לפני מספר שנים גיליתי גללי עכברים במזווה שלי. בתור עכברופובית מועדת, שכנעתי את עצמי שמדובר בעכבר אחד שטעה בדרכו, ותיכף ומייד ישוב על עקבותיו.

בעלי היה אז בחו"ל, ואני קניתי ארבע מלכודות עכברים - תאי מתכת מהסוג הישן, שנראים כמו פומפיות גבינה רבועות. בזהירות, כדי לא לסגור את דלתות המתכת, תליתי חתיכות נקניקיות על הווים, והצבתי אותן במקומן 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. לכידת עכברים הפכה להיות עבודה במשרה מלאה.

אולם לא פחות קשה מללכוד את העכברים – רובם בחיים – היה קשה להיפטר מהם. כל אדם עשוי-ללא-חת שנכנס לביתי, התבקש לקחת מלכודת ולשחרר את העכבר בדרכו לביתו.

אילו רק הכרתי אז את רבי ישעי'לה מקרסטיר, אחד מרבניה החסידים של הונגריה. אומרים שתליית התמונה שלו בבית מרחיקה עכברים. ולמעשה אף מכנים אותו רב העכברים.

כל התיק שלו נגרס עד דק על ידי עכבר

ומעשה שהיה כך היה: גזר דין מוות הוטל על צעיר יהודי ברוסיה, בשל יהדותו. הבחור פנה אל הרבי מקרסטיר שהבטיח לעזור לו. תאריך ביצוע גזר הדין הלך וקרב, אולם כלום לא קרה. בכל פעם שהבחור היה שואל את ר' ישעי'לה, הוא היה עונה לו שהחברים שלו עובדים על התיק. כשהגיע יום ההוצאה להורג, הבחור הוצא מחדרו, אולם המסמכים העוסקים בהרשעתו לא נמצאו. כל התיק שלו נגרס עד דק על ידי עכבר, וההוצאה להורג בוטלה.

דרושים עכברים

נראה שכל דבר בעולם יכול לשרת מטרה נעלה יותר. והנה, בחיי האישיים, הפכתי מאישה שרועדת מעכברים לאחת שמחפשת אחריהם.

חבר שלנו, מגדל זעמנים (נחשים לא ארסיים), וכשהבן שלי גבי ראה אותם, הוא ביקש אחד. אותו החבר התקשר אלי ואמר שיש לו תשע ביצי נחש, ושהוא ישמור אחת עבורי. הביצה בקעה והוא מסר לנו זעמן תינוק שגבו המרושת בצבעי חום וזהב, היה יכול לשמש בתור עור מדוגם לתיק יד יוקרתי.

מה הוא אוכל? שאלתי בתמימות.

"ולדות של עכברים. אל תדאגי, הם קפואים".

"מאיפה משיגים ולדות קפואים של עכברים?" שאלתי.

"בחנות חיות המחמד", הוא ענה כבדרך אגב. מובן שלא התלהבתי לשמור ולדות עכברים בפריזר שלי. הרעיון עורר בי גועל.

אבל כמו כל דבר בחיים, בסוף מתרגלים.

אולם בזמן האחרון אין יותר עכברים במקרר שלי, בשל מחסור חמור בחנויות בעלי החיים בירושלים. לא מזמן שלח לנו החבר שנתן לנו את הנחש, שני עכברים קפואים שהוא הצליח איכשהו להשיג, ולנו הייתה רווחה זמנית.

בשבוע שעבר, התחילה בנייה במגרש שלידנו. אמנם ראיתי עכבר בבית שלנו, אולם משום שהייתי טרודה בהכנות להרצאה שעמדה להיערך בסלון שלנו בערב, השתמשתי במצב ההדחקה שלי, וקיוויתי שהוא יצא באותה דרך בה הוא נכנס, כפי הנראה דרך דלת הכניסה.

הרבנית ציפורה הלר, מרצה ידועה ביהדות, מסרה שיעור על עמידה מול אתגרי החיים. היא אמרה שאחת הבעיות בחיים היא פיצול. במקום שנוכל לראות את החיים כשלם, אנחנו מסתכלים על כל טרדה כאיום כלשהו, ומניחים לה לכבוש את כל ישותנו, ולטרוד את שלוותנו.

אבל אם נהיה מודעים למטרות הגדולות יותר של החיים, אז הטרדות האלה יוכלו להיכלל בתוך המטרה הגדולה יותר שלנו. לדוגמא, אם המטרה שלנו היא להכניס אור לעולם, אז אפילו אם אנחנו נוסעים במונית והנהג לוקח מאיתנו יותר מדי כסף, אנחנו עדיין יכולים לדבר אליו יפה, וכך להכניס את אורו של א-לוהים לעולם.

בסוף השיעור נגשה אלי אחת המשתתפות ואמרה במתיקות, "את יודעת שיש לך עכבר בבית?"

למרבה המזל היא לחשה את דבריה, משום שעם 25 נשים בחדר, הייתי עלולה לעמוד בפניי בעיה רצינית.

אחרי שהנשים הלכו, חיפשתי את מלכודות העכברים, אולם לא הצלחתי למצוא אותן.

"טוב", אמרתי לבעלי, "העכבר יאלץ לחכות למחר." והלכתי לישון.

אולם למחרת מצאתי את המלכודות מוצבות. הבנים שלי מצאו אותן. ולא רק זה, הם אפילו הצליחו ללכוד שני עכברים, כמעט מייד.

גבי אמר לי שהוא נתן אחד לנחשון – הנחש – שבלע אותו.

מהי אקולוגיה אחרי הכל, אם לא להכיר במטרה המיוחדת של כל יצור בעולם?

מרוב פחד ורצון להיפטר מהעכברים, שכחתי שהם הפכו להיות סחורה יקרת ערך.

איזה בית אקולוגי נהיינו, חשבתי לעצמי. מהי אקולוגיה אחרי הכל, אם לא להכיר במטרה המיוחדת של כל יצור בעולם? העכברים האלה שרציתי לגרש, מזינים את הנחש שלנו.

וכפי שיש אקולוגיה גשמית, יש גם אקולוגיה רוחנית – להאמין שלכל אירוע מקרי לכאורה, ולא משנה כמה הוא מבלבל או קשה, יש מטרה.

בשבילי, גיהינום הוא האמונה שהחיים הם תוהו ובוהו מפחיד. אבל כפי שהרבנית הלר אומרת, כשמאמינים שלכל דבר שבא עלינו יש מטרה, אז אפילו עכבר, כמו בסיפור הכלא הרוסי, יכול להביא ישועה.