בפרשת השבוע (משפטים) קיבלנו לא מעט מצוות, ואחת מהן היא "מִדְּבַר-שֶׁקֶר, תִּרְחָק". על פני השטח, מצווה ברורה ומובנת לגמרי. אך אם נתבונן בה לעומק וניישם אותה במלואה בחיינו, נזכה לשינוי משמעותי ועוצמתי מאוד בחיינו.

ברמה הבסיסית ביותר, עלינו להימנע מלשקר לאנשים. על פי התורה עלינו להימנע משקר אפילו בצחוק. אם נתבונן לעומק במקומות שבהם אנחנו אומרים דברי שקר או מתפתים לומר דבר שקר, נוכל לשאול את עצמינו שאלות שיעזרו לנו להכיר את עצמינו לעומק ולהוביל לשינוי משמעותי בעצמינו.

למה אנחנו משקרים? למה קשה לנו לומר את האמת? האם זה בגלל שאנחנו מרגישים לא בטוחים בעצמינו? האם זה בגלל שאנחנו לא חושבים שמה שאנחנו עושים הוא מספיק טוב? האם זה בגלל שאנחנו לא מאמינים שנצליח להשיג תוצאות יותר טובות בלי לשקר? האם בלי לשקר לא נצליח להרוויח יותר כסף? יותר חברים? יותר הערכה? יותר כבוד? מה זה אומר על האמונה שלנו בעצמינו ובבורא? איפה זה שם את סולם הערכים שלנו? ועוד, ועוד...

כשנגיע לשורש של השקר, נגלה דבר שאם נשנה אותו, נחיה חיים הרבה יותר עוצמתיים, בטוחים, שלווים ושמחים.

הרובד הבא, הוא להתרחק מדבר שקר, כלומר לא רק להימנע מלדבר דברי שקר, אלא גם להתרחק משקרנים. רבות נכתב על השפעת הסביבה על חיינו. דמיינו את השיפור בחייכם אם תקיפו את עצמכם רק באנשים שאתם יודעים שניתן לסמוך עליהם ועל מה שהם אומרים.

ברובד היותר העמוק, למי שממש רוצה קפיצה משמעותית באיכות החיים, עלינו להתרחק מדבר שקר בעצמינו. יש בנו שלושה חלקים: מחשבה, דיבור ומעשה.

במחשבה, נרחיק ונדחה מתוכינו כל מחשבה שקרית ואמונה מגבילה שיש לנו כמו "כל הגברים הם...", "כל הנשים הן...", "אנשים הם...", "אני לא מספיק חכם/חזק/זריז/וכדומה...", "אני לא מסוגל...", "ככה אני, ככה נולדתי, זה מי שאני" ועוד...

בדיבור, אם ניזהר בכל מילה שאנו אומרים, לדיבור שלנו תהיה משמעות הרבה יותר יציבה וחזקה, כלפינו וכלפי אחרים. מילה שלנו תהיה מילה ונעמוד מאחורי כל מה שאנו אומרים.

במעשה, לא נעשה דברים שאיננו מאמינים בהם, לא נעבוד במקומות שלא מתאימים לנו ושנוגדים את ערכינו, ועם לקוחות שלא מתאימים לנו, לא נעשה דברים שמנוגדים למהות שלנו ונהיה מחוברים יותר לעצמינו.

כאשר נתרחק מהשקר, נגלה את האמת. את האמת לגבי העולם, האמת לגבי המציאות, והאמת לגבי עצמינו: שאנו מסוגלים להרבה יותר ועוצמתיים לאין שיעור...