לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
לא עושה כלום?

לא עושה כלום?

לפעמים "לעשות כלום" זה הרבה מאוד.

מאת

היא אספה אל ביתה קבוצת ילדים, טיפלה בהם במסירות. את בגדיהם כבסה במו ידיה, ולא על ידי כובסת. את ארוחותיהם בישלה והגישה בעצמה, מבלי להיעזר בטבחית או מבשלת. היא ניקתה אחריהם, סידרה את חפציהם. תמיד דאגה שלא יחסרו להם בגדים, נעלים, ספרי לימוד, או כל דבר אחר. כשחלו, לקחה אותם לרופא, ודאגה למלא את הוראותיו היטב. היא הקפידה להשתתף בכל אספות ההורים ומסיבות הסיום. ומעבר לכל השקיעה בהם אהבה לבלי קץ. היא ניחמה וליטפה, הקשיבה והציעה עצות.

כך, יום אחר יום, שנה אחר שנה, ללא הרף. מידי פעם כשאזל הכסף בקופה, מצאה עבודה זו או אחרת על מנת לממן את הטיפול בילדים.

שאלתי אותה – "מה את עושה?" והיא ענתה – "אני? כלום."

איזו אישה! ממש צדיקה מושלמת! איזו הקרבה. איזו נתינה. איזו הגשמה עצמית!

מה הייתם אומרים אילו שמעתם אותה אומרת, כשהגיעה לשיבה טובה: "בזבזתי את החיים! הייתי יכולה לעשות בהם הרבה יותר – יכולתי להשתמש בכישורי ולמצוא מקצוע מכובד, הייתי יכולה להפוך לארכיטקטית, אחות או מחנכת. יכולתי לשלם למישהו אחר שיעשה את כל העבודות. יכולתי להשאיר את הילדים אצל מטפלת או אומנת, או אפילו לא להכניסם לביתי..."

אני באופן אישי הייתי קופצת – "בזבזת את החיים?! מה פתאום! הענקת לילדים האלה את העתיד. היית תמיד לצידם, דאגת לגופם ולנפשם. אף מטפלת לא הייתה יכולה לעשות מה שעשית למענם. כל הצלחה שלהם היא הצלחה שלך. כל הצלחה של ילדיהם, נכדיהם, ניניהם תיזקף לזכותך. מה היה קורה להם בלעדיך? לאן הם היו מגיעים? איזה מימוש טוב יותר יש לחיים? איזו דרך יכלה לחבר אותך טוב יותר אל הנצח?!"

לא. אין היא יחידה בדורה. כל אמא עושה זאת. בין אם היא "רק" עקרת בית ובין אם היא יוצאת לעבוד.

לכן, בפעם הבאה שתשמעו אותה אומרת: "מה אני עושה? כלום." בבקשה אמרו לה בשמי – "את עושה המון!" ואם היא תענה "הזמן עובר ואני לא ממצה את עצמי." תנו לה לקרוא את הקטע כולו.

18/10/2003

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) יוחי, 26/2/2019 12:26

לדעתי, כל גבר בעולם, יעדיף אשה שזמינה בבית ברוב שעות היום

והוא יהיה מוכן לעבוד ולשלם לה זהב וכסף וכל מה שבא לה רק כי היא עושה לו ארמון בבית. מטפחת אותו. מגדלת ודואגת ומתמסרת עם החוש האימיהי שלה לילדים שלהם. ולאף גבר - אין חשק שאשתו ''תראה עולם'' או ש''תתפתח בחוץ'' וכו' וכו' זה לא סותר, לצאת לאגור כוחות מחוץ לבית. ואף למפגשים חברותיים מסוגים שונים ומשונים. שזה מבורך ורצוי. אבל לא כמשהו קבוע שתחליף את מקומה בבית.

(4) הדר, 26/8/2008 17:50

איזה שטויות

אם האמא יושבת בבית בדור של היום זה אך ורק בגלל שהבעל מתנער מאחריות העזרה בבית ולא מעודד את אשתו לצאת להתפתח ללמוד ולעבוד, גם מדובר במשרה שתחזיר בהכנסותיה את העוזרת, או שליש משרה, לפחות היא קמה, מתלבשת, מתאפרת, רואה עולם ומתפתחת ויוצרת לילדיה מודל לחיקוי שאפשר גם וגם ולא יושבת בבית, מתנוונת וכו''

(3) יוסי, 21/3/2004 07:37

בלי אמא מחנכת כמו שצריך ושהאמא בעצמה

מחונכת רק כך יש סיכוי טוב לעתיד של הילדים שיגדלו כראוי כי לאבא אין את הרגשות של האמא זה לא אומר שצריך כל היום לפנק את הילד ולתת לו מה שהוא רוצה אבל בוודאי החוש האימהי אם הוא בריא נותן את הטון בחינוך הילדים

(2) שושנה וסרשטיין, 6/1/2004 02:36

אלוקים ברא שני מינים ולכל אחד יעוד שונה

לאשה יותר קל להבחין בפרטים קטנים שגבר יתעלם מהם ועלולים להיות משמעותיים וגורליים לבית/ לילדים/ לבעל עד כדי הצלת חיים בפועל. אשה מביעה רגשות יותר בטבעיות ויכולה לעבוד על עצמה לנתב תכונה זו לכיוון הטוב גלויי אהבה לילדים/ בעל יותר שמחה ופתיחות. גבר בנוי לחיים בחוץ אבל הוא רוצה לדעת שאשתו מחכה לו בבית.יחד עם זה אי אפשר לעצור את ההתפתחות הטבעית של האשה וצריך למצוא את הדרך לאיזון. חוץ מזה יכולת האשה להביא ילדים לעולם בדרך טבעית מוגבלת בגיל וצריך להזהר לא לפספס אחרת נעמוד מול שוקת שבורה.

(1) joy, 20/10/2003 15:21

דעתי....

מאוד נחמד, אבל בכל זאת אני חושבת שנשים כן צריכות למצות את עצמן, להראות את מה שיש להן, וגם הגבר יכול לשבת בבית, לא ייקרה כלום...
אבל אם הן לא מצליחות, והן אכן יושבות בבית ומטפלות בילדים....יישר כוחן!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub