לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שמח אבל לא מבסוט

שמח אבל לא מבסוט

האם אפשר להיות שמח אבל לא מבסוט? מה דעתכם?

מאת

מאמר זה שאני מגיש בפניכם, עבר תכנון של מספר שנים. ובסוף, הוא עוד מוגש במתכונת שונה לגמרי מכל ציפיותיי!

מה הסיפור?

ובכן, ככה:

ראיתי פעם אימרה שנאמרה על ידי אדם חכם ביותר, וכך היו דבריו:

"אני אף פעם לא מבסוט, אבל תמיד שמח".

יש כאן משפט עם שני חלקים. כל אחד מהם לכשעצמו הוא בודאי נכון. אלא שהם ממש סותרים אחד את השני.

יישוב הסתירה – זו החכמה הגדולה, בה נתחבטתי במשך שנים. ועדיין נתון הפתרון בסימן שאלה גדול! ננתח יחד:

"אני אף פעם לא מבסוט...".

"מבסוט" זו מילת סלאנג, ואיני יודע לה תחליף. באנגלית אומרים satisfied ומתכוונים לאדם שהגיע לרוויה, לסיפוק. אולי ניטיב להגדיר: לשובע נפשי.

זה לא טוב להיות "מבסוט", כי האדם צריך תמיד לשאוף הלאה. אם הוא הגיע לרוויה - הוא שוקט על שמריו. הוא מפסיק להתקדם, כי ההתקדמות היא תמיד מכוח השאיפה החזקה להגיע לשלב הבא, למלא את החסר.

מי שגמר את שאיפותיו, סיים את המשמעות של החיים. שיחכה לקדנציה הבאה. דווקא הרגשת החסר, והצורך במילוי חסר זה, היא הנותנת דרבון לדהור הלאה במלוא הכוח. ולכן, לא כדאי להיות מבסוט.

הלאה:

"...אבל אני תמיד שמח".

ודאי שזה עניין חשוב ביותר להיות שמח, השמחה היא המצרך היקר ביותר בחיים. גם בערכים אנושיים, וגם במערכת הערכים של התורה, השמחה מסמלת את פסגת השאיפות. ודאי כולם מודים בזה, ואין צורך להאריך.

וכאן בדיוק הדילמה, ההתחבטות.

שמחה באה, כנראה, מכך שהרצונות שלי מתגשמים ומתמלאים. רציתי משהו, קיבלתי את זה, אז אני שמח. אבל אם אני לא "מבסוט" – סימן שעוד חסר לי, לא קיבלתי ואין לי את מה שאני רוצה... אז איך אני שמח?

זו דילמה קשה!

במשך שנים מהדהד בראשי המשפט של אותו חכם. חשבתי שיהיה לי מאמר נפלא בו אפענח את הדרך ליישב את הסתירה, אציג אותה בפניכם הקוראים וכולם יהיו מרוצים! (כמעט כתבתי: כולם יהיו גם שמחים וגם מבסוטים! בסוף שיניתי כיוון, וכתבתי "מרוצים". יבחר הקורא את הניב המתאים).

עכשיו הגעתי למסקנה, שהתכנית הנ''ל אינה מעשית. שנים עברו, שערות לבנות צמחו לי בזקן (רק מעט בינתיים), ועדיין המשפט מהדהד בראשי. ועדיין אני משוכנע בעומק ה'אמת' המפעמת בו... ועדיין אין בידי פתרון קצר וקולע.

את עזרתכם, קוראים יקרים, אני מבקש.

מהו פתרון החידה?

כיצד נישאר תמיד לא "מבסוטים" (כדי להשאיר את הההתלהבות, השאיפה, ה'דרייב'), ועם כל זה נישאר שמחים?

אנא, את עזרתכם אני מבקש!

15/1/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 18 תגובות ב-17 דיונים

(17) סודי, 3/7/2015 14:30

פתרונות אפשריים

אולי פשוט הוא רואה את חצי הכוס הריקה אבל גם את חצי הכוס המלאה ומתייחס אליהם באופן שונה. (אל חצי הכוס המלאה כסיבה לשמחה ואת חצי הכוס הריקה כסיבה ללא להיות מבסוט.) ואולי קצת כמו המדרש על שרבי עקיבה צחק כשהוא ראה שועל עובר בקודש הקודשים. שהוא אמר שכמו שנבואות החורבן התגשמו כך גם נבואות הנחמה. אז כן שכמו שזה הצליח אז גם הדבר הבא יצליח

(16) מיטל, 8/1/2013 13:59

שמח אבל לא מבסוט

בעיניי זה מתקשר למשפחה נטו. כאם אני שמחה לראות את ילדיי גדלים, אך האם אני מסופקת מכך? לא אני רוצה לזכות בעז"ה לרקוד בחתונותיהם בזמנם ובעיתם, והאם זה יספק? לא, אני ארצה אחרי החתונה נכדים ונכדות, והאם זה יספיק? לא אני ארצה לראות את הנכדים והנכדות חיים חיים שלמים ומלאי סיפוק, בריאים שלמים ומקימים גם את ביתם שלהם בדיוק כפי שהוריי רוצים לראות את ילדיי.. אז תמיד שמח כי ברוך ה' יש סיבה, יש ילדים ואושר, אך אף פעם לא מבסוט- כי בגלגל החיים לעולם אין לזה שיא אחרון, אלא תמיד ממשיכים לדור הבא...

(15) נעמי הוניגמן, 2/1/2013 00:19

תגובה לכתבה לא מבסוט אבל שמח

אני אישית מאד מאד מבינה את האימרה הנ,ל. רוב הזמן אני לא מבסוטה אני מאד מאד מנסה להסתדר עם האימרה "אין דבר העומד בפני הרצון" אך כיוון שאני עושה כל דבר ומנסה ומנסה להצליח בתחום שבחרתי וזה לא הולך לי אזי אני לא מבסוטה. אבל אני כן שמחה, נולדתי מחייכת , אני יכולה לחייך גם בשעת כאב ולמראה כלב ברחוב, החיוך נולד עימי וכן הרצון לשמחה, השמחה שלי מהולה בעצב ולכן אנ י לא מבסוטה, אך לא נולד עדיין האדם שיאמר לי שאני לא אדם שמח ובדרן ומה לא. לכן אני גם מאמינה באימרה "הליצן העצוב", והרי כל הזמן הליצן שמח, ועובדה שבחיי היום יום הוא עצוב. מכאן שגדולתו של אדם נמדדת ביכולתו להפריד בחיי היום יום בין תסכולי הלא מבסוט לבין רגעי הצחוק והשמח. מקווה שאיך שהוא העברתי את תחושתי. בברכה נעמי הוניגמן

(14) יונת מאור, 31/12/2012 14:55

אולי אם כותבים את המשפט הפוך...

אולי אם כותבים את המשפט הפוך הוא יותר מובן : "אני תמיד שמח אבל אף פעם לא מבסוט" ואם כך אין סתירה כי תמיד טוב להיות שמח אבל להשאיר עוד מקום לעוד שמחה כי "מבסוט" זה כאילו הכי שמח ומרוצה שיש ותמיד אחרי השיא באה נפילה אז להיות תמיד שמח אבל אף פעם לא מבסוט אני מבינה זאת בתור להיות כל הזמן בעלייה ובתחום הרוחניות תמיד אפשר להתעלות עוד ועוד.

נעמי הוניגמן, 2/1/2013 00:24

תגובה

מסכימה לרעיון החלפת הסדר. שמחה יותר קל למצוא. שעור התעמלות מוצלח, הצלחה במבחן ויום הולדת וכדומה. להיות מבסוט זו כבר מטרה גדולה ויש להזהר ממנה כי הנפילה של המבסוט יכולה להיות גדולה וכואבת.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub