לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
נתינה אנוכית

נתינה אנוכית

האם אנחנו נותנים את מה שאנחנו רוצים לתת או את מה שהצד השני צריך?

מאת

כולנו נרוויח אם נבין טוב יותר מה זאת אומרת להעניק בצורה שקולה, שלוקחת בחשבון את צרכיו הספציפיים של המקבל, ולא (כפי שקורה לעתים קרובות מדי) את צרכיו או מאווייו של הנותן.

אביא לדוגמא דבר טריוויאלי שקרה לנו לאחרונה. הזמנו אורחים לסעודת שבת וכאשר הם הגיעו, הם הביאו, שלא כמצופה, עוגת פירות מקסימה ממאפיה צרפתית. אין ספק שזוהי מתנה נפלאה, ואולי תחשבו שאני סתם קנטרנית, אבל אני כבר הכנתי קינוח. כבר השקעתי את המצרכים ואת הזמן והמאמץ כדי לאפות עוגה ועוגיות לסעודה הזאת. עכשיו, יסתובבו לי בבית קינוחים מיותרים, שיהוו פיתוי מיותר לכל עורכי הדיאטה בביתנו או שיושלכו בסוף לפח.

אני משוכנעת שכשהם הביאו את העוגה, הם הרגישו שהם ממלאים את חובתם כאורחים, אבל למעשה זאת לא הייתה טובה. זה לא היה דבר שהייתי צריכה או שרציתי באמת.

מצד שני, אילו הם היו מתקשרים קודם ומציעים להביא קינוח, זה היה מגלה מחשבה והתחשבות. זה היה חוסך לי זמן וכוחות, ופשוט מוריד ממני עול.

נתינה שקולה מתמקדת תמיד בצד המקבל. מה הוא או היא צריכים?

אין ספק שביקור חולים זאת מצווה, אבל אולי דווקא החולה הזה היה מעדיף להיות לבד או רק עם בני המשפחה הקרובה שלו. תוכלו לקנות בלונים או פרחים ולהיכנס לחדר מרוצים – ולהפריע לשיחה משפחתית קרובה. עדיף להתקשר (או לשלוח מייל) קודם ולשאול מה מתאים להם. ומתי, אם בכלל, הם רוצים אורחים?

לא מזמן שוחחתי עם ידידה שהחלימה מניתוח בטן כואב. "אני יודעת שחזרת מבית החולים; מעוניינת באורחים?" היא הסבירה שבעלה לקח חופשה של שבוע מהעבודה כדי להיות איתה, ולמעשה הם נהנים להיות יחד. האם אני יכולה לבוא בבקשה בשבוע הבא כשהוא חוזר לעבודה? שמחתי שהתקשרתי, משום שידעתי שכאשר אלך לבקר אותה בסופו של דבר, אהיה אורחת רצויה ולא סתם מטרד מעצבן.

נפלא להביא ארוחות לנשים שזה עתה ילדו. כל כך מקל שלא צריכים לדאוג לארוחות צהריים. התחשבות מיוחדת תתגלה אם המבשלת תדאג לספק גם צלחות וסכו"ם חד פעמיים, ותשלח את האוכל בתבניות אלומיניום, כך שהיולדת הטרייה לא תצטרך להטריח את עצמה בהדחת כלים או (גרוע יותר) החזרת הסירים לכולם!

נחמד גם לחשוב על מה שכפי הנראה הן קיבלו עד כה – עוף ותפוחי אדמה, עוף ואורז – ולנסות להכין תבשילים אחרים, ירקות טריים, סלט, פירות.

צריכים לחשוב היטב ולאמוד את צרכיו של המקבל, ולא לחשוב על מה שבא לנו לתת או לעשות

אפילו נדיבות יכולה להיות שלא במקומה. תלוי במערכת היחסים שלך עם המקבל. לפעמים ממש לא נחמד לתת מתנות מוגזמות - אולי המקבל ירגיש שהוא חייב להחזיר באותה הרמה, ואולי אין לו אפשרות לעמוד בזה? למעשה, מתנה כזאת יכולה להקשות על המקבל ובכלל לא לבטא גילוי של טוב לב.

הסיטואציות והצרכים מגוונים לא פחות מהאנשים שקשורים אליהם. העיקרון הכללי הוא לחשוב היטב ולאמוד את צרכיו של המקבל, ולא לחשוב על מה שבא לנו לתת או לעשות.

הרבה פעמים החברים לא יודעים כיצד לעזור למי שיושב שבעה. אז הם שולחים אוכל – כמויות אדירות של אוכל. אף אחד מהמבקרים לא רוצה לאכול אצל האבל, והרבה פעמים מזון בשווי מאות שקלים מוצא את דרכו אל הפח. או שהאבלים נאלצים לבזבז את זמנם במאמצים לארגן את המקרר כדי להצליח לדחוס את הכל בפנים! המניע נחמד, המעשה קצת פחות.

אנחנו צריכים לפעול עם הראש ולעשות חסדים באופי אינטליגנטי וחסר פניות אישיות באמת.

יש כמות מסוימת של בגדים שתינוקות צריכים, במיוחד כאלה עם אחים גדולים. קנו משהו אישי לאמא (טיפול בספא?), משהו שהיא תעריך.

וככל שהמתנה אישית יותר (מבוססת על עניינו של המקבל, על תחביביו, מטרותיו), זה יותר טוב.

ועוד טיפ אחד אחרון: אל תביאו יותר נרות דקורטיביים. זאת כבר מתנה ממש לא מוצלחת.

28/11/2009

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 11 תגובות ב-11 דיונים

(11) איריס, 9/12/2009 07:31

ייקיות מוגזמת!!!

אם העוגה היתה מזיקה לדיאטה שלך אז מה היה מועיל אם היו מודיעים מראש? שהרי הודית שכן הייתה מסכימה לקבל אותה וכך היה נחסך לך לטרוח על הקינוח......תני קצת מעוף לדמיון ולרצון הזולת לבטא את עצמו, אם הביקור שלך אצל החברה החולה היה מיותר יכלת להרגיש זאת בדקה הראשונה ואז יש לך את האופציה לקצר ולא נחרב העולם מזה, כל התיאומים, הטירחה הטלפונית וחוסר הספונטניות כולל ביקורתיות יתר מייבשת את השימחה והזרימה אפילו במצוות! הרי ביקור חולה אורך בין חצי שעה לשעה בממוצע? אני מאמינה שיהיה לחברתך עוד שעות רבות לזכור איך בעלה ניראה! נכון יש לבדוק מה מצב המקרר אצל היולדת או להבדיל אצל האבל, אך מעבר לזה הדעה שלך מריחה התנשאות מסויימת וצורך אובססי לתכנן כל צעד בעשר שלבים לפני ביצוע. נשמע מעייף......לא?

(10) אנונימי, 2/12/2009 12:26

אני דווקא אשמח לקבל נרות דקורוטיבים.....

(9) כן, 2/12/2009 08:58

נתינת מתנות

בתגובה ל-4 . אני דווקא מאוד מסכימה עם הכותבת! רק שפעמים נתבקשנו להביא מרק לאבלים ובשביל זה אין תבנית חד פעמית, ונדרש הטורח, שבהחזרת הסיר (שקנינו במיוחד בשביל לבשל מרק לאבלים!).אבל עקרונית, לעיתים מתנה (כמו דברי מתיקה) מכבידה ואינה רצויה כלל.רצוי תמיד לברר כדי שהנתינה/ חסד אכן ישקפו במידת האפשר את צרכי המקבל שלעיתים הוא בתקופה קשה ומתוחה ואין להטריחו "מתוך כוונה טובה".

(8) אנונימי, 1/12/2009 20:44

very disapionting

This is such a cold approach to such a beautiful thing as giving. and learning how to accept. Many times people say no because they feel bad to ask or bother the other person who gives, but they actually want the help. a few month ago there was an article about a family that their child was in the hospital, and their take was come and help without asking, if the help is needed.

(7) , 1/12/2009 19:21

אני שמחה על שאת מאירה את ענינו.

יש לך ודאי נסיון באירוח, וכתבת בדיוק על ההתלבטויות שלי : מה להביא? מתי? האם זה מועיל? תודה!

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub