כשהשעון המעורר צלצל מדי בוקר, מלי רובינס הרגישה אימה משתקת. היא לא רצתה להתמודד מול היום שעמד בפתח.

היא לחצה על "נודניק" והמשיכה ללחוץ עליו שוב ושוב עד שהייתה חייבת לצאת מהמיטה. היא הייתה שבורה, מותשת, ונישואיה עמדו על סף פירוק. היא הרגישה תקועה וניסתה להימלט על-ידי שינה מרובה ככל האפשר ושתיית אלכוהול. ככל שחשבה על חייה, כך הפחד מנע ממנה לעשות משהו. אפילו הדברים הקטנים ביותר, כמו לקום מהמיטה כדי להכין לילדיה ארוחת בוקר, הפכו למשימה כמעט בלתי אפשרית. מדי לילה הבטיחה לעצמה שמחר זה יהיה אחרת. שהיא תקום מוקדם יותר, תנקוט בגישה חיובית יותר, תהיה נחמדה יותר לבעלה, תלך לחדר כושר. אולם בבוקר המחרת, כשהשעון צלצל, פחדיה הישנים חזרו והיא לחצה שוב על כפתור ה"נודניק".

לילה אחד, אחרי כמה משקאות, מלי צפתה בפרסומת שתיארה שיגור טיל. למה שגם אני לא אעשה משהו כזה? חשבה לעצמה. אשגר את עצמי כמו טיל. 1-2-3-4-5. בבוקר המחרת, במקום ללחוץ על כפתור ה"נודניק", היא ספרה לאחור 1-2-3-4-5 ונעמדה. היא שיגרה את עצמה מחוץ למיטה בפעם הראשונה מזה חודשים. היא השתמשה באותה ספירה לאחור ביום המחרת וביום שלאחר מכן. ואז החלה לשים לב לרגעים במהלך היום בהם חשה דחף לשפר את חייה, רגעים שהיו כמו חלונות בני חמש שניות, דרכם יכלה לדחוף את עצמה קדימה.

היא השתמש בחוק "חמש השניות" כדי להגיע לחדר הכושר, לצמצם את כמות האלכוהול ששתתה, לחפש עבודה ולשפר את נישואיה. מאז היא לימדה את שיטתה לאלפי אנשים, ועזרה להם לערוך שינויים מרחיקי לכת בחייהם. כיום יש למלי עסק המגלגל מיליוני דולרים, היא מלמדת את חוק חמש השניות ברחבי העולם. כך הפכה לסופרת של רבי-מכר. (ספרה החדש ביותר, The Five-Second Rule, יצא לאור בחודש שעבר).

מלי אומרת: "החוק לא הופך את הדברים לקלים יותר. הוא פשוט גורם לדברים לקרות". בסיס השיטה הוא שברגע שאתם חשים דחף לפעול להשגת מטרה כלשהי, עליכם לזוז מיד - פיזית - אחרת המוח שלכם יעצור בעדכם. 1-2-3-4-5 צא! כשאתם מרגישים היסוס לפני משהו שאתם יודעים שעליכם לעשות, ספרו 1-2-3-4-5 ופעלו. ישנו חלון הזדמנויות קטן בין הרגע בו אתם חשים את הדחף לשנות לבין הרגע בו מוחכם עוצר את הדחף. אולם, אם תתחילו את המומנטום לפני שהתירוצים יציפו אתכם, תוכלו למנוע ממוחכם מלחסום אתכם. פשוט התחילו לספור לאחור: 1-2-3-4-5.

אם לא תנקטו פעולה ממשית תוך 5 שניות, המוח שלכם יהרוס את הדחף שלכם לצמוח.

פשוט, אך לא קל. הספירה מסייעת לכם להתמקד במטרתכם ומסיחה את דעתכם מהתירוצים בראשכם. אולם אם לא תנקטו פעולה ממשית תוך 5 שניות, המוח שלכם יעצור את הדחף. ספרו לאחור ואז - צאו לדרך. נקטו פעולה. תתחילו לדבר בישיבת צוות. נעלו את נעלי הספורט שלכם. צאו מן החדר על מנת שתנצרו את לשונכם ולא תאמרו את המילים שעמדו לפגוע בבן/בת הזוג שלכם. שלחו את האימייל לאותו לקוח פוטנציאלי. עשו כל דבר שקשור למטרה שלכם.

"חלונות אלה בני 5 השניות, כפי שאני קוראת להם, הם הרגעים המכריעים בין שינוי חייכם, לבין הישארות במקום עם שפע תירוצים שמוחכם סיפק לכם כדי לעצור בעדכם", כותבת מלי רובינס.

חלון 5 השניות יכול לחולל שינוי בהרגל הקטן ביותר והוא יכול גם להוביל לחלק מהבחירות המשמעותיות ביותר בחיינו. כשאנו מביטים לאחור אל העבר, נוכל לראות כיצד חלונות הזדמנויות אלה קדמו לשינויים גדולים בעולם. רוזה פארקס קיבלה החלטה תוך 5 שניות שלא לעבור לירכתי האוטובוס, והייתה הניצוץ שהביא ללידתה של תנועת זכויות האזרח. כאשר רון לאודר, מאימפריית הקוסמטיקה אסתי לאודר, סיים את שירותו כשגריר באוסטריה, הוא הרגיש את מלוא כובד משקלה של האנטישמיות וניצל חלון הזדמנות כדי להקים קרן צדקה המוקדשת לשיקום קהילות יהודיות הרוסות במרכז ובמזרח אירופה. רון לאודר ממשיך במסע ההסברה שלו נגד תעמולה אנטישמית ואנטי-ישראלית. ללא היסוס, ללא ספקות עצמיים. נצלו כל פעם חלון אחד בן 5 שניות ושגרו את עצמכם קדימה, לעבר מטרותיכם.