נתקלתם פעם במלצר עם חיוך ענקי ומזויף? התגובה שלכם בטח הייתה: "לבחור הזה אין שום חשק לשרת אותי. אני נותן לו את הטיפ הכי קטן שאפשר."

פעם גם אני הייתי מתנהג ביום כיפור כמו המלצר הזה. רציתי לשחק אותה יפה, אבל באמת לא יכולתי לחכות לרגע בו אצא מבית הכנסת, ואמשיך עם החיים שלי. א-לוהים ודאי לא התרגש יותר מדי מתפילותיי.

הצעד הראשון בהכנה ליום הכיפורים הוא לדעת שא-לוהים מעוניין בנו בדיוק כמו שאנחנו כרגע. העמדת פנים אינה מועילה. א-לוהים יודע מצוין מה לא בסדר עם כל אחד ואחת מאיתנו, ורוצה לעזור לנו להשתפר. הוא רוצה שנהיה בבית הכנסת רק מסיבה אחת – לעזור לנו להפוך לאנשים גדולים ושמחים יותר. העניין של יום כיפור הוא להיות "אמיתיים" עם עצמנו.

נגיד שיש לכם הרניה (קילֶה) ואתם מספרים לרופא שאתם סובלים מבעיות עיכול. לא רק שהוא לא יוכל לעזור לכם, אלא הוא אף עלול לתת לכם מרשם לתרופה שרק תחמיר את מצבכם. אותו הדבר עם יום כיפור. נוכל לזכות במלוא השפעתו של היום, רק אם נעשה מאמץ אמיתי וישר לגלות מה באפשרותנו לעשות כדי להיות בני אדם טובים יותר.

ברגע שנעשה אפילו מאמץ קטן אך אמיתי כדי להשתנות, נזכה לעזרה מדהימה

בורא עולם אומר: "פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם".

אנחנו לא צריכים לעשות שינויים מרשימים אך קוסמטיים בחיינו, אלא שינוי קטן אך מאוד אמיתי שיישאר לתמיד. משום שברגע שנעשה אפילו מאמץ קטן אך אמיתי כדי להשתנות, נזכה לעזרה מדהימה.

בהמשך המאמר נמצא מדריך קצר כיצד להתכונן ליום הכיפורים. אני מקווה שהוא יעזור לנו להתייצב מול האני האמיתי שלנו, במטרה להפוך לאנשים טובים יותר.

העיקרון

כל אדם רוצה להרגיש שהוא "טוב", אבל הרבה פעמים זה מכהה את עינינו מלראות איפה אנחנו נמצאים באמת. כדי להשיג צמיחה אמיתית עלינו לשאול: "איפה אני עומד/ת?"

לדוגמא, אני יכול לומר: "הייתי רוצה ללמוד לתת יותר." לשם כך אני צריך לדעת קודם מהי רמת הנתינה הנוכחית שלי. נניח שבכל פעם שמישהו מבקש ממני עזרה אני נרתע, והבטן שלי מתכווצת מעצם המחשבה להקדיש אפילו שנייה אחת לאדם אחר. במקרה כזה, החלטה שמעכשיו אני "אהפוך לאיש חסד", אינה אלא החלטה מעושה של יום הכיפורים, והיא מראה לא-לוהים רק דבר אחד - שאני חי באשליות ומנותק מעצמי לגמרי.

הפתרון לזיוף הזה הוא לזהות את "נקודת הבחירה" האישית שלי, ביחס לנתינה. במילים אחרות, לברר איפה בדיוק אני מרגיש את הקושי והניסיון להפוך לנותן? ואז להחליט להשיג משהו קטן כדי להתקדם בתחום הזה. לפתוח את אותו "חודו של מחט".

לדוגמא: מישהו בעבודה כל הזמן מבקש ממני טובות – לפתור בעיות במחשב, להלוות ציוד משרדי, לא משנה מה. ההחלטה שלי תהיה: כשהבנאדם הזה מבקש ממני עזרה, אני מתחייב להפסיק כל מה שאני עושה ולחייך. לא יותר!

אם אתם באמת מתכוונים להשתנות, קנו פנקס קטן ותנו לעצמכם ציון יומי על סמך ביצועיכם באותו יום ב"לעצור ולחייך".

תופתעו לגלות כמה מאתגר לשמור על דפוס הפעולה החדש שלכם לאורך זמן. יתכן שתרגישו שאתם נשברים. תשמעו כל מיני קולות פנימיים שיאלצו אתכם להתמודד עם הקונפליקט הפנימי שלכם בין הרצון לתת לבין הרצון להיות אנוכי. בכל פעם שתבחרו "לעצור ולחייך", תבנו את "שרירי הנתינה" האמיתיים להם אתם זקוקים ברמה שלכם. אם תעמדו בזה במשך שנה שלמה, תשיגו פריצת דרך קבועה בהפיכה לאדם נותן.

כעת נעבור לפסים מעשיים לחלוטין:

פריצת דרך - שלב 1

חשבו מהי הפעולה המינימלית ביותר שאתם יכולים לעשות כדי להשתפר. להלן מספר דוגמאות:

א) קשר עם הזולת – בן/בת זוג, הורים, אחים, חברים לעבודה:

לדוגמא:

  • להתקשר הביתה לעדכן שאני עומד לאחר.

  • בכל פעם שאני רוצה להתלונן באוזני מישהו, לשאול את עצמי אם זה באמת נחוץ ואז לעצור את עצמי.

ההחלטה שלי: __________________________________.

ב) קשר עם עצמי:

  • דוגמא: אחת התכונות שעושה לי הרגשה טובה היא חוש ההומור שלי. דרך נוספת בה אני יכול לנצל טוב יותר את המעלה הזאת היא לגרום לעצמי לצחוק, כשנראה ששום דבר לא הולך כמו שצריך.

ההחלטה שלי: המעלה שכבר יש לי, וגורמת לי להרגיש טוב עם עצמי היא ___________. דרך בה אני יכול להשתמש במעלה הזאת בצורה טובה ויעילה יותר היא _______________.

  • אחת התכונות שגורמת לי להרגיש רע עם עצמי היא שאני בלגניסט. אילו יכולתי לשים את הנעלים בצורה מסודרת מתחת למיטה בכל לילה, הייתי מרגיש טוב יותר עם עצמי.

ההחלטה שלי: תכונה שגורמת לי להרגיש רע עם עצמי היא ___________. אילו יכולתי _____________ הייתי מרגיש טוב יותר עם עצמי.

ג) קשר עם א-לוהים

  • דוגמא: אני מרגיש שמערכת היחסים שלי עם א-לוהים היא (בחרו אחת): חזקה / חלשה / לא יודע אם א-לוהים קיים / לא אכפת לי. דבר קטן אחד שאני יכול לעשות כדי לשפר את המצב היא לבקש ממישהו שיש לו קשר טוב עם א-לוהים להמליץ לי על ספר על א-לוהים, ואז לקנות ולקרוא אותו.

ההחלטה שלי: דבר קטן שאני יכול לעשות כדי לשפר את הקשר שלי עם א-לוהים הוא: ______________.

  • דוגמא: אחת הדרכים להכיר בחלקו של א-לוהים בחיי היא לבקש ממנו כל יום עזרה בתחום חשוב אחד בחיי.

ההחלטה שלי: אני יכול להכיר בחלקו של א-לוהים בחיי על ידי __________________.

פריצת דרך - שלב 2

1) כעת, עברו על כל מה שכתבתם. האם אתם מוצאים איזשהו מכנה משותף? מה מכל הדברים שכתבתם מרגש אתכם במיוחד?

2) שאלו את עצמכם: מה הסיכויים שאני אעשה את זה? אם הסיכויים נמוכים, אז נסחו מחדש את הדברים – או שתהפכו אותם למשהו פחות שאפתני, או שתבחרו במשהו אחר.

3) כעת, שאלו את עצמכם: האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי שההחלטה שלי תהיה אפילו פשוטה יותר ליישום, על מנת להבטיח הצלחה לטווח הרחוק? כדי לגלות זאת, שאלו את עצמכם אילו מכשולים שעלולים לגרום לכישלונכם עלולים לצוץ, ושנו בהתאם את המטרה.

  • דוגמא: בכל יום אכתוב משהו שאני מכיר עליו תודה, אבל מכיוון שלפעמים אני שוכח את המחברת שלי, אני אתאים את המטרה שלי ל: "בימים שבהם יש לי מחברת, אני אכתוב משהו שאני מכיר עליו תודה – לפחות 4 פעמים בשבוע, בששת החודשים הקרובים."

4) כשאתם מרוצים מהחלטתכם, בקשו משוב מחבר קרוב.

5) כתבו את החלטתכם על חתיכת נייר והדביקו אותה במקום בולט – על השידה בחדר השינה, על המקרר וכדומה.

פריצת דרך - שלב 3

ביום כיפור קראו את ההחלטה שלכם:

א-לוהים יקר,

תודה על ההזדמנות להפוך לאדם טוב יותר. עשיתי מאמץ אמיתי להיות מציאותי באשר למקום בו אני עומד. בבקשה עזור לי לעשות את הצעד כדי להפוך לאדם חדש בשנה זו, על ידי ההתחייבות הבאה (בלי נדר): ________________________.

בבקשה עזור למאמציי והנחה אותי בדרך להיות אדם בו נוכל כולנו להתגאות.

שתהיה לכם שנה נפלאה של צמיחה אמיתית!