עם היחלשותו הרוחנית והצבאית של עם ישראל בממלכה הצפונית, אשור הולכת ומתחזקת. אשור החולשת על אזורי סוריה, עיראק ותורכיה, בונה בהתמדה אימפריה. עדויות לאותה אימפריה ניתן למצוא במוזיאון הבריטי בלונדון, המציג עתיקות אשוריות ששרדו מאותה תקופה – אבן "המשי", המתארת את יהוא, מלך ישראל בהביאו מנחה אל שלמנאסר השלישי מלך אשור, תבליט המתאר את המצור על העיר הישראלית לכיש ועוד.

מערכת התיארוך

התאריכים הנקובים במוזיאון הבריטי (ובמוזיאונים נוספים המציגים עתיקות מהמזרח התיכון) אינם עולים בקנה אחד עם התיארוך היהודי, עליו אנו מתבססים בסדרה זו. בין מערכת התיארוך היהודית לנוצרית, קיימים פערים המגיעים עד 150 שנה בתקופות אשור ובבל, אך הפער הזה נעלם בתקופה הרומית (שנת 1 לספירת הנוצרים). מדוע?

הסבר מפורט על הכרונולוגיות השונות של העולם העתיק, אינו בתחום של קורס קצר בהיסטוריה כגון זה. ובכל זאת נסביר בקצרה את מערכות התיארוך העיקריות, עליהן נשענים היסטוריונים בני זמננו.

מערכת התיארוך היהודי לקוחה בעיקר מספר בשם "סדר עולם רבה", המיוחס לרב יוסף בן חלפתא, בן המאה השניה לספירה. המקורות לתאריכים בספרו מצויים במסורת חז"ל כפי שמתועד בתלמוד ובתנ"ך.

חשוב גם לזכור, שהתיארוך היהודי, מאז ראשיתו לפני כששת אלפים שנה, התבסס תמיד על תופעות אסטרונומיות מוחלטות ומדויקות מאוד: תנועת הירח סביב כדור הארץ (חדשים) ותנועת כדור הארץ סביב השמש (שנים). שילוב בין מסורת רציפה של התנ"ך למערכת אסטרונומית מדויקת של הזמן, מעניק לתיארוך היהודי מידה רבה של דיוק, בפרט בנוגע למאורעות המרכזיים בהיסטוריה היהודית.

בניגוד למה שהייתם חושבים, הכרונולוגיה בה משתמשים היסטוריונים בני זמננו אינה מדויקת ואפילו רחוקה מכך. רק במאה העשרים, נתקבל בעולם לוח שנה אוניברסלי – הלוח הנוצרי (הנקרא גם הלוח הגרגוריאני). אך כשממשיכים ללכת אחורה בזמן, מצב הלוח נעשה כאוטי. תיעוד היסטורי מדויק כמעט ולא היה קיים, וכל אימפריה השתמשה בלוח שנה משלה, שלרוב התבסס על קריטריונים שונים בתכלית. ללא מסורת היסטורית רציפה וללא שיטה מקובלת אחידה לחישוב הזמן, אין מקביל בעולם ל"סדר עולם רבה" ולמערכת היהודית לחישובי הלוח כפי שנמסרה מימי קדם.

אם כן, איך הגיעו לכרונולוגיה הנפוצה כיום אצל ההיסטוריונים?

אם כן, איך הגיעו לכרונולוגיה הנפוצה כיום אצל ההיסטוריונים?

ההיסטוריונים בסוף המאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים הלכו אחורה בזמן וניסו ליצור רצף במאורעות. עיקר התבססותם הייתה על התיעוד ההיסטורי הדל ששרד מרומא, יוון, מסופוטמיה ומצרים העתיקות, תוך השוואה לממצאים ארכיאולוגים ותיארוך בשיטת הפחמן הרדיואקטיבי.

כיוון שקיים טווח של שגיאה בשיטות הנ"ל ותחום רב ניתן לפרשנות, התעוררו מחלוקות כבדות בין מומחים שונים הנמשכות עד היום. לכן, את הכרונולוגיות אשר עליהן מסתמכים ההיסטוריונים בני זמננו, ניתן להגדיר גם... כניחושים מלומדים.

מכיוון שסידרה זו מציגה את המבט היהודי המסורתי, ומכיוון שלכרונולוגיה היהודית טיעונים חזקים יותר לדיוק היסטורי, בחרנו להשתמש בתאריכים על פי המסורת היהודית. כיום, ישנם מספר מומחים ידועים הקוראים תגר על הכרונולוגיה המודרנית ואפילו מנסים להתאים אותה לכרונולוגיה היהודית. עליהם נמנה פיטר ג'יימס הבריטי שכותב:

 

"על ידי תיארוך מחדש של תחילת תקופת הברזל בארץ ישראל, לסוף המאה העשירית לפני הספירה, במקום בתחילת המאה השתים עשרה, פרשנות חדשה לגמרי עולה על הארכיאולוגיה של ישראל: פרשנות המשתלבת באופן מושלם עם התיעוד התנ"כי."

 

הממלכה הצפונית נופלת

במאה השישית לפני הספירה, תגלת פלסר השלישי, מלך אשור, מביא את אשור לרמה של אימפריה. הוא גם מעניק תחיה מחודשת לשיטת הטיפול בעמים הכבושים – הגליה מאסיבית.

כדי ליצור מצב של 'שקט תעשייתי' בארצות הכבושות, אשור מעבירה את האוכלוסייה המקומית מארצה לארץ אחרת, ולהפך. עד שהגולים מבינים מה נעשה אתם, עשרות שנים חולפות, וכבר אין טעם למרוד. החל משנת 575 לפני הספירה לערך, כדרך להשקיט את הממלכה הצפונית, תגלת פלסר כובש את נחלת השבטים זבולון ונפתלי, ומגלה את התושבים. לאחר מכן, שלמנאסר החמישי כובש את נחלת ראובן, גד ומנשה ומגלה גם אותם.

לבסוף, בשנת 556 לפני הספירה, אחד המלכים הגדולים של אשור, סרגון השני, משלים את מה שהתחילו קודמיו, וצפון הארץ כולו מאבד את זהותו היהודית.

 

"לכד מלך אשור את שומרון ויגל את ישראל אשורה וישב אותם בחלח ובחבור נהר גוזן וערי מדי. ויהי כי חטאו בני ישראל לה' א-לוהיהם... וייראו אלוהים אחרים. וילכו בחוקות הגויים..." (מלכים ב, יז, ו-ח)

 

מי הובא לארץ במקום עם ישראל לאחר הוצאתם לגלות?

מי הובא לארץ במקום עם ישראל לאחר הוצאתם לגלות?

אשור מביאה קבוצת אנשים, שעם הזמן מכונה בשם "שומרונים", כיוון שמקום מגוריהם נקבע בשומרון. השומרונים מאמצים את היהדות באופן חלקי בלבד וזו גם הסיבה, שהם לא התקבלו מעולם לעם ישראל באופן מלא. עובדה זו הולידה אצלם לא מעט התמרמרות, ולמרות שאנשים רבים מכירים את הסיפור של "השומרוני הטוב" מהכתובים הנוצריים, בכל זאת, בתודעה ובהיסטוריה היהודית, השומרונים נחשבים לגורם שלילי בעלי היסטוריה ארוכה של שנאה כלפינו. כיום, נותרו רק כ-600 שומרונים ומרכז הפולחן שלהם נמצא על הר גריזים הסמוך לעיר שכם.

השבטים האבודים

בינתיים, החלק הצפוני של עם ישראל התפזר על פני האימפריה האשורית. מה עלה בגורלם של עשרת השבטים? הם התבוללו והפכו להיות "עשרת השבטים האבודים".

קיימים אנשים ברחבי העולם ובמיוחד במזרח הרחוק, הטוענים שהנם צאצאים של עשרת השבטים האבודים. ד"ר טוטור פארפיי, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת קולג' בלונדון, מתמחה במעקב אחר השבטים האבודים. ספרו "השער השלוש עשרה" עוסק בתופעה זו ומביא את תוצאות מחקריו לגבי אלו הטוענים לייחוס יהודי.

מדהים הדבר כמה אנשים, אשר מרביתם אינם מכירים כלל את היהדות, טוענים לייחוס יהודי. למשל, הפתנים – מוסלמים קנאים המתגוררים בצפון אפגניסטן ופקיסטן ומונים כחמישה מליון בני אדם, טוענים, שחלק מהם צאצאים מעשרת השבטים.

ישנו מדרש האומר, שעשרת השבטים נמצאים "מעבר לנהר הסמבטיון".

ישנו מדרש האומר, שעשרת השבטים נמצאים "מעבר לנהר הסמבטיון", שאינו עביר כלל, נהר הגועש כל השבוע בחול ואבנים ובשבת נח מזעמו. נהר כזה אינו קיים במציאות, וכנראה שכוונת המשל היא, שהשבטים אינם יכולים לשוב, לפחות לעת עתה.

קיימת מסורת לפיה, באחרית הימים כל היהודים האבודים ישובו. הגאון מווילנא אמר, שאנשים מבין הגויים המתגיירים ומצטרפים ליהדות, הם בעצם נשמות ישראליות המחפשות את דרכן בחזרה לעם ישראל.

אך בינתיים עשרת השבטים אבדו לבלי שוב.

לאחר הגליית הממלכה הישראלית הצפונית, אשור פונה לכיוון דרום, אל עבר ממלכת יהודה. אך הפעם יתברר שהעסק לא כל כך פשוט, וזאת בשל העובדה, שהאויבים הגדולים ביותר של אשור – בבל, מעורבים בעניין.