בפרשת השבוע (תזריע) נכתב "וְרָאָה הַכֹּהֵן אַחֲרֵי הֻכַּבֵּס אֶת-הַנֶּגַע, וְהִנֵּה לֹא-הָפַךְ הַנֶּגַע אֶת-עֵינוֹ וְהַנֶּגַע לֹא-פָשָׂה--טָמֵא הוּא" (יג, נה). רבי יוסף חיים (ה "בן איש חי"), מקובל מהמאה הקודמת, כותב שהצדיקים מאמינים שהייסורים הבאים עליהם הם לטובה ואז ממילא נהפך הדבר לטוב.

כשנופלות עלינו צרות, נוכל לבחור האם להתמרמר ולהפוך את עצמינו לקרבן, או האם לראות את הטוב שבדבר, להאמין שגם זה לטובה, ללמוד את השיעור ולהמשיך הלאה. צורת הראיה שלנו, תעצב את התחושות שלנו, שישפיעו על החשיבה והמעשים שלנו ולבסוף יימשכו לחיינו את מה שאנו מאמינים בו.

אדם שפוטר מעבודתו יכול לשקוע לדיכאון ולהרגיש לא יוצלח, ואז באמת יהיה לו קשה למצוא עבודה עם תחושת הכישלון הזו. לבסוף ימצא עבודה פחות טובה וימשיך להתדרדר בתחושת הערך העצמי שלו. לעומת זאת, אדם אחר יכול להסיק מסקנות מהמקומות שבהם הוא נכשל בעבודה, לשפר את עצמו, ולמצוא עבודה טובה יותר או להקים עסק מצליח.

אדם שחלה במחלה, יכול להיכנס לעמדת קרבן של הנסיבות, או ללמוד את המחלה שלו, לראות מה עליו לשפר באורח חייו ולראות כיצד המחלה העירה אותו משנתו על מנת שיוכל לצמוח ולתקן דברים שהזיקו לו פיזית ונפשית בחייו. וכן בכל דבר בחיינו, כמו פרידות, כשלונות, עלבונות, הפסדים, ואפילו מראות לא נעימים שאנחנו רואים: אם ננסה להבין מכל דבר מה זה אומר לנו ומדוע זה לטובתנו, ראיית חיינו תשתפר ואתה תחושותינו, הפעולות שלנו והאירועים שיקרו בחיינו. כך נהפוך נגע לענג..

הרב מפרש את דברי הכתוב "החכם עיניו בראשו" (קהלת ב, יד), שאצל החכם האות ע' היא בראש המילה ולכן ה'נגע' נקרא בלשון 'ענג'. חבר חכם אמר לי שחכם זה ראשי תיבות "חצי כוס מלאה". כלומר זו הבחירה שלנו איך להסתכל על הדברים. האדם החכם לא נותן ליצריו למשוך אותו מטה, והוא רואה את הטוב בכל דבר מתוך הבנה שזה מה שיעצב את המציאות שלו.

לפי זה מפרש הרב את הפסוק לעיל ".וראה הכהן.. והנה לא הפך הנגע את עינו... טמא הוא", הכהן מתבונן בנגע ורואה שעינו – האות עי"ן שבו, אינה הופכת את מקומה, היא נשארת בסוף המילה ואינה עוברת לראש המילה כדי שתקרא ענג, ולכן מטמא את הנגע. רק אדם שמהפך את האותיות כלומר משנה את זווית ראייתו לטובה, הנגע שלו נהפך לענג והכהן יכול לטהר אותו.

כדאי לנסות את זה בחיינו. מה יש לנו להפסיד מעבר להנאה המפוקפקת שבתחושת הקרבן? לעומתה, הריווח שבחיים אופטימיים, עם יותר שמחה והנאה, שווים הרבה יותר..