אחד המסרים החזקים של הדר גולדין ז"ל הוא המשפט הקצר הבא, שנהג לומר: "בחיים אתה יכול לבחור להתעסק בעצמך, או לעשות דברים גדולים". זה היה המוטו של הבחור הצעיר הזה, שמשפחתו, לצד המשפחות של אורון שאול ואברה מנגיסטו, נאבקת בימים אלה נגד ההסכם עם טורקיה.

אין לי פרשנות חכמה משלי על ההסכם, אבל כשקראתי את פרשת השבוע, פרשת קורח, נזכרתי שוב ושוב במשפט הנוקב הזה של הדר. אם יש משהו שקורח עשה – זה לעסוק בעצמו במקום בדברים גדולים. הוא סחף ציבור גדול למריבה ולטרגדיה רק בגלל הקנאה שלו, הכבוד שלו, התפקיד שרצה לקבל. קורח קינא במשה ובאהרון ורצה לשלוט, ולבסוף נבלע באדמה עם כל אוהדיו, אחרי מחלוקת קשה בעם. הפרשה מתארת לנו לאן מורשת קורח יכולה להוביל אותנו, חלילה. ומה עם מורשת גולדין? לאן היא יכולה להוביל אותנו? בהלוויה של הדר, ביקש אביו, ד"ר שמחה גולדין, מהקהל הגדול לקחת כל אחד חלק קטן מהדר ולאמץ אותו לתוך חייו: "אני מבקש מכם, מהיום ואילך, להכניס עוד קצת הדר לתוך דרך חיינו. אם כולנו ננהג כך נביא תיקון לעולם המסוכסך הזה, ונגביה את עם ישראל למדרגה גבוהה יותר. כך עשה הדר, ואם נמשיך את דרכו, יהיה זה נצחונו של הדר על הרוע המוחלט".

והפעם בטורקיהן: שוב טרור, . שוב דאע"ש. שוב רצח מתועב מתוך אמונה מסולפת.  מזהירה מפני התפיסה שהציג קורח: "כל העדה כולם קדושים". תפיסה שגויה של הקדושה עלולה להוביל אנשים לחשוב מהר מדיי שהם קדושים מדיי, ואז - אין להם גבולות.

וכך כותב הרב קוק בספרו "אורות" על מה שהוא מכנה "הקורחות האנושית". הוא מזהיר אותנו מפני כך שהתפיסה של קורח עדיין מסתובבת בינינו, כתפיסה דתית: "הקריאה לכל העמים השקועים בכל רפש הטומאה, בכל מעמקי הרשע והבערות – 'הנכם כולכם קדושים, כל האדם קדוש בשווה', זאת היא הקורחות האנושית שממנה סובל האדם. העולם צריך שיכיר כי לא בהגה אחד, באמרת אמונה אחת, די לאדם שיעוף לגן עדן, בשעה שכל אוצר הרעה והרצח והתיעוב הספון בכל חדרי ליבו יכול להישאר בעינו".

הרב טוען שקדושה דורשת עמל, מאמץ, לימוד, ריכוז ומסירות נפש, ומזהיר שהתפיסה הפסולה של הקדושה - "מרבה רצח ודם וכל תועבה". הוא כתב זאת עוד לפני השואה, ועוד לפני מושג השאהיד המוסלמי המודרני. קראתי פרשנים שמסבירים שהוא מתכוון לאינקוויזיציה הנוצרית. הדברים, מכל מקום, רלבנטיים מאז קורח במדבר ועד ימינו: לא כל העדה כולם קדושים אוטומטית.

מתוך https://www.facebook.com/SivanRahavNews/

(בתמונה: זירת הפיגוע בטורקיה, שלישי בלילה)