את אחד העקרונות המפורסמים והאופטימיים שלו, כותב רבי נחמן מברסלב בפירושו לפרשת השבוע, פרשת "חיי שרה". הפרשה נפתחת בסיכום חייה של שרה אימנו. "ויהיו חיי שרה מאה שנה, ועשרים שנה, ושבע שנים – שני חיי שרה". למה לא לכתוב פשוט "מאה עשרים ושבע שנים"? חז"ל מסבירים את הפירוט הזה כך: בגיל מאה, שרה הייתה בדיוק כמו בגיל עשרים, ובגיל עשרים – כמו בגיל שבע. השנים שחלפו לא השפיעו עליה לרעה, לא גרמו לה להתעייף.

ועל כך כותב רבי נחמן שהגיל הביולוגי לא קשור לגיל המנטלי, ושצריך להתחיל בכל פעם מחדש ולהרגיש כמו ילד, גם בגיל 127: "זהו עיקר השלמות, שיתחיל לחיות בכל פעם. אפילו כשמגיע לימי הזקנה, יהיה בעיניו עדיין תינוק לגמרי, כאילו לא התחיל לחיות ולעבוד את השם כלל, ויתחיל לחיות בעבודתו יתברך בכל פעם מחדש. וכך הייתה שרה, כי כל מה שמזקין הצדיק, הוא עדיין תינוק בעיניו, ועל ידי זה מוסיף בעבודתו בכל פעם, וזוכה לחיים ארוכים באמת, כי אינו אובד שום יום מימי חייו."

איך אברהם אבינו נפרד משרה, אחרי מותה? התורה מספרת: "ויבוא אברהם לספוד לשרה ולבכותה". והמדרש מספר: ההספד שלו היה בעצם המזמור "אשת חיל מי ימצא". אברהם אמר על שרה את פסוקי "אשת חיל", כפי שנוהגים גם היום בהלוויות של נשים. אברהם אבינו מלמד אותנו להיפרד מאדם יקר בפסוקים, במזמור לזכרו.

השבוע נפטר בארה"ב בגיל 92 בן ציון שנקר, המלחין והמבצע הוותיק ביותר בעולם המוזיקה החסידית. אחד מלחניו המפורסמים הוא "אשת חיל", שיצא לאור ב-1953. רבים לא יודעים שהוא המלחין, וסבורים שהלחן הזה הוא קדום ועתיק, מה שנקרא "עממי", כלומר נכס צאן ברזל שהוא גדול מקרדיט ספציפי למלחין שלו. לא מפתיע לגלות שהוא הלחין אותו עבור אישתו, דינה. "עד אותו זמן," הוא סיפר פעם, "לא היו לחנים על אותן מילים. בשבת כולם היו אומרים את הפרק הזה ללא מנגינה. כשהשמעתי את השיר שלי לאנשים הם כל כך התפעלו שמיד החלו לשיר כך בליל שבת בביתם, עד שהשיר הגיע לכל העולם. אני נהנה מאוד לעבור ליד בתים יהודיים בניו יורק, ולשמוע את השיר בוקע החוצה מהחלונות".

עולם המוזיקה היהודי מתחיל כעת לספוד לבן ציון שנקר ולבכותו, ואולי גם להיפרד מהעידן המוזיקלי של שנקר – שהיה איכותי ושורשי ועמוק יותר מהעידן המוזיקלי הנוכחי. הוא הותיר אחריו יותר משש מאות לחנים, וביניהם אחד שהחל אי שם בפרשת השבוע במערת המכפלה לפני 4,000 שנה, ומתנגן – ועוד יתנגן – מדי ליל שבת באינספור בתים יהודיים.

https://www.facebook.com/SivanRahavNews/ מתוך