לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
לו הייתי רוטשילד

לו הייתי רוטשילד

הפסד כספי גדול מאלץ אותנו לבחון מחדש את סדר העדיפויות האמיתי שלנו - אבל כך גם זכייה במליונים.

מאת
*המאמר תורגם ברשות מתוך ספרו החדש של הרב בלך Taking Stock, שנכתב בעקבות מסע אישי ברכבת ההרים, הדוהרת מפסגת העושר… אל קרקעיתו.

אתה מדוכדך משום שהפסדת הרבה כסף? אבל מה בדיוק מכל מה שעשית קודם, אתה לא יכול לעשות עכשיו?

הפסד כספי גדול, בדיוק כמו זכייה במיליונים, מאלצים אותך לבחון מחדש את סדר העדיפויות שלך. בכדי לעזור לך להבין את עצמך – את הצרכים האמיתיים, השאיפות והערכים שלך – ענה בכנות על השאלה הבאה: מה חסר בחייך, שלדעתך סכום כסף גדול יוכל לספק?

קרא את הסיפור הבא ותראה אם הוא מתאים לך.

בנקאי השקעות אמריקני עמד על המזח בכפר מכסיקני קטן, כשסירה קטנה ועליה דייג אחד בלבד באה לעגון. בתוך הסירה היו כמה דגי טונה גדולים. הבנקאי החמיא למקסיקני על איכות הדגים, ושאל כמה זמן לקח לו לדוג אותם. "לא הרבה", ענה המקסיקני. הבנקאי שאל למה הוא לא נשאר בסירה יותר זמן, ודג עוד דגים, והמקסיקני ענה שזה מספיק לצרכי המשפחה שלו.

הבנקאי נבוך לרגע, ואז שאל: "אבל מה אתה עושה בשאר הזמן שלך?"

"אני ישן עד מאוחר, משחק עם הילדים, תופס סיאסטה בצהריים עם אשתי מריה, קופץ לכפר כל ערב, שותה שם יין ומנגן בגיטרה עם האמיגוס שלי. יש לי חיים עשירים ומלאים, סניור".

הבנקאי האזין בזלזול גובר והשיב: "תראה, יש לי תואר במנהל עסקים, ואני יכול לעזור לך - אתה צריך להשקיע יותר זמן בדיג, וברווחים לקנות סירה גדולה יותר; ברווחים מהספינה שלך תוכל לקנות מספר סירות; וברווחים מן הדיג הזה תוכל לקנות צי שלם. במקום למכור את הדגים שלך למתווך, תוכל למכור אותם ישר למפעל הייצור, ובעצם תוכל לפתוח בעצמך מפעל שימורים. תוכל לשלוט במוצר, משלב העיבוד ועד לשיווק. אז תעזוב את כפר הדייגים הקטן הזה ותעבור למקסיקו סיטי, ואז ללוס אנג'לס, ולבסוף לניו-יורק סיטי, שם תנהל את הפירמה המתרחבת שלך".

הדייג שאל "אבל סניור, כמה זמן כל זה ייקח לי?"

ועל כך ענה הבנקאי "בין חמש לעשר שנים".

"ומה אז, סניור?"

הבנקאי גיחך: "זה החלק הטוב ביותר: כשיגיע הזמן, תוכל לצאת לבורסה, למכור את מניות החברה שלך לציבור, ולהפוך לאדם עשיר מאוד. אתה תהיה שווה מיליונים!"

"מיליונים, סניור? ואז, מה?"

הבנקאי ענה: "ואז תצא לגמלאות, תעבור לכפר דיג קטן, תעשה סיאסטה עם אשתך, תשחק עם הילדים, תצא לכפר בערב ללגום קצת יין ולנגן עם האמיגוס שלך בגיטרה..."

מדהים. אותם דברים, בדיוק, שלהם יכול הדייג לצפות בסופו של תהליך ממושך ומפרך, שידרוש ממנו לעצור את החיים - הם אלה שמהם הוא נהנה כבר עכשיו, כשהוא כמעט עני.

מה זה ייתן לו אם יהיה לו עוד? זה ימנע ממנו ליהנות עכשיו ממשפחתו ומחבריו, לצחוק ולחיות, להיות עצמאי וחופשי מדאגות של השקעות עסקיות גדולות. כולנו מבינים שה"חמש עד עשר שנים" שהעריך הבנקאי בתור כל הזמן הדרוש, יתמשכו הרבה מעבר לכך - כתוצאה מתאוות בצע, כמו גם מקשיים בלתי צפויים - ויהפכו את המבצע למסע של חיים שלמים. כמה חכם לזכור את עצתו של ג'ובנאל, הפילוסוף הרומאי בן המאה הראשונה: "שיגעון מוחלט הוא לחיות בשאיפה למות עשיר".

מי רוצה להיות מיליונר?

רגיס פילבין כבש את אמריקה בסערה, כשהפך את "מי רוצה להיות מיליונר", לתוכנית הטלוויזיה הפופולארית ביותר. כפי שציינו כמה מבקרים - מפיקי הסדרה אפילו לא הוסיפו סימן שאלה בסוף הכותרת. אחרי הכול, מה שהם מציגים הוא אפילו לא שאלה. כולם רוצים להיות עשירים.

ובכן, תנו לי להפתיע אתכם: בסקר בלעדי של AARP, בנושא "כסף והמשפחה האמריקנית" [Modern Maturity, May 2001], עשרים ושבעה אחוז מהגברים וארבעים אחוזים מהנשים ענו "לא", כשנשאלו אם היו רוצים להפוך לעשירים. למעלה מחמישים אחוז הגדירו "עושר" כהשגת 500,000$ או פחות, בחישוב כללי של הנכסים. רק שמונה אחוזים מהנסקרים אמרו שדרוש מיליון דולר כדי לגרום להם להרגיש עשירים.

איך אנחנו יכולים להסביר את העובדה שלכל כך הרבה אנשים יש סלידה מהתעשרות? שמונים אחוז מהנסקרים אמרו שהם חוששים שעושר יהפוך אותם לתאבי בצע, ש'מחשיבים את עצמם' יותר מדי. שבעים וחמישה אחוז מהמשיבים אמרו שעושר מקדם חוסר רגישות. אפילו אלה שאמרו שהם רוצים להיות עשירים, היו שותפים למבט השלילי הזה לגבי התנהגותם של העשירים.

ייאמר לשבחם, שרוב האמריקנים חכמים מספיק כדי להבין שכסף אינו יכול לקנות נכסים אישיים, כמו הערכה עצמית, אחדות משפחתית, אושר או אהבה. ואפילו יהיה להם את כל העושר בעולם, הם מבינים שמה שחשוב באמת בחיים אינו מבוסס על מעמד כלכלי. בתגובה לשאלה העקרונית "האם כסף יכול לקנות שלווה"? 52% מהאמריקנים ענו "לא". זה אומר שרוב האנשים מבינים שכסף לא יפתור להם את הבעיות. ובעצם, רבים הגיעו למסקנה ההפוכה: עושר פתאומי עלול להביא קללה במקום ברכה.

דוקטור הצילו, אני עשיר!

דניס פירן הוא פסיכולוג קליני, וחלוץ בתחומו, התחום החדש של "ייעוץ-עושר". ההתמחות שלו היא טיפול באנשים הסובלים מ"סינדרום ההתעשרות הפתאומית". אלו הם אנשים שקיבלו סכום כסף גדול, על ידי זכייה בהגרלה או לאחר מכירת עסקי האינטרנט שלהם במיליארדי דולרים.

ואז, הם נעמדים מול הדילמה של "מה אני עושה עכשיו?" - כמה מכוניות אפשר לקנות? בכמה בתים צריך להחזיק? כמו שאומרת האמרה ביידיש: אפילו העשיר ביותר לא יכול לאכול יותר מארוחה אחת.

עושר פתאומי מעורר סוגיות שיש להן משמעות הרבה מעבר לכסף עצמו

דוקטור פירן אומר: "עושר פתאומי מעורר סוגיות שיש להן משמעות הרבה מעבר לכסף עצמו. העושר יכול ליצור תגובות טראומטיות ולהוביל, בין השאר, לבושה, לכעס, למבוכה, להסתגרות ולרגשות אשמה. כשמדובר בכספי ירושה, אתה שומע על מה שהולך בתוך המשפחות – משחקי שליטה, סחטנות, הפלייה בין המינים, כעס של ילדים שגודלו על ידי מטפלות, ומגוון רחב של סוגיות פסיכולוגיות".

הדרך העיקרית שבה עוזר פירן לאנשים היא עבודה של בדיקת ערכים, מתוך מטרה להתמקד בסולם עדיפויות נכון. "יועץ העושר" ו"קרבן העושר הפתאומי" בודקים יחד שאלות חיים בסיסיות: מהי החשיבות היחסית של חיים בסגנון עשיר מול צבירת הון נוסף, מול עזרה לחברים ולמשפחה, מול פילנתרופיה? מה עושים עם כסף שלעולם לא תצטרך עבור עצמך? במה היית רוצה לשפר את העולם – ומה תוכל לעשות באופן אישי כדי להפוך את האידיאל שלך למציאות?

אחד הדברים הבולטים ביותר שפירן מצא הוא, שכאשר הקליינטים שלו שוקלים ברצינות את האפשרויות שלהם בחיים, הם תמיד בוחרים להקדיש את עצמם לשינוי חברתי.

"כסף הוא כלי, שאפשר להשתמש בו בצורה חיובית או שלילית", הוא אומר. "הכוח שבקבלת כסף רב הוא כל כך עצום, שהוא עלול להרוס את חייו של האדם או לאפשר לו לבנות חיים הרבה יותר יפים, הכול תלוי בדרך שמטפלים בזה".

מה היית עושה?

הפסיכולוגים אומרים שאין דרך טובה להכיר אדם, מאשר לראות על מה הוא מוציא את כספו. "הראה לי את שוברי ההמחאות שלך", אמר הפסיכולוג הידוע אריך פרום, "ואני אספר לך הכול על עצמך". מילוי תאוות או חוסר אנוכיות? יין, נשים ומוסיקה או פעולות צדקה? נהנתנות או עזרה לזולת? זניחת האלוקים משום שאתה כבר לא זקוק לו, או חיזוק הקשר הרוחני מתוך הכרת הטוב על הצלחתך?

כולנו טוענים ש"לנו, לכשנתעשר, יהיו סדרי עדיפויות נכונים". אבל… מה עשית עם הכסף כשהיה לך? האם לא יתכן שהוא "הלך" משום שהאלוקים רוצה שתבדוק מחדש מה באמת חשוב? ואיך תשתמש בעושר אם הוא יבחר לברך אותך בו פעם נוספת? ענה לעצמך בכנות, ויתכן שתגלה שההפסד היה דווקא ברכה. הזדמנות נוספת בעתיד תהפוך אותך לא רק לעשיר, אלא גם למבורך, ולבעל יכולת להגשים את עצמך.

"מה תעשה בו?" אינה שאלה כלכלית בלבד, אלא לא פחות מזה שאלה רוחנית. ואולי, אנחנו צריכים לדעת את התשובות הנכונות לפני שייתן לנו האלוקים את ההזדמנות לממש את שאיפותינו.

 

3/6/2006

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) אנונימי, 19/7/2006 00:17

עדיף להיות עשיר. נקודה.

בהסתכלות הכוללת עדיף להיות עשיר מאשר לא,ומי שלא מסכים לאמירה הזו פשוט טועה ובגדול. כולנו יודעים שכסף זה לא הכל בחיים אך החיים יכולים להיות הרבה יותר קלים ונוחים אם יש כסף גדול ברקע.. מקור הדאגות והבעיות שכסף יכול ליצור כמוזכר במאמר תלוי בעיקר באופיו ובמעשיו של המתעשר..ובתוכניותיו לאחר שהתעשר...
העושר האמיתי הינו פנימי הנמצא בתוכנו ולא סתם נאמר "איזהו עשיר השמח בחלקו"..אך עדיין יש עניין שלהגדרת ה"בחלקו" שבפתגם יהיה ערך כמותי נאה..כדי שנוכל להתחיל "לשמוח"..
IN GOD WE TRUST :-)

(4) יעל, 7/6/2006 01:41

עושר זה רק אגדה

אנשים מדמיינים שעושר פירושו יאכטות, מטוסי סילון, וקוקטיילים, או לחליפין בטלה והנאה צרופים. אז למרות שאין לי נסיון בעושר אני חושבת שזו עבודה קשה והרבה אחריות, לרוב הילדים במקום אחרון בעדיפות , למרות שתמיד אומרים שעובדים בשבילם, העבודה לעולם אינה נגמרת, אתה לא חופשי לעצמיך כי יש לך מפעל/משרד/עסק לנהל,מה שכן - אני תמיד שאפתי [וזו הפיסגה] שלא יהיה לי אובר דראפט גדול.קטן- לא נורא. לא יותר לא פחות. חוצמזה - אני מודה לקב"ה על הכל. מבקשת ממנו להיות בריאה וזהו. נראה לכם שזה מעט? בקרו בבתי חולים!

(3) שירה, 6/6/2006 06:28

שירה

אז כשיש אוכל במקרר וגג מעל הראש וקצת כסף למותרות , מבלי לשבור את הראש כל יום מחדש מאיפה נקנה טיטולים ,אוכל,נשלם חשבונות וכו' , אז כן , מי צריך להיות עשיר.
אבל כשהמצב כל כך קשה עד כדי כך שאת הדברים הבסיסיים כמו אוכל וגג מעל הראש קשה להשיג , אז כן , אדם רוצה להיות מיליונר.
יהיו לו צרות כמו כולם אבל לפחות מתוך רווחה. לפחות לא יצטרך לשבור את הראש מאיפה להשיג כסף לאוכל.
מאד מאד רומנטי לחשוב על כפר דייגים ושקיעות. מישהו ניסה את זה ליותר מכמה ימים של נופש? או ניסה את זה עד שנמאס לו וחזר לחייו הבורגנים.
עושר זו לא מילה גסה.
כסף פותר הרבה מאד בעיות ומקל על בעיות אחרות.
איך אמר לי פעם איש אחד שנפגע בתאונה קשה? להיות פגוע עשיר זה רע אבל יותר נוח מלהיות פגוע עני.................

(2) משה, 5/6/2006 16:50

על זה יש מערכון קצר

האמא באה לארוחה ואומרת אנחנו הולכים לקבל סכום גדול מאוד כ12 מיליון שקלים ולא גליתי לכם את זה עד עכשיו כי לא ציתי שיהיו מריבות ואזהיא מתחילה לחלק את הרכוש ואמת זה יקבל אוטו זה דירה ואז מתחילות המריבות למה לו מגיע דירה ולי רק אוטו וכו' עוד הם מתווכחים צועקת האמא ואומרת עוד מילה אחת אני לא שולחת את הטופס עד כאן המערכון(אני לא יודע אם כתבתי את זה טוב אבל השתדלתי) לפעמים חושבים כי העושר שלהם הוא והם בעליו עד סוף כל הדורות ואז כשמתהפך הגלגל אומרים למה אנשים שיש להם כל כך הרבה כסף לא נותנים צדקה (אינני רוצה להלאות אתכם בתגובתי) בברכת עולם חסד יבנה

(1) אחמד, 5/6/2006 12:32

כמה שזה נכון אפילו נכון מאוד מאוד

מתוך נסיון אישי כסף לעולם לא נתן לי אושר ולא שקט ואפילו לא חיוך ------ הוא גרם לי להיות אדם שרץ אחרי שטרות ואחרי מספרים ---ילדים גדלו לי בלי להרגיש אותם אני פתוח שאשתי מרגישה שאין לה בעל -- הבעיה הגדולה שאני גבר מכור אלו כמו נרקומן שמכור לסמים והוא יודיע טוב מאוד שזה רע בשבלו שורה תחתונה הכסף לקח לי יותר מאשר נתן לי

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub