אחרי אינספור התרחשויות, האסימון סופסוף נפל.

כשהייתי סטודנטית לתואר ראשון, השתתפתי בסמינריון משעמם בטירוף. סבל נורא. בהתחשב בעובדה שבערבים עבדתי אז כברמנית ומד העייפות היה גבוה הייתי צריכה כל שיעור להצטייד בקיסמים/גפרורים שיעזרו להחזיק את עיניי פקוחות בשיעור, וכנראה שזה לא תמיד עבד....

הכרחתי את עצמי להתעניין כדי שאוכל להיות משתתפת פעילה ובכך להפיג מעלי את גזרת השמד נוכח השעמום . כלום לא עזר. העניין היה שלמעט שיעור אחד אסור היה לפספס אף שיעור כי הציון של הסמינריון תפס נתח משמעותי ביחס לשאר הקורסים.

מסתבר שאני לא היחידה מקרב הסטודנטים שחשה מועקה , והיו לא מעט אמיצים שהצביעו על כך ברגליהם. פעם בשלושה ארבעה שיעורים פשוט דפקו נוכחות, ואיכשהו אצלם זה עבר לגמרי בשתיקה

אבל לא במקרה שלי....

הטלתי את האשמה בצבע השיער הג'ינג'י שלי ונשבעתי שאקבע תור לספר ואצבע לשחור וכן בעוד מספר סיבות כאלה ואחרות, עד שבסוף הבנתי, והנה האסימון שנפל - זה לא יעזור, אני תמיד אבלוט משום מה.

יש כאלה שאוהבים לבלוט.

ברק אובמה, למשל, בכל הזדמנות טען ללא היסוס וכנגד כל הסיכויים '. 'yes we can

משה רבינו לעומתו התחיל את הקריירה שלו ב: I can't!

הוא היה משוכנע שחולשת הדיבור שלו תכשיל אותו משום שהוא כבד פה וכבד לשון ולא איש דברים.

הוא היסס לקבל עליו את תפקיד המנהיגות, סירב לעמוד בפרונט, באור הזרקורים, למשוך תשומת לב. הוא רצה להיות caveman.

למרות הרצון להיחשף שקיים אצל רבים וטובים, נראה שקיימת גם תופעה אנושית הפוכה , לא פחות עוצמתית מהרצון להיחשף, והיא הפחד להיות חשוף, הפחד להיות גלוי, לבלוט, הפחד מלהיות ציבורי או פחד מהציבוריות. לא מדובר בביישנות או בענווה גרידא, אלא בתופעה רחבה הרבה יותר המשקפת אישיות ואופי ואולי גם לא מעט חסמים.

אלו שמבינים בדיוק על מה אני מדברת, בואו נעשה לעצמינו ולאחרים טובה ונחשוב רגע איפה היינו לולא משה רבינו היה מוכן לקבל על עצמו את תפקידו בסופו של דבר?

האם היינו נשארים לנצח עם של עבדים? האם היינו מקבלים את התורה? נעשים אור לגויים וממלכת כהנים?

מקווה שקיבלתם פרופורציות.

אני מאחלת לכל אחד ואחת מכם לדבוק בגרסת אובמה- הנשיא האפרו-אמריקאי הראשון שהתמודד מול סנאטורית קשוחה (שבמקרה היא גם אשתו של הנשיא הסופר פופולארי לשעבר...), לממש את עצמכם ולתרום לעולם ככל יכולתכם.