שהוא אחראי לתוכן בו יצפו בסופו של דבר מיליוני אנשים?

מאת

כמנהל צעיר ברשת טלוויזיה, ישבתי פעם עם המפיק אהרון ספלינג במשך ארבעה ימי חורף מתישים, כדי לדון עמו בליהוק הסדרה הדרמטית החדשה שלו, "המלאכים של צ'רלי". ישבנו שם כשאנו לכודים בתוך חדר ישיבות קטן בקומה החמישית של משרדי רשת הטלוויזיה ABC, בשעה שתהלוכה של 300 צעירות מהממות ביופיין ניסו לרקוד, לשיר, לשחק ולפלס את דרכן לתוך לבנו. כמובן, הן ניסו גם לפלס את דרכן אל התפקיד הראשי הנחשק בסדרה שהפכה בסופו של דבר לקלאסיקה.

בעקבות אותה הצלחה מסחררת (תודה, אהרון!), קודמתי בסופו של דבר לתפקיד רם המעלה של סגן נשיא בתחום הסדרות הדרמטיות, לאחר שהוספתי עוד כמה להיטים מסחררים לרקורד של ABC.

בנקודה כלשהי בקריירה שלי בת חמש השנים, אני זוכר שנשאלתי במסיבת עיתונאים כיצד אני מצדיק שידור של תוכנית מלאת אלימות בוטה כמו SWAT. איזו שאלה משעשעת! איזה רעיון משונה! – שמישהו יראה בי אחראי מבחינה מוסרית לתוכן של תוכנית מסוימת!

תגובתי הייתה מנומסת ושקולה – זו הייתה תשובה ישירה וכנה, יחסית לאותה תקופה בחיי.

רשת ABC לא שכרה אותי בתור סוציולוג או איש דת.

אמרתי שרשת ABC לא שכרה אותי בתור סוציולוג או איש דת. התפקיד שלי הוא ליצור להיטים – למצוא ולשדר את סוג התוכניות שאני בעצמי הייתי רוצה לראות. נקודה. למזלה של רשת ABC, הטעם שלי באותו זמן כלל חתיכות מהממות, מכוניות ספורט יוקרתיות ואלימות בוטה.

עם זאת, אם הייתי נשאל את אותה השאלה כיום, תשובתי לא היתה זהה. למען האמת, לא הייתי נשאל שאלה כזו, כיוון שלא הייתי משדר בטלוויזיה סדרה שכזו.

למרות שהיה זה תהליך ארוך ומייגע, אני זוכר שהתעוררתי בוקר אחד לפני שש או שבע שנים והבנתי שאני יהודי מאמין.

וו'או! חתיכת הארה לפני כוס הקפה הראשונה של הבוקר! מדהים באיזו מהירות יכולים הדברים להשתנות. כמו ערכים, למשל. שכן, ברגע שהתורה מחדירה קצת שכל לקודקודך, אתה מתחיל להתייחס לדברים מנקודת מבט שונה – נקודת מבט הרבה יותר חברתית ואכפתית. לדוגמה, לראשונה בחיי, הבנתי שאני אכן אחראי לתוכן הסדרה שמיליוני אנשים – מבוגרים וילדים כאחד – רואים ומפנימים לתוכם בסופו של דבר. "אמור לנו באיזה תכניות אתה צופה ונאמר מי לך אתה" – זה היה הפרומו של רשת פוקס לפני זמן מה. הם לא ידעו עד כמה הם צדקו.

סדרות לכל המשפחה

כעת, כשאני אב לשני ילדים קטנים ומקסימים, האם הייתי מרשה להם לצפות בסוג התוכניות שהפקתי? אין סיכוי.

בהתחשב באופי של הוליווד, פירוש ההארה אליה הגעתי היה שעליי למצוא לעצמי מקצוע אחר, או לשנות באופן מהותי את הגדרת התפקיד שלי. הייתה זו החלטה קשה, כשהקריירה היחידה שהכרתי אי פעם הייתה "עסקי השעשועים".

למזלי הרב, הקב"ה תכנן את הכל על הצד הטוב ביותר (כמו תמיד) ושלח אותי לחברת פורצ'לייט אנטרנטיינמנט, חברת הפקה במערב לוס אנג'לס, שעוסקת אך ורק בסדרות לכל המשפחה.

בחברה זו הבנתי שאכן קיים שוק (קטן אך חשוב) לתוכניות טלוויזיה בעלות מסר חיובי לכל המשפחה. הפקתי כחצי תריסר סרטי טלוויזיה קטנים וצנועים שלא שברו שיאי רייטינג, אבל גם לא גרמו לי להתחלחל כשראיתי את שמי מופיע בכותרות בסופם. נראה היה שתפילותיי בנושא נענו.

עם זאת, "עסקי השעשועים" של הוליווד לא נעלמו. סוכנים, מנהלי אולפנים, יוצרי סדרות ומפיקים עבור רשתות הטלוויזיה – רובם ככולם ממשיכים לעשות עסקים בדרך הישנה וה"טובה". הם פועלים מתוך תחושת ייאוש שנולדה מהידיעה שאחרי הכל, ערכם העצמי מבוסס על הלהיט האחרון שהוציאו תחת ידם. אפשר לומר שהמנטליות הנפוצה הזו, של "מה עשית בשבילי לאחרונה", מגמישה למדי את כללי המוסר והכנות.

כדי להיות כמה שיותר "בעניינים", הפגישות מתובלות בשפה כה עסיסית, שהייתה גורמת גם לנועזים שביניכם להסמיק. וכמובן, ביטויים מעולם הכלכלה – כמו, "אני אחזור אליך", "היי, אנחנו מתים על זה – זו עסקה סגורה", או הביטוי החביב עליי "תראה, זו התוכנית שלך – אנחנו לא נעשה כלום בלעדיך" – הן בעצם מילות קוד שבתשע מתוך עשר פעמים פירושן, "חבוב – לך תשכור לעצמך עו"ד יקר, אתה תזדקק לו!"

מה שעובד הכי טוב בהוליווד, עובד הכי טוב בחיים האמיתיים.

השורה התחתונה היא, שגיליתי דבר אחד. מה שעובד הכי טוב בהוליווד, הוא מה שעובד הכי טוב בחיים האמיתיים. במילים אחרות: אמור למה אתה מתכוון ועמוד בדבריך. התייחס לכולם בדיוק באותו אופן – בכנות ובכבוד. למד איך לא להיות מעורב ברכילות (חוקי לשון הרע) ונהג לפיהם בכל דבר שאתה כותב, מקדם או מפיק. שים לב לכל מה שאתה אומר או עושה, מתוך מחשבה על מי שעלול להיפגע ממילה חסרת זהירות או מבדיחה לא מתאימה. דע מתי לנקוט עמדה ולהילחם על עיקרון מסוים וברגע שאתה מתחיל, לעולם אל תיסוג.

30/5/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 9 תגובות ב-8 דיונים

(8) , 10/8/2009 15:05

יש תוכניות טלויזיה בפריים טיים שממש איומות נוראות ומזעזעות בבוטות שלהן

לדוגמא - לילה בכיף - הבדיחות שם - ממש לא ראויות אם כי המנחה - נ ה ד ר ! אני מניחה שהוא לא אחראי על תוכן הבדיחות של משתתפים אחרים. לדוגמא - מתכוונים לשדר תוכנית אמא מחליפה - עם הטרנד האחרון של הגיי'ז. בעוד שהההעדפות צריכות להשאר בצינעת הפרט. הם עומדים להעליב כמות גדולה מאוד מתוך האוכלוסיה. אבל - הם על הטרנד. חבל מאוד.

(7) , 6/7/2008 14:39

שלום לך קליף, גם אני עברתי את זה..

כ"כ שמחה למצוא עוד אנשים שעברו את המעבר הזה, גם אני (אמנם לא בקנה מידה שלך)אבל בצורה צנועה יותר בארץ, חזרתי בתשובה כשהייתי בשיא הצלחתי בטלויזיה, וכן גם בתוכניות טלנובלות מצליחות אך רדודות תוכן וגסות צורה...עם השנים (כבר אין לי טלויזיה)המרתי זאת בהצגות כשרות, והיום גם את זה הפסקתי לאור בעיות הלכתיות שונות..(היום אני חרדית ברוך ה'') בימים אלה ממש מנסה לפלס את גרכי עם הכשירון שה'' חנן אותי במדיה לחרדים, אפילו זה לא קל, שקעתנו כלכלית עד לתחתית, אין לי במה להשקיע גם כשי פוטנציאל בדברים טובים שמגיעים אליי, אבל זה כנראה מחיר ההזדככות..אין ספק שבחרנו במקצוע לא כ"כ מתאים לאופי היהודי, ואני בתור אישה, זה עוד קשה לי פי כמה..(טיפול בילדיי או מפיקה עד שעות מאוחרות איפשהו)הדילמות קשות ורבות , אצלי טרם ניפתרה המשוואה, מחזקת את ידיך, ומאחלת לנו שנפיק את המירב מכשרוננו להשפעה חיובית ולהאדרת התורה הקרושה.בכל אופן תודה על מאמר נדיר.

(6) ליאורה, 30/12/2007 11:13

מחזקת את ידיך קליף

כל הכבוד על הנאמנות שלך לעצמך בטוב וברע
אל יאוש בטוחני כי במשך הזמן כולם ימאסו באלימות וברדיפה חסרת תוחלת אחרי בחורות וכסף וישאפו לדברים יותר מהותיים וארוכי טווח ואיכותיים כך שנראה לי ששוב תהיה בכותרות...מאחלת לך המון הצלחה והמון תודה..

(5) טומי, 20/12/2004 10:58

מוסר או כסף? (יהיה נכון יותר לרשום - כסף או מוסר?)

מאמר יפה מאוד. אך, בעייתי באותה המידה.
אני בטוח שצברת לך ממון להמשך חיים שלווים. ובאותה המידה אני בטוח ששכחת מהו רעב, או עוני.
אינני רעב או עני. אך, אני צמא ורעב לכסף.
גם אני חושב על כתיבה - אך כיצד יהיה אפשר לשקול על אותן המאזניים את המושגים מוסר כנגד הצלחה, כסף, פרסום ומעמד.
אנחנו חיים בעולם שבו לא מעריכים מעשים טובים. זהו עולם אשר ממרר את החיים שבו - שאין שום דרך אחרת לישועה מלבד כסף.

ואם לא ירדת לסוף דעתי - צורך בממון - אין לך.
לי - יש!
הפכת לאיש משפחה - מכאן ההתעוררות שלך בענייני מוסר שבמשפחה ובכלל.
ועוד אין לך - שום פחד מהעתיד או במציאת עבודה במקום מוסרי יותר.
לי - יש!

אתה את שלך - עשית!
לי עדיין יש מה להגיד.
אתה כבר קלקלת. (ויפה מאוד שתיקנת)
אני - עדיין לא.

כואב לך קלקלת? יש לך נקיפות מצפון?
עשה משהו לתקן זאת! לא רק ע"י יצירת סדרות מוסריות לכל המשפחה, אלא, הרבה מעבר - נסה לכפר על עוונותיך באיזשהו דרך מודנית. בקיצור קלקלת בעזרת המדיה - תקן בעזרת המדיה (מחוץ לתחום עבודתך).
המעשים האלו ערכם כזהב לעומת האותיות שרשמת.

באהבה, טומי.

(4) איילת, 29/8/2004 07:16

הריני עוסקת בבמוי וכתיבת תסריטים, אכן האחריות היא רבה יש לציין שגם לאחר בקורת והקפדה למסרים חנוכיים עדיין יש נפילות- אחריות ללא סוף אבל אם דואגים מראש לתכנים טובים הסרט יעבור גם עם "נפילות" אך עם לקחים לפעמים הבאות.
קל למצוא תכנים לסרטי הציבור החרדי מכיוון שהרעיון המפוצץ מצוי רבות בספורי גדולים וענוים ואורח החיים בכלל שמתנהל

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub