"חייתי בעולם אפל. לא ידעתי עד כמה מיותר החושך שבו, עד שהפכתי את ההסתכלות שלי וגיליתי, שבעצם חייתי כל הזמן בעולם של אור".

מלים אלה נאמרו על ידי אדם זקן, לפני שנים רבות. הוא הקרין שמחה ודיבר עם תחושה עמוקה של סימפטיה והתחשבות אמיתית בזולת. הוקסמתי ממנו. "בבקשה, ספר לי עוד על החיים שלך ואיך הפכת להיות מה שאתה."

והוא סיפר...

התאונה, המשבר והצמיחה

"כל הזמן ניצבתי בצד השלילי והתמקדתי במה שלא היה בסדר. ראיתי מה לא טוב במה שאנשים עשו למעני - ועל כל מה שלא עשו, התלוננתי. האשמתי אחרים במצב הרוח הרע שלי. תמיד היה לי חסר משהו, ושום דבר לא היה מספיק מושלם. המשפטים שחלפו במוחי, היו תמיד שליליים ומלאי תרעומת ולמען האמת, במרבית הזמן אף הרגשתי דכדוך נפשי. האמנתי שאני פשוט כזה, כי זאת האישיות שלי, בגלל שככה גידלו אותי, בגלל ששום דבר לא מושלם. אבל, המקום העיקרי בו לא חיפשתי את רגש השמחה ואת הרווחה האישית, היה – בתוך הראש שלי.

ואז, יום אחד, כשנראה שכל העולם שלי עומד להתפורר, הייתי מעורב בתאונת דרכים קשה. אמרו לי, שלא בטוח שאמשיך לחיות. זה היה הדבר הכי כואב ששמעתי בחיים שלי. זה כאב לי יותר מהכאב הגופני שהרגשתי. חשבתי על החיים שלי, כשהמחשבה החזקה ביותר הייתה, שהפסדתי הרבה מהטוב בו התברכו חיי, בגלל תכונת חוסר הכרת התודה שלי. הייתי כפוי טובה כלפי הבורא, כפוי טובה לאנשים שעשו ככל יכולתם למעני, וכפוי טובה לכל מי שעשה משהו עבורי במשך כל ימי חיי.

הבטחתי לעצמי, שאם אשאר בחיים, אהפוך להיות "מומחה להכרת תודה".

הבטחתי לעצמי, שאם אשאר בחיים, אהפוך להיות "מומחה להכרת תודה". אני אעריך כל מה שא-לוהים נותן לי, כל הזמן. אני אעריך את עולמו, את ההזדמנויות שהוא שולח בדרכי, אני אעריך כל דבר ודבר, שמישהו עשה למעני בעבר ושיעשה למעני בעתיד.

תקופת ההחלמה הייתה ממושכת, אבל אני הרגשתי אסיר תודה על כל שיפור קטנטן. נאלצתי לסמוך על טוב ליבם של אנשים אחרים והייתי אסיר תודה על כל מה שכולם עשו למעני. כל החיים שלי התמלאו בהכרת תודה.

אנשים אמרו לי, שהם נהנים לשהות בסביבתי. ההתנהלות השמחה שלי גרמה להם להרגיש טוב והם שמחו לעשות למעני דברים, ומכיוון שרגשות מדבקים, הם נתרמו באופן אישי מהעובדה ששהו במחיצתי. אני אסיר תודה לא-לוהים על המכה ששלח כדי להעיר אותי, אני אסיר תודה על זרם הרוחניות והרגש השופעים בחיי."

 

***

 

לכל אדם יש הרבה על מה להודות! הכרת תודה יוצרת אושר ושמחה, עוזרת לנו להיות רגועים ושלווים, מסייעת לנו להתחבר אל הבורא ולאהוב אותו. הכרת תודה מרוממת את כל חיינו.

אם נתמחה בהכרת תודה, נחייה באמת. בואו ננסה זאת!

עשר שיטות להתמחות בהכרת תודה:

1. נדמיין איזו הרגשה טובה תהיה לנו, כשנהפוך למומחים בהכרת תודה. כולנו רוצים חיים מאושרים. לאחר שחקרתי את האושר למעלה משלושים שנה גילתי, שנקודת המפתח המשותפת לכל מי שמאושר באמת, היא היותם מכירי תודה, על כל מה שאפשר להכיר עליו תודה. אדם בעל הכרת תודה הוא אדם מלא שמחה.

2. הנה שיטה בת משפט אחד, שתוכל להפוך אותנו לבני אדם בעלי הכרת תודה: לחשוב, לדבר ולהתנהג כמו בני אדם בעלי הכרת תודה. אין שום סוד כיצד להפוך לאדם שהפנים תכונה זו, פשוט – לחשוב מתוך הכרת תודה, לדבר בהכרת תודה ולהתנהג בהכרת תודה. אם נעשה את שלושת הדברים האלה באופן עקבי, נהיה תמיד אסירי תודה. ואפילו לפני שהשיטה הזאת תהפוך להיות חלק אינטגרלי מאיתנו, כל טיפת חשיבה, דיבור או התנהגות בדרך זו, תגרום לנו ליותר הכרת תודה ממה שכבר יש לנו.

3. כל אדם מוצא את מה שהוא מחפש. מי שאוהב פרחים מבחין בהם, למרות שאחרים פשוט חולפים לידם. מי שמחפש על מה להתלונן, ימצא בדיוק את מה שהוא מחפש. ומי ששונא אשפה המושלכת ברחוב, יראה את האשפה, במקום להבחין בציפורים ובפרחים. אם נחליט שחשוב להכיר תודה, אז נתחיל לשים לב לדברים הטובים שאנשים אחרים עושים למעננו וניזכר בדברים טובים שאנשים עשו למעננו בעבר. כל אלה ישמשו לנו תזכורת, לעשות דברים דומים למען הזולת.

4. נסתכל על עצמנו כעל יצורי אנוש שמכירים תודה ורוצים בכל מאודם להמשיך ולשפר את רמת הכרת התודה שלהם. הדימוי העצמי שלנו יוצר אותנו. מי אנחנו? "אני בנאדם מלא בהכרת תודה על מה שאני יכול להכיר עליו תודה". כשזו הדרך שבה אנו רואים את עצמנו, ממילא נאמר ונעשה יותר דברים שיבטאו את הכרת התודה.

5. שאלה שנוכל לשאול את עצמנו בכל זמן שנרצה היא: "על מה אני מודה ברגע זה?" איך זה ישפיע על חיינו, אם נשאל את השאלה הזאת לפחות עשר פעמים ביום? הדרך היחידה לדעת בוודאות את התשובה, היא פשוט לעשות את זה.

6. ניהול יומן הכרת תודה – נהדר לחשוב על הכרת תודה, אבל כתיבה של כל מה שאנחנו מודים עליו, תגרום להשפעה בעלת עצמה גדולה הרבה יותר. הראייה המוחשית, של הנקודות המצטברות יחד על הדף, נותנת לנו הבחנה הולכת וגדלה, שיש לנו המון דברים להודות עליהם. כדאי אפילו לקבוע מכסה של לפחות חמש או עשר נקודות ביום. בכל פעם שאנו נזקקים לשיפור מצב הרוח, נוציא את היומן ונתחיל לקרוא.

7. נכיר תודה על כל הכישרונות, היכולות, המיומנויות, הידע, המשאבים הפנימיים והמשאבים החיצוניים שלנו. בעודי מקליד את המלים, אני אסיר תודה על כך שאני מסוגל להקליד, ועל כך שאימא שלי לימדה אותי להקליד, בעודי נער צעיר. כשאתם קוראים את הדברים, הכירו תודה על כך שאתם יודעים לקרוא, ועל כך שאתם מוסיפים את הכרת התודה, להיות אחד מן המשאבים הפנימיים, היקרים שלכם.

8. נכיר תודה על השכל והזיכרון שלנו. הערכה גסה גורסת, שלכל אחד מאיתנו יש למעלה ממאה מיליארד תאי מוח! לאן שנלך, המוח שלנו, על כל זיכרונות הכרת הטוב שבו, הולך איתנו. אנו יכולים לגשת ולשלוף זיכרונות "משפרי-חיים" כאלה, בכל רגע שנרצה.

מה אנחנו שומעים לעיתים קרובות יותר – אנשים שמתלוננים על הזיכרון שלהם, או אנשים שמכירים תודה על המחשב המדהים, הענק והמופלא הזה? כמה אנשים נוטים להיות מוטרדים ממה שהם לא מצליחים לזכור? בכל פעם שאתה לא מצליח להיזכר במשהו, אמור לעצמך, "אני מודה על כל מה שאני כן זוכר".

9. בכל פעם שנשמע צלצול של טלפון, נאמר לעצמנו: "אני מודה על כך שאני חי, ומודה על כך שאני יכול לשמוע". ככל שנשמע צלצולי טלפון לעיתים קרובות יותר, כך יהיה לנו קל יותר להעלות את רמת הכרת התודה שלנו.

10. נקשר את עולם הכרת התודה עם: הנאה, אושר, שמחה, אופוריה ואקסטזה. איך עושים את זה? בכל פעם שנרגיש תחושות חיוביות של הכרת תודה, נאמר בהתלהבות: "הנאה, אושר, שמחה, אופוריה, אקסטזה." אם תרצו שזה יעבוד טוב באמת, תביטו בראי כשאתם אומרים את זה. תחשבו על הכרת תודה ותראו איך חיוך מופיע לכם על הפנים. אם נמשיך ליישם את 10 השיטות האלה, נצליח להפוך את עצמנו לבני אדם שמחים ומאושרים הרבה יותר.

© 2005, זליג פליסקין

מאמר זה נלקח מתוך ספרו של הרב זליג פליסקין: "THANK YOU! Gratitude: Formulas, Stories, and Insights." ("תודה רבה! הכרת טובה: שיטות, סיפורים, ותובנות")