לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
לוטו ביהדות

לוטו ביהדות

מהי השקפת היהדות על השתתפות במשחקי הגרלה? להלן שאלה שנשאלה במסגרת השו"ת שלנו.

מאת מערכת aish.co.il

שאלה:

 

שמעתי פעם בדיחה על אדם שרוצה להרוויח במפעל הפיס. מדי שבוע הוא מתפלל לזכות בהגרלה השבועית, ללא הצלחה. לאחר שבועות רבים, הוא שואל בסופו של דבר את א-לוהים: "מדוע לא זכיתי?" עונה לו א-לוהים: "ובכן... אתה קודם צריך לקנות כרטיס".

אני מבין שא-לוהים עוזר לאלה שעוזרים לעצמם ואני גם מתאר לעצמי שא-לוהים לא זקוק שמישהו ירכוש כרטיס לוטו בכדי לזכותו בעושר רב. למשל, מישהו שלח לי פעם בדואר כרטיס לוטו כחלק ממבצע שיווקי. אם א-לוהים רוצה שתזכה, הוא כבר ימצא את הדרך לממש זכייה שכזו גם מבלי שתרכוש כרטיס.

אני לא סבור שרצון הא-ל הוא שאנשים ירכשו שלוות נפש בכסף.

אני שואל לעתים קרובות את אלה שמשתוקקים תמיד לכסף רב: "מה תעשה עם כל הכסף שיהיה לך?" התשובה הנפוצה ביותר היא: "הכסף יביא לי שלוות נפש". אני לא סבור שרצון הא-ל הוא שאנשים ירכשו שלוות נפש בכסף. הרי אף אחד ממכרי שיש להם שלוות נפש לא זכה בלוטו.

אז... האם מן הראוי שאקנה כרטיס הגרלה?

תשובה:

שאלתך מצוינת, ולדעתנו יש לה שתי תשובות.

ראשית, א-לוהים רוצה שנעשה השתדלות, לא מכיוון שהיא דרושה לו, אלא מפני שהיא דרושה לנו. באמצעות מעשים ופעולות אנחנו שותפים ביצירת שינוי בעולם ובתוך עצמנו.

בתלמוד מסופר על "לץ" אחד שאמר לרבי עקיבא: "לא צריך לעזור לעניים, מפני שעוניים הוא מא-לוהים, ובעזרתנו להם אנו פועלים נגד רצון השם!"

ענה לו רבי עקיבא: "הסיבה שא-לוהים גורם לאנשים להיות עניים היא דווקא כדי שאנחנו נעזור להם. זהו רצונו: שאנחנו נעזור לאחרים."

מסיפור זה ניתן ללמוד, שרצון הא-ל הוא שאנחנו בעצמנו נעשה את ההשתדלות. אותו רעיון בא לידי ביטוי ביהדות בהרבה אופנים אחרים - למשל, עריכת ברית מילה לתינוק שנולד, או עשיית לחם מגרעיני חיטה. ברור שרצון הא-ל הוא שאנחנו נפעל בכוחות עצמנו בכדי להביא את העולם לשלמות, בין אם מדובר בהשלמה בצורת ברית מילה או בהשלמה בצורת עיבוד גרעיני החיטה לקמח ממנו נאפה הלחם.

מסקנת הדברים: אם אתה אכן צריך את הכסף, קנה כרטיס הגרלה.

התשובה השניה היא, שא-לוהים יצר מערכת הקרויה "טבע", אשר באמצעותה הוא פועל. מובן שהבורא יכול לבטל את חוקי הטבע (והוא עושה זאת לעתים - מה שקרוי בפינו "ניסים"). אבל הבורא מעדיף שהנהגותיו תישארנה נסתרות במידה מסוימת - כדי שנמשיך לחקור וללמוד את דרכיו. מלבד זאת, אם מציאות א-לוהים תהיה גלויה וברורה לכל - תתבטל הבחירה החופשית שהיא אבן הפינה של הבריאה.

מסקנת הדברים: אם אתה אכן צריך את הכסף, קנה כרטיס הגרלה.

 

אבל כמובן, אין צורך שתקנה הרבה כרטיסים., מפני שאם א-לוהים ירצה שתזכה, יספיק גם כרטיס אחד.

22/11/2003

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 13 תגובות ב-13 דיונים

(13) אנונימי, 30/9/2009 13:20

הלוטו החדש

הלוטן החדש יוריד לפעל הפיס את המחזר יהודי לא פריר

(12) ישראל, 5/8/2007 02:32

תגובה לשמעון שלמה

בס"ד
פשוט מאוד אם הקב"ה רוצה שאדם יזכה
אז גם בכרטיס אחד עם סיכויים של 1 ל- 4
מיליון , הוא יזכה ואם לא - אז גם בסיכויים של - 1 ל- 1 (זכיה בטוחה כביכול) הוא לא יזכה !!! כי אין דבר כזה זכיה בטוחה רק הקב"ה מחליט מי כן ומי לא ואומנם הקב"ה אע"פ שהוא יכול לזכות אדם בלי שום מעשה מצד האדם , בכל זאת דורש השתדלות מן האדם (כנאמר במאמר) , אבל צריך לברר מהי רמת ההשתדלות שאדם צריך להשקיע , וזה משתנה ממקרה למקרה ,ומזמן לזמן , ומאדם לאדם , כמו שאנו רואים אצל יוסף הצדיק שכאשר נשלח למאסר ואחרי 10 שנים שהוא שם הוא מבקש מאחד השרים שזה עתה משתחרר שיזכיר את שמו לפרעה (כדי שישחרר אותו) ועל זה הוא נענש שנתיים נוספות בכלא כי אחד ברמה של יוסף צריך להיות עם אמונה ובטחון גדולים מאוד בקב"ה (וכל שאדם גדול יותר הוא נתבע על כך יותר!!) ולא היה על אדם ברמתו לעשות השתדלות כזו כדי לצאת מהכלא! ולכן יש צורך לקבוע מהי גדר ההשתדלות גם בנושא הלוטו וזה משתנה מאדם לאדם ועל כן יש לשאול רב בנושא הנ"ל .

(11) עינב ראובן, 17/12/2005 19:04

בעזרת השם

אנו צרכים לכבד את העשיר כי זה רצון האלהים אלוהים נתן אלוהים לקח ואם אתה עני אתה צריך להסתפק במועט וגם לשמוח בחלקך. .

(10) אייבי, 17/12/2005 12:44

כרטיס הגרלה

מסכימה ,יש לנסות.מה רע שיהיה לאדם כסף?

(9) שמעון שלמה, 26/3/2005 01:00

מה עם ההיגיון?

קראתי את התשובה והיא גורמת לשיבוש בהגיון הנורמאלי והמצוי בכל אחד מאיתנו, הרי ככל שתשלח יותר כרטיסים הסיכויים גדלים האם מהבחינה הזאת אין השם רוצה שנשתדל??
הסיכוי לזכות בלוטו מכרטיס אחד הוא 1:4,000,000( בערך ) ויש אנשים וחלק מהם אני מכיר באופן אישי אשר צריכים את הכסף כל כך ושולחים טופס אחד כדי שהשם יברך אותם בזכיה והסיכויים שלהם אפסיים . לעומתם יש אנשים (בד"כ ישמעאלים) שמודעים ונעזרים בהסתברויות וסטטיסטיקות ומגדילים את סיכויהם תוך שליחת מספר רב יותר של טפסים עם שיטות מובנות לכיסוי כמה שיותר אפשרויות, לסיום רציתי לספר שאני בעל דוכן פיס ונכון להיום נורא כואב לי שדוקא אלו שפחות צריכים את הכסף אך יותר מודעים להיגיון העומד מאחורי ההגרלה הם אילו שחילקתי להם את רוב כספי הזכיות.
אנא עיזרו לי להבין את ההיגיון העומד מאחורי התשובה הנ"ל
נ.ב
אני איש מאמין אך מבולבל מדרכי השם אשמח לקבל הכוונה נוספת.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub