לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מצבי לחץ יכולים להיות יופי של הזדמנות – ראיון עם ד

מצבי לחץ יכולים להיות יופי של הזדמנות – ראיון עם ד"ר עוז מרטין

מאת

ד"ר עוז מרטין, רופא ילדים בעברו, מנהל מחוז ירושלים באחת מקופות החולים הגדולות, ופסיכותרפיסט מומחה, מדבר בגילוי לב על תובנותיו אחרי שנים רבות של עזרה בתחום הנפש, על הדרך בה מצבי לחץ יכולים להשפיע על האישיות שלנו: האזעקה וה"בום" לא חייבים להיות רגעים של חרדה. כולנו יכולים, למרבה הפלא, דווקא לנצל את הרגעים הקשים האלה כדי לגלות בעצמנו יכולות מופלאות, יכולות שבחיי השיגרה - אינן חלק מהמודעות שלנו.

 

זמן האזעקה הוא הזדמנות אמיתית לשינוי פנימי. אנחנו יכולים לצאת מעצמנו, לדאוג לזולת, לסייע ולעזור, ובכך לנצל את הזמנים המפחידים האלה להזדמנות לשינוי פנימי – לקחת את החוויה המאיימת ולהפוך אותה לחוייה מתקנת שמאפשרת לנו לגדול ולצמוח. להיות האנשים שתמיד היינו רוצים להיות – אנשים בעלי גדלות, שמסתכלים על כל פרט וממנפים אותו כדי לגדול.

בואו ננסה לחשוב – אילו היינו רואים ילד קטן עומד לו באמצע כביש סואן, האם היינו רצים להציל אותו? אני מאמין שהרבה מאד מאיתנו היו קופצים ללא היסוס, מצילים את הילד, ורק אחר כך היו מוצאים זמן להזיע, לעכל, להבין את משמעות מעשיהם. גם כעת יש בפנינו אתגר לא פחות – מצבי לחץ וחרדה של אזעקות. זו הזדמנות להוציא את הטוב שבנו. לדוגמא, לעזור לשכנים, להתעניין באנשים עם קושי, לומר מילה טובה ומעודדת. לא לקחת את הפחד כמרכז, אלא את ההזדמנות להשתנות כמרכז, וכך ניתן לדחוק הצידה את המציאות המפחידה ולא להתמקד בה.

צריך לזכור - זו תקופה קשה אבל זמנית. לאחר שהיא תחלוף היא תשאיר בנו סימנים. מי שיבחר באופן ערכי, יוכל לקבל ולמצוא את היכולות הפנימיות הייחודיות. אני מציע לכולנו לקחת את האירוע לא כמפחיד, אלא כהזדמנות להתאמץ ולגלות בתוכנו את היכולות הטמונות, שביום-יום אנחנו לא מוציאים החוצה!

שמעתי מהרב זילברשטיין, שאמר שזמן אזעקה זה זמן נהדר לעשיית חסד, לפתוח את הדלת ולראות אם ניתן לקיים "הכנסת אורחים" עם עוברי אורח מבוהלים שצריכים מרחב מוגן. זה גם זמן נהדר לתפילה בעת צרה, עת רצון בהם תפילותינו מגיעות למרומים ומתקבלות. הבה ננסה למנף את הזמנים האלה, אחרי שעשינו את ההשתדלות המעשית על פי הוראות פיקוד העורף, וננסה להפיק מהתקופה הקשה הזאת את המירב!

 

 

 

 

התמונה באדיבות האמנית אורית מרטין

 הראיון נלקח מאתר: "מענה" - הדרכה מאוזנת

20/7/2014

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) איילה, 4/12/2014 16:03

בריאות הנפש בקיום מצוות התורה!

אשרי העם שככה לו ! אשרי העם שאלה הם רופאיו !

(3) עופרה, 3/8/2014 06:26

תודה רבה דר׳ עוז

איש מקצוע מעולה ויקר, ישר כח עבור המאמר.

(2) דניאל, 21/7/2014 15:22

אבא תרחם עלינו, איזה עם קדוש יש לך

לא יאומן אין עוד עם כזה, יורים עלינו טילים, והדוקטורים והרבנים (או במקרה הזה הכל השתלב באותו אדם) אומרים להתמקד בחסד שאפשר לעשות עם השכנים. מרגש, בונה, אמיתי, אשרי העם שככה לו!

(1) דויד, 20/7/2014 18:46

מקסים, בא לי ממש בזמן. תודה רבה!!!

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub