לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
10 דרכים ליצירת גישה חיובית כשלא מוצאים עבודה

10 דרכים ליצירת גישה חיובית כשלא מוצאים עבודה

סיימתי שני תארים... ובינתיים אני מנקה בתים. איך לשמור על הערכה עצמית בשוק עבודה רעוע.

מאת

סיום לימודי התואר שלי היה יום גדול ומלא התרגשות, גאווה על הישגיי ותקווה לעתיד ורוד. הייתי אז בתחילת שנות העשרים לחיי עם שני תארים, גישה של "אני מסוגלת לעשות הכל" וחובות לכל החיים. הייתי מוכנה לצאת לדרך... אבל לא למצב הכלכלי העגום שהמתין לי בעולם המקצועי.

הייתי בחורה משכילה, שאפתנית ודבקה במטרה, שעם התואר שלה עשתה בייביסיטר ונקתה בתים. אבל ידעתי שאני לא לבד. המוני צעירים מבריקים ומוכשרים, חיפשו עבודה.

אבטלה, או תעסוקה לא מתאימה, נושאת בחובה חלאים רבים מלבד היעדרה של משכורת. קשה מאוד לשמר ביטחון עצמי בריא, כשיום יום אין לך לאן ללכת – וכשבנוסף לכל זה הצטברו גם חובות מזמן הלימודים, וקיים רצון עז לא לגור עם אבא ואמא, הסיכון לגלוש לדימוי עצמי שלילי ודיכאון גדל עוד יותר אצל הבוגרים הטריים יחסית.

ובכן, מה אפשר לעשות כשהתוכניות הגדולות שלנו לחיים מתעכבות בשל מצב כלכלי רעוע והעדר שוק עבודה מתאים?

להלן 10 אסטרטגיות לשמירה על גישה חיובית.

1) הגדירו מחדש את הערך העצמי שלכם. אתם לא מה שאתם אוכלים ואתם לא מה שאתם עושים. האוכל, הבגדים והעבודה לא מגדירים או קובעים מי אתם או מה אתם רוצים להיות. הקדישו רגע בכל בוקר כדי להזכיר לעצמכם שהערך הטבעי שלכם כבני אדם, אינו מבוסס על משרה (או על כסף בבנק, לענייננו), ונצלו את הזמן כדי לבנות ולבסס את הערכתכם העצמית - אתם שווים את זה.

2) נקו את הבלגן. אם חוסר העבודה הותיר אתכם מיואשים, אל תניחו לזה לבוא לידי ביטוי בדירה שלכם. חסר לכם עכשיו לאבד את המפתחות בבלגן שעל שולחן האוכל, ואחר כך לפשפש בערמת הכלים המלוכלכים ומכלי הארוחות המוכנות כדי למצוא משהו נקי כדי לשתות ממנו... אתם כבר לא במעונות. תרגישו הרבה יותר טוב עם עצמכם ועם המקום שלכם, אם תצליחו לשמור בו על הניקיון והסדר.

3) צאו והתלבשו. לישון בלי סוף יכול להיות נחמד לכמה ימים, ואולי אפילו לשבוע או שבועיים. אבל מהר מאוד זה נמאס ומדכא, וכמובן שזה לא עוזר לצאת מביצת האבטלה. אני יודעת... הייתי שם .

במקום להתחיל את היום בשעות אחר הצהריים, נסו לקום מוקדם, להתלבש לפני 9 בבוקר, ולנצל טוב את הזמן שלכם. הההתפשטות מהפיג'מה היא אחד הצעדים הראשונים ביותר לשיקום הערכתכם העצמית. נעלי בית בלויות וחולצת טריקו רחבה, פחות יעילות ליצירת קשרי עבודה ממלבוש עסקי רגיל וגרביים תואמים.

4) גלו את היצירתיות שלכם. סוף סוף יש לכם את הזמן לעשות את הפרויקט שתמיד חלמתם לעשות. התחילו לצבוע – את הקירות או בבד קנבס. סדרו מחדש את הסלון. התחילו לבקר בסמטאות הצבעוניות של השוק ותראו אם תצליחו למצוא אוצרות שיעוררו את הכוחות היצירתיים שלכם. תעשו משהו מוחשי עליו תוכלו להצביע ולומר, "אני עשיתי את זה ואני גאה בכך".

5) התנדבו. זה שאתם לא מצליחים למצוא עבודה שמשלמים בה, לא אומר שאתם לא יכולים למצוא עבודה בכלל. קחו את כל המיומנויות והתלהבות העשייה, והעסיקו את עצמכם. לתת - זו הרגשה נפלאה. היכולת לענות על צרכים של אחרים מבטיחה לנו מנה בריאה של הערכה עצמית. בנוסף, יש סיכויים שתפגשו אנשים בסגנון שלכם, שגם הם עובדים למען מטרה נעלה ואלי אף תיצרו קשרים למציאת עבודה משתלמת יותר מבחינה כלכלית.

6) התעמלו. הגיע הזמן לקום מהספה, לשלוף את האוזניות ולצאת להליכה או לריצה סביב השכונה. תרגול קבוע מוכח מדעית כעוזר להפחתת לחץ, מתח ודיכאון על ידי שחרור אנדורפינים. האנדורפינים מעוררים רגשות חיוביים במחשבה ובגוף. אז קחו את המוזיקה האהובה עליכם, או את הידיד האהוב עליכם, והקדישו זמן כלשהו בכל יום כדי לצאת ולהתעמל.

7) אמרו תודה. בסדר, אז אולי אתם לא בדיוק מתלהבים מהגרסא העכשווית של החיים שלכם. אבל עצרו לרגע וחשבו... האם הם כל כך גרועים? אל תניחו לענן האבטלה לזלוג על כל הדברים הטובים שבחייכם. האם הקופאית חייכה אליך? האם השכן הידידותי מצא זמן להתעניין במצבך? האם החברים העובדים שלך מזמינים אותך לאירועים ומנסים לעזור לך ליצור קשרים?

אם תתנו מבט נוסף ותודו בכל פעם שאנרגיה חיובית כלשהי משוגרת לכיוונכם, כל הרגשות החיוביים האלה יאוחסנו בתיבת החיסכון המנטלית שלכם. תוכלו למשוך את החוויות החיוביות האלה בזמן שאתם זקוקים למעט עידוד, וכשתהיו מוכנים, תוכלו להתחיל לשדר את הרגשות החיוביים שלכם אל העולם ולעודד גם אחרים. התחילו לשים לב לדבר אחד בכל יום שעליו אתם מכירים תודה – אפילו אם הוא פשוט כמו משב רוח קריר ביום חם. חווית ההודיה תהפוך אתכם לאנשים שמחים יותר ובטוחים יותר בעצמכם – וממילא גם למתאימים יותר להתקבל לעבודה.

8) הרשת החברתית. זה שיש לכם 500 חברים בפייסבוק לא אומר שאתם לא צריכים לצאת מהבית ולבלות בחברה. אתם לא עובדים, אבל לא כדאי להיכלא בבית, להיכנס לדיכאון ולא ליהנות מכלום. אם הכסף מדאיג אתכם – אל תיתקעו בזה. יש המון אפשרויות ליהנות בחוץ בחינם. צאו לרכיבה על אופניים עם חבר או תכננו ברביקיו בפארק עירוני או על חוף הים (אתם בכל מקרה צריכים לאכול, נכון?). חדשו קשר עם ידידים מהעבר, ובקשו מהם להביא איתם חברים חדשים, כדי שתוכל ליצור קשרים חדשים שאולי יובילו להצעות עבודה חדשות.

9) אל תפסיקו ללמוד. קראו את העיתון. קחו ספר ממדף רבי המכר. צאו לשיעור או עקבו אחר פורומים באינטרנט בנושאים שמעניינים אתכם. עשו דברים שיעוררו את מחשבתכם ויאפשרו לכם להמשיך ולזרום עם ההתרחשויות בעולם. תרגישו טוב עם עצמכם שאתם אנשים המעודכנים בהוויות העולם, והלימוד העצמי עשוי להוות אפילו פתח חדש לאפשרויות תעסוקה אחרות.

10) מערכת תגמול. אולי אינכם עובדים, אבל אתם אינכם נטולי אחריות. יש קורות חיים שצריכים להישלח, מוצרים שצריך לקנות, כביסה שיש לכבס ומערכת שלמה של תפקידים שצריכים להיעשות... הילחמו בעצלות הפנימית על ידי פרסי תגמול קטנים, על השלמת משימות שאתם לא אוהבים ומחיקת כל המטלות ברשימה לאותו יום. אם תדעו שאתם יכולים לקבוע מטרות ולעמוד בהן, תרגישו יותר יעילים, בטוחים בעצמכם וברי העסקה.

הערכה עצמית בריאה היא אחת הדברים החשובים ביותר לתקופה קשה זאת. אם יש לכם רעיונות נוספים כיצד לשמור על גישה חיובית כשאתם מובטלים, שתפו אותנו בתגובות למטה!

18/8/2012

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 12 תגובות ב-11 דיונים

(11) מאיר, 23/4/2013 13:12

מעניין ומרענן - כל הכבוד עשית משהו גדול בשביל אחרים

(10) אנונימי, 6/9/2012 18:37

מאמר תורם

עוד דבר שעוזר הוא להסתכל על העניין בצורה חיובית- יש יותר זמן לשקול מה אנחנו באמת רוצים לעשות ואנחנו לא נאלצים להמשיך בעבודה שלא הכי מתאימה רק בגלל החשש הכלכלי...

(9) אור, 29/8/2012 10:16

מאמר מדהים!

שיהיה בהצלחה לכולם במציאת עבודה הולמת! טיפ קטן: לפני ואחרי הכל, זה תפילה ואמונה שהכל לטובתינו........ בהצלחה!

(8) maay, 26/8/2012 15:04

מאמר מעולה

אחלה כתבה מאוד מיוחדת ומעודדת

(7) אנונימי, 22/8/2012 16:56

תודה על המאמר מתאים ויעיל

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub