הפנייה להקדמה

"כן, אני מכיר את זה... כבר שמעתי על זה פעם... שוב אותו חומר משעמם..."

אילו היית מאבד את מאור עיניך לשנה שלמה, ואז, לפתע פתאום פוקח אותן ורואה. איזה אושר עצום! כל "מראה" הוא סיבה להתייחסות, עניין והתלהבות – אז מה אם כבר ראית את זה מליון פעמים בעבר. "וואו, מדהים!!!"

כוחו של ההרגל, הוא זה שמסתיר מעינינו את היופי הנהדר שבכל דבר, ואז נעלם מאיתנו גם זהרו הפנימי המיוחד.

"אינו מגיס ליבו בתלמודו" פירושו,"שאינו מואס בתלמודו" – ליבו של אדם הופך להיות גס בכל נושא שהוא דש בו מספר פעמים. הוא מתחיל להשתעמם ולהתייחס אליו כאל דבר ידוע, מובן ושאינו ראוי להתייחסות נוספת. הדרך השלושים ושבע אומרת לנו – אל תגלוש לשגרה!

זכור שנקודת המבט העכשווית שלך על העולם, אינה דרך הראייה היחידה. יתכן ששמעת רעיון מאה פעמים קודם לכן. אבל אז, מישהו יציג אותו מזווית מעט שונה, ופתאום תגיד: "מדהים, אף פעם לא חשבתי על זה קודם לכן!" הקשב לכל מושג כאילו אתה שומע אותו בפעם הראשונה, ותופתע מאינספור הרבדים שעדיין מחכים להיחשף.

כאשר תפישת החיים של האדם מתקבעת, הוא הופך למשועמם והחיים למעייפים... ארבעים ושמונה הדרכים, מבטיחות נעורים נצחיים, לאלה שתמיד שואפים לצמוח. אין זה משנה מהו גילם, מהו המקצוע שלהם, או באיזה שלב בחיים הם נמצאים כעת – זה הזמן ללמוד להתלהב מרכישת הידע והחכמה. אנחנו מנצלים אחוז כל כך זעיר מהפוטנציאל שבנו. יש כל כך הרבה מה ללמוד ולהבין בקשר לאהבה, למשמעות ולאושר. אף פעם אל תסתפקו ברמה שבה אתם נמצאים. לא משנה מה אתם כבר יודעים – תמיד יש עוד הרבה מה לגלות. וככל שלומדים יותר, כך תופשים כמה הרבה עוד צריך לדעת!

להעריך את החיים

התבונן סביבך: הבגדים שלך, הבית שלך, המשרה שלך. זוכר איך הרגשת כשהם היו חדשים? זוכר כמה תוכניות ואמביציה היו לך כשפתחת את העסק? זוכר איזו תחושת הנאה הייתה לך כשנכנסת בפעם הראשונה למכונית שלך (טרנטה, אבל שלך!)? כעת נסה לשחזר את אותה רמת הנאה היום!

נסה לקום בבוקר ולחשוב באותה התלהבות על רעיונות חדשים לפיתוח העסק. לנסוע באותה מכונית (עדיין טרנטה) ולשמוח שאתה לא צריך להשתמש בתחבורה הציבורית. ללבוש בגד ולזכור כמה הוא מצא חן בעיניך כשראית אותו בחנות.

ההתייחסות לקיים כאל מובן מאליו היא נטייה אנושית טבעית. התרחק מנטייה זו – אל תקבל תמיד את נפלאות הטבע, התקשורת, כוח המשיכה, הנשימה והמוח האנושי כדברים שגרתיים. למד להעריך את ההנאות הפשוטות בחיים: ציוץ של ציפור, צחוק של ילד, שמש זורחת... פקח את עיניך לכל אותם דברים מפעימים שבחיי היומיום.

הקדש חמש דקות לכתיבה של אספקטים מפעימים בבריאה. שים לב עד כמה העולם הזה באמת מדהים!

הקדש חמש דקות לכתיבה של אספקטים מפעימים בבריאה. שים לב עד כמה העולם הזה באמת מדהים!

נסה להתעורר בבוקר מתוך תחושת הודיה על הזכות הנפלאה לחיות בעולם הזה. "ברכות השחר" שבתפילת הבוקר היהודית, מודות לבורא עולם על האפשרות לחשוב, על תפקודם התקין של אברי גופנו, על הבגדים שיש לנו ללבוש... נסה לומר אותן – לעצור, להתבונן סביב ולהודות – כך תוכל לפתוח את היום מתוך נקודת מבט חדשה. לא – "אוף, עוד יום..." אלא – "יום חדש – איזו מתנה נפלאה!"

דרך נוספת לשיפור מבטך על העולם, היא לרענן את ההערכה שיש לך כלפי אנשים שאתה אוהב. בחן מחדש את המבט שלך על ההורים, על בת/ בן זוגך – ועליך עצמך. חפש נקודות מבט חדשות. היה שאפתן. עורר את המסתורין והכימיה.

תסמונת הקיפאון

אף פעם אל תאמר: "אני לא יכול!" אם זהו הדבר שנכון לעשות, אז אתה יכול לעשות אותו. בכל פעם שבה אנחנו אומרים: "אני לא יכול", אנחנו נכנסים להקפאה עמוקה ומעכבים את הצמיחה האישית שלנו.

ערוך רשימה של כל אותם דברים ש"אתה לא יכול" לעשות. למשל: "אני לא יכול למצוא את שותפתי לחיים", או "אני לא יכול לקבל את משרת החלומות שלי". לכל אחד מאתנו יש מאות של "אני לא יכול" כאלה שמרחפים סביבו.

האם אתה מוותר על רצונותיך משום שדרוש מאמץ גדול מידי כדי להשיגם?

עכשיו ערוך סדר ברשימה שלך. הפרד בין "אני לא יכול" לבין "לא בא לי", או "אני לא יודע איך". תשעים ותשעה אחוזים של ה"לא יָכוֹלִים" האלה הם בעצם תירוץ ל"לא בא לי". האם אתה מוותר על רצונותיך משום שדרוש מאמץ גדול מידי כדי להשיגם? או אולי חסר לך הביטחון שדרוש להצלחה?

בדוק כל פריט ברשימה שלך. פעל על מנת להפוך את ה"אני לא יכול" ל"אני אצליח". החיים מתחילים לשצוף ולקצוף קדימה, ברגע שבו אנחנו גורמים לאירועים להתרחש באופן אקטיבי, ולא ממתינים באופן פסיבי עד שיתרחשו מאליהם.

אל תתייאש מעצמך. היאבק בקשיים שלך, באמביציות שלך, בעמדות שלך. ערוך תוכנית להצלחה. שכח מטעויות העבר. התמקד בהצלחות העתיד. צעד קדימה!

קיבעון הוא ה"אויב מספר אחד" של החיים. אנשים מקובעים אוטמים את מוחם בפני רעיונות חדשים וצמיחה נוספת. אבל חיים כאלה אינם חיים, הם בקושי "הישרדות".

ההיפך מקיבעון הוא ההתלהבות לצמוח וללמוד. פתח את מוחך לרעיונות חדשים, ובדוק אותם באופן אובייקטיבי.

קומוניזם? קפיטליזם? יהדות? בדוק מהי ההשקעה הטובה ביותר לטווח הארוך.

הכנס רעיונות מרעננים לחיי היומיום. נניח שאתה משועמם להחריד מהניקוי המפרך של הבית, אבל אתה לא יכול להרשות לעצמך לקחת עוזרת. מה אתה צריך לעשות? לעשות מחקר בעולם משק הבית, ולמצוא את הדרך הפשוטה, המהירה והנעימה ביותר להשלמת המשימה. הפוך את העבודה למשחק. לבש טרנינג, הכן את שואב האבק, לחץ על הסטופר והתנפל על הבית עם מוסיקה קצבית ברקע. התחרה בעצמך – נסה להשיג שיא אישי בניקוי מהיר ויעיל של הבית. זהו תרגיל נפלא – והשינוי יהפוך את התפקיד השגרתי לחוויה מהנה ומשעשעת!

באופן דומה כסח את הדשא, צבע את הקירות, צא לעבודה, טפל בתינוק הבכיין – הכנס רעננות ושמחה לכל תפקיד ותיהנה מהחיים!

באופן דומה כסח את הדשא, צבע את הקירות, צא לעבודה, טפל בתינוק הבכיין – הכנס רעננות ושמחה לכל תפקיד ותיהנה מהחיים!

אחת הדרכים הבטוחות והקלות ביותר לחידוש ההנאה מנושא אינטלקטואלי כלשהו, היא ללמדו לאחרים. נניח שאתה יודע איך לאפות עוגה, או ללהטט בשלושה כדורים. על מנת להכין את עצמך ללמד אחרים, אתה צריך קודם להתלהב מעצמך. לבדוק שוב את הנושא –"כמה אבקת אפיה בדיוק אני מכניס לתערובת?" או, "מה עושות הידיים שלי בזמן ששני הכדורים נמצאים יחד באוויר?". עצם ההכנה תביא עמה תפישה חדשה והשאלות שהאחרים ישאלו, יוסיפו עומק וחיות לנושא!

בשביל מה אתה חי?

אנשים רבים טוענים, שבלתי אפשרי לדעת מהי מטרת החיים.

קיימת כאן סכנה גדולה. משום שכאשר אדם אומר שאינו יכול לדעת משהו, הוא מרים ידיים מראש – ונשאר לכוד במלכודת הבורות. לעולם אל תגיד: "אני לא יכול לדעת מהי האמת." (העובדה שמיליארד אנשים לא יודעים משהו, לא אומרת שאי אפשר לדעת אותו).

אנשים רבים חוששים לשאול שאלות קיומיות – לעתים קרובות, משום המאמץ הרב שנדרש לשם בדיקה והתקדמות.

קח את האתגר. גם אם לא תצליח למצוא את התשובה, תהליך החקירה עצמו, יניב תובנות נפלאות לאורך הדרך.

48 הדרכים אומרות: "קח את האתגר. גם אם לא תצליח למצוא את התשובה, תהליך החקירה עצמו, יניב תובנות נפלאות לאורך הדרך."

עצור לכמה דקות ושאל את עצמך "בשביל מה אני חי?" אם יש לך את האומץ להחזיק את המחשבה הזאת בקדמת המוח, מובטח לך שאף פעם לא תשתעמם מן החיים.

מושגי חיים עקרוניים

כאשר מגיעים למושגי חיים מהותיים, אנחנו לפעמים אומרים שאנחנו "יודעים" משהו, אף על פי שאולי אנחנו לא.

לדוגמא: תפישה יהודית בסיסית היא שא-לוהים קיים, ושהוא אוהב כל אחד ואחד מאיתנו – באופן אישי ופרטי. הוא מקשיב לתפילותינו, "מעוניין" בקשר איתנו, מכוון את חיינו ודואג לנו.

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות, שהדרך "לדעת" משהו מתחילה בהבנתו.

אולי נגיד ש"אנחנו כבר יודעים את זה", אבל, כל עוד אנחנו לא חיים את המציאות הזאת, סימן שאנחנו לא באמת מבינים אותה, אלא פשוט משלמים מס שפתיים.

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות, שהדרך "לדעת" משהו מתחילה בהבנת הדבר. על מנת להבין את אהבתו של א-לוהים, חייבים קודם להתחיל ללמוד מיהו א-לוהים, ומדוע הוא עשוי להתנהג עמנו בדרכים מסוימות. כפי שמסביר רבנו בחיי (המאה ה-11 בספרד) בספרו חובות הלבבות:

"שתשוב אל דעתך, ותשמש בשכלך – אחר שתעמוד עליו מצד הקבלה [המסורת] שהיא כוללת כל מצוות התורה ושורשיהן ופרקיהן [את פירוט המצווה וענייניה] – ותחקור עליו בשכלך ותבונתך ושיקול דעתך עד שתברר לך האמת, ויידחה השקר, כדכתיב (דברים ד,לט): 'וידעת היום והשיבות אל לבבך כי ה' הוא האלוקים'. וכן אומר בכל מה שנוכל לעמוד על בירורו מכוח השכל."

 

רק לאחר שנתחיל להתמודד במלוא העומק והאומץ בשאלות על א-לוהים בחיינו, נוכל להגיע להבנה האמיתית, עד כמה הוא אוהב אותנו באמת.

אינו מגיס ליבו בתלמודו, הדרך ה -37 לחכמה.

 

  • חזור ורענן, חזור ועדכן, כל מה שאתה יודע לגבי החיים.

  • אל תיקח את החיים "כמו שהם".

  • אל תתייאש מעצמך. המשך לנסות – ותצליח!

  • כדי להגיע למימוש עצמי, חייבים לצאת מהקיבעון.