מתוך הרצון שלי להעמיק ולהעשיר את חיי, החלטתי למחוק את פייסבוק מהטלפון שלי. להלן שלושה שיעורים שלמדתי בעקבות זאת:

1. דעו מהן נקודות התורפה שלכם

איך אפשר למחוק את פייסבוק מהטלפון? אתם יכולים להסיר את האפליקציה, אולם הדרך הזו אינה בלתי הפיכה. אתם תמיד יכולים להיכנס שוב לפייסבוק דרך גוגל כרום. אז החלטתי לבקש מבעלי לשנות את הסיסמה שלי והבעיה נפתרה.

אתם עשויים לטעון שזו חולשה, אבל אני קוראת לזה להיות חכמה. מדוע, אתם עשויים לתהות, הדבר הכרחי? האם אין לי את השליטה העצמית והמשמעת הנחוצות פשוט כדי לא להיכנס לפייסבוק? מה, אני לא סומכת על עצמי?

רבים פועלים מתוך האשליה שגדילה בחיים נובעת מהעמידה באתגרים - מכך שנציב את עצמנו בלב ליבם של הפיתויים, נתעמת עם השדים הגרועים ביותר שלנו - ונצא מהצד השני כמנצחים. זה נכון שצמיחה נובעת מהתגברות על אתגרים, אולם לעיתים ההתגברות על האתגר פירושה לא לשים את עצמכם במצב המאתגר מלכתחילה. האתגרים יגיעו - זה בלתי נמנע - אולם אנו מתפללים לקב"ה שלא יעמיד אותנו במצבים של פיתוי.

התלמוד מספר על אדם שנסע וחלף בדרכו על פני נהר בו התרחצו נשים, אז הוא הסיט את עיניו כדי לשמור על צניעות. באופן מפתיע מתייחס אליו התלמוד כאל רשע. מדוע? ההסבר שניתן לכך הוא שהיתה דרך אחרת שבה אפשר היה לנסוע, בה יכול היה האיש ללכת ולהימנע לחלוטין מהמפגש, אולם הוא בחר להציב את עצמו במצב קשה. הוא התגבר על האתגר אולם נכשל במבחן, כיוון שהמבחן האמיתי היה האם יש לו את הצניעות והמחויבות כדי להימנע מהפיתוי מלכתחילה.

אל תקנו עוגיות אם אינכם רוצים לאכול אותן. דעו מהן נקודות התורפה שלכם.

2. כל ההתחלות קשות

בהתחלה שכחתי שהסרתי את פייסבוק מהטלפון שלי וברגעים שהתאפשר לי, כגון בזמן ההנקה של התינוק או בזמן המתנה באוטו (לא בתור הנהגת כמובן), הייתי שולפת את הטלפון שלי, רק כדי להיזכר בהחלטה שלי. בהתחלה הרגשתי נרגזת.

אחרי שחלפו שבועיים התחלתי להתרגל לכך שאין לי את המפלט הזה. כבר לא הרגשתי את הדחף לבדוק מה שאר העולם עושה.

הרגלים טובים נוצרים כתוצאה מתרגול חוזר ונשנה והרגלים גרועים משתנים כתוצאה מתרגול חוזר ונשנה של התנהגות אלטרנטיבית. כיוון שתרגול דורש זמן, הניסיון לשנות הרגל מסוים ירגיש באופן בלתי נמנע קשה ומתסכל. חשוב לזכור נקודה זו בעודנו מקבלים על עצמנו החלטות לרגל ראש השנה, כדי שלא נישבר כשניתקל במהמורות שבדרך.

3. אל תפחדו מהחללים הריקים

במסגרת לימודיי לקחתי קורס עיצוב גרפי שהיה קורס חובה. בהיותי נטולת כשרון אמנותי לחלוטין וטכנופובית נוסף על הכל, אני זוכרת רק שיעור אחד שמלווה אותי עד היום: אל תפחדו מהחללים הריקים. אל תמלאו את הדף בתמונות ואל תרגישו חרדה בגלל שיש לכם הרבה מקומות ריקים או "לבנים". אני בטוחה שזה שיעור חשוב בעיצוב גרפי, אולם זהו שיעור חשוב אף יותר לחיים עצמם.

אנשים רבים מדי מפחדים מ"החללים הריקים" של החיים. הם פוחדים מכך שלא יהיה להם גירוי מתמיד, פוחדים להישאר לבד עם עולמם הפנימי. ביהדות יש חלל ריק שהוא חובה - קוראים לו "שבת". האנרגיה המהורהרת והמכוונת כלפי פנים שמביאה עמה השבת אל ימות השבוע, יכולה להניע אותנו להוסיף חללים ריקים נוספים לשאר השבוע שלנו.

כשפייסבוק אינו כה זמין ונגיש פירוש הדבר שיש לי הרבה יותר חלל ריק בחיי. פירוש הדבר שאני מפסיקה את הפטפטת המתמדת של אינטראקציה חברתית ודיונים מעניינים ושנויים במחלוקת לטובת זמן "ריק", זמן נשימה, זמן הרהור. בעולם של רעש בלתי פוסק והפגזה של דימויים חזותיים, אמצו אל חייכם את החללים הריקים.

אשמח לשמוע מה אתם למדתם בעקבות ההחלטות שלכם!