מזל טוב. ספר חדש. אנחנו מתחילים לקרוא היום את חומש "במדבר". לפני שנצלול לתוכו, נתעכב על שמו של הספר. פרשנים רבים שאלו לאורך הדורות למה התורה ניתנה במדבר. הרי יותר הגיוני שהיא תינתן בארץ ישראל. למה לתת את התורה במקום ריק ושומם כל כך, רחוק ממקום יישוב? חכמינו נותנים כמה תשובות עמוקות לשאלה הזו, הנה אחת שדיברה אליי במיוחד: "אילו ניתנה התורה בארץ, היה השבט שניתנה בתחומו אומר: אני קודם בה. לפיכך ניתנה במדבר, שיהיו הכול שווים בה". כלומר, התורה ניתנה במקום פתוח, בלי מאבקי גבולות ובעלות, כדי שכולם יוכלו להתחבר אליה באופן שווה. היא באמת של כולם. זו הזכות וגם החובה של כל אחד ואחד ללמוד אותה.

Image may contain: sky, nature and outdoor

נקודה למחשבה, בין הפרשה לבין ביקור טראמפ:

הרבה דגלים ושטיחים אדומים היו כאן בימים האחרונים, הרבה מסדרי כבוד וחצוצרות. גם פרשת השבוע מתארת מסדר חגיגי ומלא דגלים, אבל מסוג אחר. זהו מפקד כולל, שבו כל יחיד נספר וכל שבט מקבל דגל משלו. הרב שלום נח ברזובסקי כותב בספרו "נתיבות שלום" שהעובדה שכל אחד נספר בתוך ההמון ויודע מה הסמל שלו, היא משמעותית מאוד. הוא בעצם קורא לכל אחד לחפש את דגלו האישי:
 "כשם שלכל עם ולכל חיל יש דגל משלו המייחד אותו ומעיד על תפקידו המיוחד, כך לכל יחיד ויחיד יש דגל ותפקיד מיוחד. והגרוע ביותר הוא שאדם מסתובב בעולם ללא כל תכלית וייעוד, ואינו יודע לשם מה הוא חי ולאיזו תכלית ירד לעולם. ומשמעות הדגלים במדבר היא הבהירות שבה קיבל כל אחד את ייעודו. יש שבט שכל דגלו תורה, יש שבט שדגלו עבודה, יש שבט שדגלו חסד, ויחדיו הם מהווים שלמות. וזהו רמז לדורות: לכל אחד יש תפקיד וחשיבות ודרך מיוחדת, ואין מי שאין לו דגל שאליו הוא משתייך. ועל כל אחד לשמור על דגלו ולא להמירו בדברים שאינם מתפקידו. וזה סוד חייו של האדם: לגלות ולדעת מהי שליחותו בעולם".

(התמונה היא צילום ההכנות בנתב"ג: דנה שרגא, משרד הביטחון)

מתוך https://www.facebook.com/SivanRahavNews/