"בן אדם
עלה למעלה עלה
כי כוח עז לך
יש לך כנפי רוח
כנפי נשרים אבירים
אל תכחש בם, פן יכחשו לך
דרוש אותם וימצאו לך מיד"

תאמינו או לא, רק לאחרונה התוודעתי לשיר "כנפי רוח" שנכתב על ידי הרב קוק, ונפעמתי.

"בן אדם, עלה למעלה עלה"
מה יש שם "למעלה"? מימוש הפוטנציאל האישי.

לדעתי, נראה שמטרת השיר להזכיר לנו שבנוסף לחומר ולגוף, יש בנו גם אלמנט רוחני, שבלעדיו, החיים על פני האדמה נשארים בינוניים, נמוכים ולא מספקים.

שני משפטים שבו את ליבי במיוחד:

"אל תכחש בם, פן יכחשו לך
דרוש אותם, בן אדם, וימצאו לך מיד"

אל תכחש בם, פן יכחשו לך – אם נתעלם מכוחות הנפש והרוח שבנו, נדחיק אותם ונשתיק אותם, הם רק יצופו ויעלו ואולי אף יאכלו אותנו מבפנים.

למה שנתכחש להם מלכתחילה?
משום שעם כוח גדול באה אחריות גדולה (אישית).
רובנו מפחדים לקחת אחריות גדולה. רובנו מסתפקים בלמצוא עבודה מכובדת ולגדל משפחה. וכמובן שזו גם אחריות ענקית אבל עדיין זו אחריות "מקובלת בחברה" והקשיים הנלווים לאחריות זאת הם "רגילים" ו"נורמליים". אבל לא מרגישים יוצאי דופן.
עו"ד מצליח בתחומו לא ימהר להגשים את חלום חייו להיות זמר (לדוגמא). הוא ירשה לעצמו לשיר באירועים משפחתיים בלבד ויקנא עד יומו האחרון בזמרים שעומדים על הבמה וזוכים לתשואות ומחיאות כפיים. ייתכן שהקנאה והתסכול הסמויים, והיכולת (לשיר) המודחקת עלולים אפילו ליצור סימפטומים גופניים החל מכאבי בטן עד דלקות בגרון. הסימפטומים הגופניים הם התוצאה של ההתכחשות ליכולות הייחודיות האלה וכך הם אוכלים אותנו מבפנים.

דרוש אותם וימצאו לך מיד
 
דרוש! אל תבקש, אל תתחנן, אל תבקש רשות.
אנחנו מעזים לדרוש רק את מה שאנחנו יודעים, בכל רמ"ח אברינו, שמגיע לנו! שזה שלנו!
במילים "דרוש אותם" אני מוצאת אישור שהכוחות המופלאים האלה הם שלי. בורא עולם חנן אותי בהם, אף אחד אינו יכול לקחת אותם ממני, אני רק צריכה להסכים שהם בי ואני מספיק גדולה כדי להכיל אותם.

ולמי הכוחות האלה מגיעים? לכל בן אדם! לא צריך תואר מסוים, לא צריך רשימת הישגים, לא ייחוס משפחתי מיוחד ולא להוכיח כלום. הכוחות האלה ניתנו לנו במתנה בלידתנו יחד עם האף והרגליים. לא תמיד אנו רואים אותם ולכן קל יותר לשכוח אותם אבל הם שם בכל רגע נתון.
ברגע שנחליט למלא את ייעוד חיינו, לממש את הפוטנציאל האישי שקיבלנו מאלוהים, הכוחות האדירים הנדרשים לכך ימצאו - מיד! לא עוד מעט, לא אח"כ, אלא מיד.

לדעתי, האחריות האישית של כל אדם בחיים אלו, היא לגלות מהו הייעוד שלו בחיים ו"לעוף על זה"☺
אנחנו זקוקים לכנפי רוח כשאנו בוחרים לממש את תכלית חיינו. לשם כך צריך לצאת מהגבולות הידועים והבטוחים שלנו, להמציא ולמצוא את עצמנו מחדש, כשנרצה להגיד "כן" להזדמנויות חדשות וללמידה חדשה. לפעמים, נצטרך ללכת נגד הזרם המקובל, ללכת נגד מה שחינכו ולימדו אותנו, להגיד בקול רם את האמת האישית שלנו וזה עלול להיות מפחיד!
כל כך התרגלנו לענות על הציפיות של ההורים והסביבה, להתחשב ב"מה יגידו עלינו", לא לסמוך על השיפוט האישי שלנו ובאופן כללי, הודרכנו להקשיב לקול ההיגיון ולא ללב.
כשאדם מחליט לצאת למסע של מימוש עצמי זה קורה משום שמציאות חייו כבר לא היתה מספקת והלב צעק "הצילו".
  
כדי לעלות למעלה, מעל ביצת הבינוניות והשגרה השוחקת, צריך לא פחות מכנפי רוח.
ויש לנו אותם.
אם נרתום אותם לעזרתנו או נתכחש להם – זו הבחירה שלנו.

תודה על הפוטנציאל האישי
תודה על הכוחות הרוחניים
תודה שאני בן אדם