הפנייה להקדמה

כל אחד מאתנו חווה אי פעם התפעמות אדירה, שגרמה לו לקפוץ מעורו. ברגעים מדהימים אלה, אנו מרותקים לחלוטין לעוצמתם של החיים.

מעניין לגלות, שדווקא משברים – עד כמה שהם איומים ומפחידים – נושאים עמם דירבון ואתגר. הם תובעים מאיתנו את מלוא הריכוז, כשהתיאום בין הלב והמחשבה, מביא עמו שמחה וחיות.

אם נוכל להשתמש בהתלהבות הזאת בחיי היומיום, נגיע רחוק!

מתיישב ליבו בתלמודו – הדרך הארבעים ושלוש לחכמה, אומרת לנו, שבכל פעם בה אנחנו פותחים בפעילות כלשהי, לא ניקח איתנו רק את הגוף, אלא נכניס בה גם את הלב והנשמה. נלמד לחבר בין ההתעוררות הרגשית, לבין ההתקדמות האינטלקטואלית. אחרת, לא נזכה ליהנות מהעולם בלב שלם.

נלמד להכניס את מלוא ישותנו לתוך כל פעילות שנעשה. לא חשוב אם מדובר בלימודי ביולוגיה, בשיווק או בגידול ילדים – נעשה את זה מתוך התלהבות. משום שכאשר אנחנו מתלהבים, אנחנו מרוכזים יותר, יצירתיים יותר – ובסופו של דבר, נעשה את העבודה טוב יותר.

למי אכפת?

הסיבה שבגללה לעיתים קרובות אנחנו חסרי התלהבות, היא שאנחנו לא מבינים עד כמה מידע כלשהו יכול להועיל לנו.

האם תוכל ליהנות מהרצאה על "קרבוראטורים במכוניות"? תיאור מדויק ומפורט על דרכו של הבנזין שמתחמצן בתהליך הבעירה הפנימית? אולי זה מעניין במשך חמש דקות אבל אחר כך – חררררר... לילה טוב!

אבל ישנה דרך בה נוכל לגלות עניין, אפילו בהרצאה שכזאת. נדמיין ש"הלך לנו" הקרבוראטור באמצע המדבר... הרמז מובן? ועכשיו, אם מישהו יציע לנו לקבל הרצאה מפורטת על אופן תפקודו של הקרבוראטור, מה נגיד? – "וואו! איזה יופי! דבר לאט כי אני רוצה לסכם את הדברים!"

מה בדיוק גרם לנו לשנות פרספקטיבה?

דבר שמשעמם להחריד ברגע אחד, יכול להפוך לדבר המעורר ביותר רגע לאחר מכן.

הפכנו את הקרבוראטור לדבר רלוונטי. במלים אחרות, דבר שמשעמם להחריד ברגע אחד, יכול להפוך לדבר המעורר ביותר רגע לאחר מכן – אם רק נהיה מודעים לחשיבותו בחיינו.

מודעת רחוב שאומרת "תוכל להפוך למיליונר! שיטה בדוקה." תגרום לנו לעצור ולעיין בכתוב. המלים תופשות את תשומת הלב שלנו – כן, אנחנו מעוניינים! אבל, כאשר מדובר בחכמה שתשפיע על כל מהלך חיינו, אנחנו לא מרגישים אותו הדבר. כל אחד מאיתנו שואף להתקדם. כל אחד רוצה להיות משהו – אבל אנחנו שוכחים את זה כשההזדמנות עומדת מולנו.

ובכן, בפעם הבאה שבה מישהו חושף בפניך פיסת מידע כלשהי, אל תפטור אותו ב"למי אכפת?" במקום זה, השתדל להתחבר לשאיפות שלך. הבהר לעצמך: "מדוע אני רוצה לדעת את זה? איך זה עשוי להיות קשור לחיים שלי? איך אני יכול להשתמש במידע באופן מעשי?"

וברגע שתתחבר להשלכה המעשית של אותו דבר חכמה, תגלה עד כמה מלהיב הוא עשוי להיות.

הנוסחה להתלהבות

טוב גם ללמוד מהטעויות שאנחנו עושים, אבל הרבה יותר נחמד ללמוד מההצלחות. קרה לך פעם שה"התלהבות" תפשה אותך? במשך חודשים לימודי הביולוגיה שיעממו אותך עד מוות, ופתאום, מצאת את עצמך מרותק. מה קרה? מה עורר אותך לגלות את היופי שבביולוגיה?

העיקרון הוא לבדוק, איך הצליח רעיון אינטלקטואלי לחדור אל תוך הרגשות שלנו ולעורר אותם. ישנן אמיתות רוחניות עמוקות בביולוגיה – למשל, הסימטריה האומנותית באורגניזמים, אחדותו ההוליסטית של עולם הטבע וכד'. אם כן, לא נגביל את עצמנו למידע אינטלקטואלי בלבד, אלא נצעד צעד נוסף קדימה, ונגלה את המציאויות המטאפיזיות שמקבילות לעולם היומיום שלנו.

זה עובד אפילו עם האספקטים הפשוטים ביותר של החיים. האם התלהבת אי פעם מעריכת סדר בבית? אם כן, איך זה קרה? אולי אורח חשוב היה צריך להגיע? אולי הקשבת למוזיקה ממריצה?

האם קרה שנהנית מכיסוח הדשא? אם לא – תתחיל לכסח על פי דוגמא!

האם קרה שנהנית מכיסוח הדשא? אם לא – תתחיל לכסח על פי דוגמא! אחר כך בדוק מה קרה – מה תפש אותך בזה? האם היית באיזשהו מצב-רוח מיוחד שגרם לך להפוך את העסק למשחק? האם היה איזשהו לקח חיים משמעותי שהוצאת מזה?

במקום לסבול, התמקד בכך בכל פעם בה אתה עוסק בכיסוח!

על מנת לתרגל את השיטה, נחשוב על שני מקרים, בהם התלהבנו בפתאומיות ממשהו, שבכלל לא עניין אותנו קודם לכן. נבדוק מה האיר לנו פתאום. כעת, ננסה לנסח את הלקח ולהשתמש בו עבור החיים. אם החיים הופכים בעינינו לנדושים ומשעממים, דרך זו תזרים בנו גל חדש של יצירתיות. אם זה עבד פעם אחת, זה יוכל לעבוד שוב.

נגלה את המלהיב בחיים

ילדים חיים במצב טבעי של התלהבות. הם חושבים ששווה להתייחס ולשים לב לכל דבר בחיים וללמוד ממנו. על מנת להחיות מחדש את אותה התלהבות ילדותית, נחפש מהם הדברים שהכי מלהיבים אותנו בחיים. טכנולוגיה? טבע? מערכות יחסים? חברה? נרכז את הדברים ברשימה של "עשרת הדברים המלהיבים ביותר בחיי".

לא נחכה עד שההתלהבות תגיע אלינו, אלא נתחיל לנקוט בפעולות מעשיות על מנת למצוא אותה. סביר יותר, שאת הזהב ימצא מי שעוסק בחיפושו, ולא מי שבמקרה יצא לטיפוס על ההר. בכל מצב, למי שעוסק בחיפוש אחר ההתלהבות, יש סיכוי רב יותר לחוות אותה.

אנחנו יכולים ללמוד הרבה מההתבוננות ב"מה גורם התלהבות לאחרים" – איזה סרט עשוי לתפוש את הקהל? תשעים מקרי רצח בסרט אחד – וואו! איך הם הצליחו לדחוס את זה? רצח לדקה?! ולמה כולם מתחברים לערוצי החדשות כדי לראות מטוס מתרסק? או רעידת אדמה – בתים קורסים, גשרים מתמוטטים?

מה מלהיב את הקהל? מהו המכנה המשותף? מה זה אומר לגבי הטבע האנושי? הדברים לא באו להצדיק את התופעה, אלא להציג מה תופש ומלהיב את אנשי העולם המערבי בימינו.

עכשיו, כל אחד מאיתנו ישווה זאת לרשימה האישית שלו. במה אתה שונה? ולא פחות חשוב, כיצד תוכל להציל את עצמך מליפול באותן מלכודות מסוכנות שאליהן נופלים האחרים?

להתלהב מאנשים אמיתיים

לפחות לרגע אחד... היה נלהב מכל בן אנוש. מסתורין מרגש של חיים צועד לצדך. התבונן היטב.

לא נתייחס לאנשים כאל חפצים. אם נתייחס לפקיד בחנות כאל גלגל שיניים, שתפקידו להקל בהליך הקנייה, אין סיכוי שהוא יעורר בנו עניין מיוחד. במקום זה, נעורר בעצמנו סקרנות: "איך אתה נהנה מהעבודה שלך? כמה זמן אתה כבר עובד פה? האם היה היום עמוס או שקט? האם אתה בתחילת המשמרת או בסופה?"

נהייה ידידותיים, מתעניינים ופתוחים. כך נמלא את עולמנו בדמויות אמיתיות ומעניינות.

בני אדם מרתקים לא פחות מכל סרט מתח – מאיפה הוא מגיע? מה הוא עבר בחיים? אילו ניסיונות היו לו ואיך הם השפיעו עליו? הוא נשוי? איך פגש את אשתו? ואילו מין ילדים יש לו? מעניין מה יהיה סוף הסיפור...?

אם מישהו נהנה יותר מסרטים ומסיפורים דמיוניים מאשר מהחיים עצמם, סימן שמשהו אצלו משובש. הוא חי ליד החיים, בורח מעצמו ומהפוטנציאל שלו.

אם מישהו נהנה יותר מסרטים ומסיפורים דמיוניים מאשר מהחיים עצמם, סימן שמשהו אצלו משובש. הוא חי ליד החיים, בורח מעצמו ומהפוטנציאל שלו. כמה חבל להתלהב יותר מדמויות דמיוניות מאשר מאלה האמיתיות. אנחנו לא רוצים להיות כאלה. ולכן, על מנת שהחיים שלנו יהיו חשובים באמת, נתלהב מן המציאות!

צריך להבין, שרוב הדברים שאליהם אנחנו מתייחסים, אינם אלא אשליות. אנחנו מרותקים אליהם מתוך אשליה מתוקה, שהנה, עוד מעט נגלה את הרעיון החשוב החבוי בעלילה. אך למעשה, הם לא מלמדים אותנו שום דבר אמיתי על החיים. צפית בסרט טלוויזיה, קראת סיפור דמיוני, או אפילו עיתון. מה למדת באמת? האם אתה מסוגל להשליך את זה על חייך?

אתה סוגר את הספר ואומר: וואו, הדמויות האלה היו מדהימות. אתה חושב שהחיים שלך השתנו. אבל עד כמה הן לימדו אותך באמת על משמעות החיים? נכון, הספר היה מדהים, אבל האם למדת ממנו חכמת חיים? לא בהכרח. ואפילו הספרים הטובים ביותר – מה למדנו מרומיאו ויוליה? שכאשר המצב מסתבך הפתרון הוא התאבדות? מה למדנו מהחטא ועונשו של דוסטוייבסקי – שלפושעים יש חלומות ביעותים וייסורי מצפון? אולי יש להם, ואולי לא.

נכון, קריאת ספרים, משחקי מחשב או צפייה בסרטים, הן אופנים שונים של מנוחה, אבל מה למדנו מזה בסופו של דבר – איך לנוח גם מחר?!

ננסה לנתב את הסקרנות הטבעית שלנו לקשר עם אנשים אמיתיים. החיים עצמם, הרבה יותר מלהיבים מכל משחק מחשב. פשוט צריך ללמוד כיצד להשתמש בכלי הזה.

מה אנחנו רוצים מהחיים

דרך טובה להתלהבות, היא להכיר את האדם המדהים ביותר שהיית יכול אי פעם לפגוש. האם אתה יודע מי הוא? אתה עצמך! אז שב ושוחח שיחה נחמדה וקצרה עם עצמך. שאל: לשם מה אני בעצם חי? לאן אני הולך?

לאנשים רבים חסרה ההתלהבות, משום שלא ברור להם מה הם מחפשים בחיים. מי שיש לו מטרות ברורות, מצויד הרבה יותר טוב בכדי לראות את הערך שבכל חוויה.

נתאר מישהו בעל אמביציה חזקה להפוך לרופא – הוא מתגבר את לימודי הביולוגיה שלו, שולח בקשה לצבא לקבל אישור ללימודי עתודה, קורא הרבה עלונים רפואיים, מתנדב בבית החולים המקומי, ומתיידד עם רופאים. הוא ממוקד במטרה. כאשר הוא מקבל את תעודת הבגרות, הוא כבר מדבר כמו רופא, מחקה התנהגות של רופאים, ומפתח סגנון משלו – הכול עוד לפני שהתחיל אפילו ללמוד בבית הספר לרפואה.

אם אדם יודע מה הוא רוצה באמת מן החיים, אז הוא ימצא את הדרכים והאמצעים להגיע לכך.

אם אדם יודע מה הוא רוצה באמת מן החיים, אז הוא ימצא את הדרכים והאמצעים להגיע לכך, והוא יתלהב מכל דבר שקשור באופן כלשהו למטרה.

נחשוב על כיוון. נדע מה אנחנו רוצים ונבדוק את דרך החיים שלנו. אנחנו שואפים לשלוט בחיים ולא להיגרר אחריהם. נזכור – אנחנו שאפתנים, אנחנו רוצים להצליח. זוהי הכמיהה הפנימית שלנו. השעות שאותן אנחנו מבלים ומבזבזים בבידור, מרחיקות אותנו מההצלחה. נכון, זה כיף ... אבל אנחנו יודעים שלא זו הדרך להצלחה.

לא נחכה עד שנתחיל להשתעמם מהעבודה שלנו. לא ניתן למאורעות החיים לסחוף אותנו בחוסר אונים. נבדוק לאן זורמים החיים שלנו, נתכנן לעצמנו מסלול, ואז נממש את המטרות שלנו – בהתלהבות.

שאיפות הלב

לכל אחד מאיתנו שאיפות לב טבעיות. נלמד לפתח אותן. אם עדיין לא בחרת לאיזה כיוון כדאי לנתב את הקריירה שלך, בחר בזה שהכי "תופש" אותך.

חכמים אומרים: "לעולם ילמד אדם מה שליבו חפץ". אם אנחנו מעריכים ומחשיבים את נושא הלימודים, אז הלימוד יהפוך לחוויה מהנה. ובנוסף, ההתלהבות מנושא אחד, גולשת לתוך האחר – ומסייעת להקל על לימודם של נושאים פחות מרתקים.

לימודי הביולוגיה משעממים אותך? קשה לך לפתוח ספר? עבור על לוח העניינים, חפש פרק שתופש אותך. השתמש בנטייה הטבעית שלך, ככרטיס כניסה לְנושא, שבדרך אחרת היה נשאר עבורך כגן נעול כל ימי חייך.

נרתע מהיקפו של הלימוד התורני? על מנת להתחיל, בחר בתחום אחד שמעניין אותך.

כך גם בלימוד החכמה – נרתע מהיקפו של הלימוד התורני? על מנת להתחיל, בחר בתחום אחד שמעניין אותך. זה יכול להיות איך לאפות חלה, כיצד לבחור בבן זוג, או איך לאהוב את הזולת. מול מבחר של 613 מצוות, כל אדם חייב למצוא, לפחות משהו אחד שיעניין אותו!

מתיישב ליבו בתלמודו – הדרך הארבעים ושלוש לחכמה

 

  • כאשר אנחנו מתלהבים ושקועים בדבר, אנחנו עושים אותו הרבה יותר טוב.

  • כשאנו מתלהבים, אנחנו מקבלים אנרגיה במקום להשקיע אנרגיה.

  • נחבר בין התפישה האינטלקטואלית, לבין נקודות ההפעלה של הרגש.

  • אדם פשוט ואמיתי, הרבה יותר מלהיב מכל דמות טלוויזיונית שאי פעם תהיה.

  • הצב מטרות לחייך ושאף להגשימן מתוך התלהבות חסרת פשרות.