במהלך מבצע "צוק איתן", בשידור חי, דיברתי עם הדובר של "סורוקה", או של "אסף הרופא" (אולי של "תל השומר"? לא זוכרת). הוא עלה לשידור כדי לבקש מהישראלים בקשה יוצאת דופן: להפסיק להגיע. להפסיק לבוא למחלקות, להפסיק להביא אוכל ושתייה וממתקים וצ'ופרים ופינוקים למי שמאושפז ומטופל שם. "אנחנו לא עומדים בעומס", הוא סיפר לי, "יש פה מאות אנשים טובים שמפגיזים אותנו בכל טוב, הפצועים לא יכולים לאכול כל כך הרבה מרשמלו, וגם האחיות לא". בעודו מדבר בטלוויזיה, ראו ברקע אנשים הולכים עם סירים מלאי תבשילים ובני נוער עם גיטרות ודרבוקות, כולם מלאי רצון טוב והתלהבות, עד שהיה צריך לעצור אותם.

זה היה גם משעשע וגם מרגש, וזה דומה למה שמתואר בפרשת השבוע, פרשת ויקהל: העם מתחיל להביא דברים למשכן, והוא כל כך נלהב – עד שצריך להפסיק אותו. וכך זה מתואר בתורה: "ויצו משה ויעבירו קול במחנה לאמור: איש ואישה אל יעשו עוד מלאכה לתרומת הקודש, וייכלא העם מהביא". כלומר, משה פשוט חייב לעצור את השטף המתפרץ הזה של הנדיבות וטוב הלב. אחרי חטא העגל (שכולו "הישראלי המכוער") יש פה תיקון של ממש: הרצון הטוב פשוט עולה על גדותיו והישראלי היפה - נחשף.

משפט נוקב אחד מסכם את כל מה שקורה בפרשת השבוע. המשפט הזה מנסה להסביר מה בעצם מתרחש כאן: לפני רגע העם התלהב והתנדב כדי להקים את עגל הזהב, ועכשיו – אותו עם מתלהב ומתנדב להקים את המשכן. יש ממש דימיון בין הפסוקים שבהם מתוארים שני ה"פרויקטים" האלה, אחד של עבודה זרה ואחד של קדושה.

התלמוד הירושלמי מסביר זאת בסוג של סלוגן קצר ומשמעותי: "אין אתה יכול לעמוד על אופייה של אומה זו. נתבעים לעגל – ונותנים. נתבעים למשכן – ונותנים". כלומר, ציבור יכול להיסחף לעשייה שלילית או חיובית. חוכמת ההמונים יכולה להיות גם טיפשות ההמונים, תלוי מה היעד שמסמנים. בשני המקרים, יש פה איזה רצון פנימי לתת בלי חשבון, יש פה הכרה שיש ערכים שגדולים מהרכוש האישי שלנו. אולי לכן מצאנו תמיד יהודים בראש מהפכות - קומוניזם, סוציאליזם ועוד אידיאלים, טובים או רעים. פרשנים רבים מנתחים את הפרשה ומסיקים שהעיקר הוא לדעת (גם כציבור וגם כפרטים) איך ולאן לנתב את כל האנרגיה הרוחנית התוססת שיש בנו, בין דברים שהם "עגלי זהב" לבין דברים שהם "משכן".