לפני זמן מה, באופן יוצא מן הכלל, התארחנו בשבת בבוקר לסעודה אצל הרב שלנו, כאן במוסקבה. בדרך כלל אנחנו אלה המארחים סטודנטים ועסוקים בשבת, כך שזה בהחלט פינוק וכיף לצאת לסעודה אצל משפחה ישראלית מוערכת.

בסיום הסעודה, בנימה של "מילה דבדיחותא" אמר לנו הרב: "לפני כמה שבועות התארחו אצלנו מספר אנשים. ישבנו, שוחחנו, אכלנו, דנו בנושאים ברומו של עולם, שתינו "לחיים" (תרבות מקומית הכרחית), תה (בישראל חשבתי שרק מבוגרים וחולים שותים תה חם, כאן כולם), ברכנו ברכת המזון, כוס תה נוסף, ולא הועילו הרמזים והשיעולים. האורחים לא קמו ממקומם. ובנימה חברית ואוהבת פניתי אליהם ואמרתי: "מדוע אני לא פורש למנוחת צהריים, אני מבין. אתם כאן. לא מנומס להשאירכם לבד... אבל איני מבין מדוע אתם לא הולכים לישון אחרי סעודת שבת ביום!"

אגב, שבת, ראשי תיבות: שינה בשבת תענוג. כך ששינה היא בהחלט חלק מסדר היום, אם ברצונכם לשמור שבת כראוי...

כאן הבנו גם אנו את "הרמז", סיימנו את הסעודה ופרשנו למנוחת הצהריים המסורתית בשבת.

 * 

פעמיים בשנה אנחנו באים ארצה, לחופשת מולדת קצרה מידי. בפרק זמן קצר אנו דוחסים תורים דחופים לרופאים, סידורי ביוקרטיה הכרחיים, נושמים וחיים משפחה, ומשתדלים לנוח ולאגור כוחות לסמסטר נוסף של שליחות. באופן טבעי אני פוגשת בארצנו היפה והקטנטונת חברים ומכרים מהעבר. אנו מגלגלים שיחת נימוסין, שכוללת "אז איפה אתם גרים"? וכשאני עונה, הגבה מתרוממת בפליאה למשמע מקום מגורנו. מוסקבה?! לא יכולתם לבחור יעד "פוטוגני" יותר? משום מה, הציבור לא מודע ליופי שיש במוסקבה. לתרבות המרתקת של יושביה, למבנים העתקים ולסיפורים שעומדים מאחוריהם.

למזלנו ולשמחתנו, בני משפחתנו מודעים לכל הנ"ל. בפורים ובספטמבר, עם גיחה נוספת בדצמבר (יום הולדת של הגדול, שזוכה שסבתא "ממי" מגיעה לחגוג איתו) הבית שלנו הופך למלון הכנסת אורחים לבני משפחה מדרגה ראשונה. וכל האחרים – מוזמנים בשמחה ללון במלון הסמוך לביתנו.

אחרי ארבע שנים של צבירת נסיון באירוח משפחה בארץ זרה, פנסיון מלא הכל כלול, שינוי סדרי בראשית ושגרה בבית, ביטול שיעורים וחברותות עם סטודנטיות בבית – כדי לא לפגוע בפרטיות האורחים, פסק זמן מושלם בשגרה קרה ואינטנסיבית עם בני משפחה אהובים, ניסחתי את חמשת הדברות למארחים. וכדי שגם אתם תפיקו את המירב מהאירוח הבא, הרי הם לפניכם:

1. "טיימינג" - פתחו את לוח השנה ובדקו האם התאריך שהציעו המתארחים מתאים לכם. תקופת מבחנים של הילדים? סוף רבעון בעבודה? יום הולדת של בן הזוג, וברצונכם לחגוג באינטימיות? קושי כלכלי? כנראה זה לא הזמן המתאים לפתוח את הקן המשפחתי לאורחים. היו כנים ברגע אחד נבוך, מאשר מבוכה שתמשך רגעים ארוכים בזמן האירוח.

2. "טייק אווי" – ב"אתר הנופש" שלכם בפייסבוק, כנראה לא פרסמתם ארוחות גורמה, קפה ומאפה פעמיים ביום ומבחר עוגות הבית. מהסיבה הפשוטה שאינכם מתפעלים מלון. בסך הכל אתם אנשים נחמדים המוכנים לארח חברים/משפחה. סביר להניח, שאינכם מנהלים קייטרינג ביתי. גם בתקופה שאתם מארחים, שמרו על הרגלי הבישול והארוחות שלכם. אל תרשימו בארוחות מפוצצות, כי אתם עצמכם תתפוצצו. הציעו למתארחים להכנס למטבח, לחתוך ירקות לארוחת הבוקר, לטגן חביתות. וכן, גם לקפוץ לשווארמה הקרובה לארוחת צהריים – ערב.

3. "גבול שמת, בל יעבורון" – כדי שפעם נוספת תארחו בשמחה, הציבו גבולות. כבר בהתחלה. אמרו שאת עוגת השמרים במקפיא – אתם שומרים לשבת. אם מחכה לכם מחר יום עבודה, ואתם לא בחופש, לגיטימי שתבקשו לשמור על השקט אחרי אחת עשרה בלילה. החפצים האישיים הינם שלכם, אם ברצונכם וביכלתכם לחלוק, מה טוב, אם לאו, הסופר הקרוב בשמחה יאות למכור.

4. פרטיות - את השיחות הליליות עם הבעל על היום שעבר, ערכו על קפה בחוץ/בפארק הסמוך על ספסל/בחדר השינה. השיחה לא אמורה להיות חלק מתנאי האירוח. שמרו על דלת חדר שינה סגורה – כך תרגישו שיש לכם חומת הגנה פיזית. אם אתם משתמשים בנייד שלכם לעיני כל, זכרו שמי שעומד לידכם עשוי לראות את ההתכתבויות האישיות שלכם, ללא ידיעתכם/רצונכם.

5. "לא רואה, לא מתעצבן" – כמויות כביסה, אבק מצטבר, הרגלי שינה של ילדים שמשתבשים, שערות באמבטיה ו(תסלחו לי), שימוש מוגזם במוצרי הבית. פשוט תתרגלו להתעלם ולא להתרגז. תאמינו לי, תוך יומיים-חמישה הכל יעבור.

השתדלו למקסם את הביקור והאירוח. צאו עם האורחים לאיזו מסעדה טובה או אירוע, שיפנקו גם אתכם וגם את האורחים במינימום מאמץ – הכינו שלט "ברוכים הבאים", מלאו צלוחית בדובדבנים, גלגלו מגבות לבנות והניחו על המיטה והעיקר – חיוך כן ואמיתי של אהבת הזולת!

ובפעם הבאה שאתם מגיעים להתארח אצלי, תביאו לי מהארץ בבקשה קצת שמש ישראלית, מוצרי חלב. אלו עם הבית של תנובה, ומה עוד? שקדי מרק אולי. ותרגישו בבית.

מחכה לכם!

  •  מוקדש באהבה לכל בני משפחתי, שהם סמל ודוגמא לאורחים מושלמים אז מתי אתם באים שוב?!

 

עוד טורים אישיים