לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
על 'מקימי', ספרה של נועה ירון

על 'מקימי', ספרה של נועה ירון

ריבקי רט קראה שוב את 'מקימי' וחשה , שבמקום שבעלי תשובה עומדים, אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד.

מאת

בחלום היא באה אלי לפעמים. שזופה ופרועה, עם החיוך הכי יפה בעולם והעיניים הכי מיואשות. מביאה אתה דברים שהופכים לי את הבטן מגעגוע אליה ואל אנשים שהחלטתי לא לראות יותר אף פעם. (מקימי, נועה ירון, פרולוג)

היא הייתה בפסגת הזוהר של העולם החילוני, דוגמנית, מגישה חדת-לשון, שדרנית או בשם כולל – "נערת זוהר". מוקפת סלבריטאים, גרה בדירה משקיפה על חוף הים בתל אביב, אבל דווקא מתוך הזוהר הזה והחיים הנוצצים עלמה מגיעה לתהומות הייאוש והריקנות.

עלמה היא גיבורת ספרה משנת 2007 של נועה ירון 'מקימי'.

ירון, לשעבר שדרנית בגלי צה"ל ומנחת טלוויזיה לילדים ולמבוגרים, הייתה בפסגת ההצלחה המקצועית שלה, כשהחליטה לעזוב את הכל לטובת ר' נחמן מברסלב, וכיום היא חוזרת בתשובה ואם לשישה ילדים. הספר, שאינו מוצג באופן רשמי כאוטוביוגרפיה, מספר את סיפור חזרתה בתשובה של עלמה, הדומה מאוד לסיפור חייה של ירון. החלק הראשון מתאר את העולם הזוהר של בחורה הנמצאת בפסגת ההצלחה – היא נהנית מהערצה ומאהבת הקהל, מוקפת צי אנשים שסר למרותה – במאי, מפיק, מאפרת, מלבישה. כולם עומדים לשירותה. אבל בין תוכנית טלוויזיה מצליחה לשידור ברדיו, בין עישון סמים למסיבה רוויות אלכוהול, עלמה מחפשת תשובה. בין דפי הספר היא לוקחת את הקורא איתה, יד ביד במסע חזרתה של יהודייה מישראל לאלוקים.

כלא של פלסטיק

בכתיבה המשלבת שפה תל אביבית עם רוחניות של רבי נחמן, מספרת ירון על עולם שהכל בו עשוי פלסטיק, הבגדים, האנשים, הרגשות. ועל הריקנות שמקיפה אותה מכל הצדדים ומאיימת לקרוס ולקבור אותה תחתיה.

בניגוד לספרים אחרים שמנסים לעשות אידאליזציה, 'מקימי' מצליח לגעת גם בנקודות הכואבות של עולם התשובה

התיאורים האוטנטיים של ירון מובילים את הקורא לתוככי עולם הזוהר, ומגלים, כי לא כל הנוצץ זהב הוא.

בחלקו השני של הספר, עלמה מוצאת משמעות חדשה לחייה כשהיא נחשפת לתורתו של רבי נחמן מברסלב.

לרובינו, שנחשפים לתורתו של רבי נחמן רק באמצעות אותם ברסלבים המפיצים את תורתו של ר' נחמן בצמתים, זוהי הזדמנות להבין את סוד הקשר בין תל אביב לאומן. הספר לא רק מעורר שאלות, אלא גם נותן תשובות. ירון שכיוונה מראש לקהל חילוני, מותחת בין היתר גם ביקורת על המגזר החרדי, מתארת את הקשיים וההתמודדות של הוריה עם התהליך שהיא עוברת. ובשיאו היא מביאה ויכוח אידיאולוגי בינה לבין חוזר בשאלה שהוריה מכירים לה, כדי שיוציא לילדה את הג'וקים מהראש.

סוד ההצלחה של מקימי

כשיצא לאור כיכב הספר ברשימת רבי המכר במשך שבועות רבים. נתון מפתיע למדי, בהתחשב בעובדה כי הספר עוסק בנושא חזרה בתשובה, נושא בלתי אהוד בעליל בחברה הישראלית. אולי העובדה כי נועה ירון זכורה לרבים בתור הבחורה המתולתלת עם החיוך הענק שהנחתה לא מעט שעשועונים בערוץ 2, משמשת מקפצת מכירות. גם העובדה כי הספר כתוב בשפה קולחת, תל אביבית למדי, ומתובלת בהומור תורמת לייחודיותו.

בארץ שבה הקיטוב הוא כל כך גדול, 'מקימי' מהווה כעין גשר, צו פיוס. בניגוד להרבה ספרי חזרה בתשובה (או שמא יש לומר "החזרה בתשובה") שמנסים לעשות אידאליזציה של עולם החוזרים בתשובה ולצייר אותו כעולם טוב ויפה שבו כולם מאושרים, מקימי מצליח לגעת גם בנקודות הכואבות של החזרה בתשובה, כמו הקושי של ההורים לקבל את ילדיהם שחזרו בתשובה.

הספר חשף אותי לעולמם הפנימי של החוזרים בתשובה, לקושי ולמורכבות של תהליך שבדרך כלל אנחנו מכירים רק מבחוץ בצורה שטחית דרך הצד. חוץ מהעניין והסקרנות, הספר עורר אותי לתשובה ולקרבה לה' יותר מעשרות שיחות התעוררות. והוכיח, שוב, כי במקום שבעלי תשובה עומדים, אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד.

17/11/2007

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 9 תגובות ב-8 דיונים

(8) , 2/7/2010 01:48

מקימי

הנושא= מעניין, אלא שמה שהיה יכול להיות נובלה/ סיפור קצר, נמתח ונמתח ופשוט מייגע. מעניין? כן. ספרות טובה? לא...

(7) אילנה בלאי, 24/2/2010 21:27

ספר מדהים פשוטו משמעו!!!

בס"ד באמת אחד הספרים,, היפים !! ממש התחברתי אל זה !! לא חשוב כמה אני אקרא אני עדיין ארגיש שזאת אני , וזה ירגש אותי ובטח ובטח יחזק אותי!! אין על הספר! ובאמת במקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם עומדים! כי חזרה לאבא,לטוב,לרחמנות,לתחושת שיבה היא אחד הדברים החזקים !

(6) אנונימי, 15/12/2009 08:47

ספר מדהים!!! שווה לקריאה!!

הספר מהמם, חזק, ומתאים לכולם!!!!! מומלץ בימיוחד!!! אני לא חושבת שהוא לא מתאים לגבר דתי, הוא מתאים לכולם!!! אני חושבת שזה מתאים לבנים ובנות דתיים וחילונים!!! כל אחד יכח את זה למקום ולאמונה שלו, אבל שווה לקרא!!!!!

(5) , 26/10/2009 11:32

הספר הזה עשה לי משהו בלב.... הכנות והאמיתיות יחד עם ההומור והשפה הפשוטה חברו יחד לעלילה מרתקת של סיפור חיים נוגע ללב. מומלץ, אם כי יש בו גם תאורים מופרזים על התקופה של לפני החזרה בתשובה.לא מתאים לגבר חרדי.

(4) הדר, 1/4/2009 10:33

הספר הינו גם מצחיק נורא כשנועה מספרת לחברותיה על החזרה בתשובה ותגובותיהן קיצוניות כל כך

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub