זהירות, קנאה! גם ילדים בגיל הגן יודעים לספר שהאדמה פתחה את פיה ו"בלעה" את קורח וכל עדתו, בסוף המחלוקת הטרגית בפרשת השבוע. פרשנינו מוסיפים לסיפור הזה עוד עומק סמלי: לא רק שהקנאה לא מקדמת אותנו לשום מקום, היא פשוט אוכלת אותנו. גורמת לנו לשקוע, להיעלם, להימחק. עד היום הקנאה העזה, הצורבת, "קוברת" אנשים בעודם בחיים.

קורח הרי היה בעל מעמד גבוה בשבט לוי, אדם עשיר (כקורח...), הייתה לו משפחה ותפקיד ומשמעות – אבל הוא לא ראה את כל זה. הוא כמובן עטף את דבריו בהמון אידיאולוגיה. הכל נעשה לכאורה "לשם שמיים", לטובת הציבור, אבל הגרעין של המחלוקת ההיא החל בקנאה עזה שלו במשה, באהרון, בכל מי שנראה לו בכיר וחשוב יותר ממנו. חז"ל במסכת אבות סיכמו זאת במשפט פשוט אך מטלטל: "הקנאה והתאווה והכבוד, מוציאים את האדם מן העולם". זו לא סתם תכונה רעה, זו לא עוד בעיה, זה פשוט מוציא את האדם מהעולם. הפרשה מזכירה לנו שלראות את הטוב שיש לנו, ולא לחמוד ולרצות לקחת את הטוב שיש לאחרים – זה הדבר הכי דחוף לטפל בו.

"חכמת נשים בנתה ביתה ואוולת בידה תהרסנה"

קשה לנו כשבן הזוג לא מרוצה מאיתנו, ואשתו של קורח לא הייתה מרוצה. לדעתה, בעלה היה צריך לקבל תפקיד הרבה יותר בכיר. יום ולילה היא טפטפה את הארס הזה באוזניו: תראה את התפקידים של משה ואהרון, קרובי המשפחה שלך, ותראה איפה אתה, תתקדם כבר בחיים. מכאן החלו העניינים להתדרדר במהירות. קורח הכריז על מרד, והגיע עד לכפירה מוחלטת בתורה ובסמכותו של משה רבנו

אבל יש בפרשה עוד דמות של בת-זוג, אחרת לגמרי: אשתו של און בן פלת. און עצמו כבר נסחף לתוך המחלוקת שקורח הוביל, וכבר לא היה יכול להסתכל על הדברים מבחוץ, בשיקול דעת. כאן אשתו מילאה תפקיד הפוך, והצליחה בחוכמה רבה להשאיר אותו מחוץ לסיפור. בזמן שקורח וחבריו נבלעו באדמה בסיומה של המחלוקת הטרגית, און ישן באוהל שלו ונותר בחיים

בדרך כלל כשמדברים על פרשת קורח עוסקים בדברים הגדולים – מחלוקת ושלום, קנאה ואמונה. אבל בין השורות, אפשר לגלות מה משפיע עלינו יותר מכל בחיים: המסרים שבני הזוג שלנו משדרים לנו, האווירה בבית ולאן היא מכוונת אותנו, מה שאומרים אחרי יום עבודה, כשדלת הבית נסגרת, בשיחות הקטנות בסלון ובמטבח.

מתוך https://www.facebook.com/SivanRahavNews/