כ"ח בתמוז תש"ו (1946):

אחת הפעולות המפורסמות שבוצעו נגד הבריטים בארץ ישראל היתה פיצוץ מלון המלך דוד.

המלון (שפעיל עד היום) שימש בחלקו כמקום בו ישבו בכירים בריטים רבים, אזרחיים וצבאיים. הוא היה אחד הסמלים הבולטים של השלטון הבריטי בירושלים.

לאחר אירועי השבת השחורה, הוחלט להוציא לפועל פעולת תגמול, והמלון נבחר כיעד לתקיפה.

ב-כ"ח בתמוז תש"ו (1946) חדרו למלון לוחמי האצ"ל, לאחר שהשתלטו על שער השירות, כשהם מחופשים למלצרים סודניים. הם הציבו שבעה כדי חלב מלאים ב-50 קילוגרם חומר נפץ כל אחד בסמוך לעמודי התמיכה בבנין. במהלך היציאה מהבנין נתקלו בשני קצינים בריטים שחשדו בהם, הם הרגו אחד ופצעו את השני. חיילים ערביים שראו אותם יוצאים פתחו עליהם באש, ובקרב היריות נהרג לוחם אצ"ל אחד ואחר נפצע.

למרות שאצ"ל הודיעו מראש על הפיצוץ המתוכנן (דבר שהבריטים הכחישו לאחר מכן), האגף הדרומי של הבנין לא פונה. המזכיר הראשי של ממשלת המנדט אף איים בפיטורים של מי שיעזוב.

בשעה 12:37 אירע הפיצוץ, האגף הדרומי של המלון נהרס כליל. מספר ההרוגים היה כ-80, ועוד עשרות רבות נפצעו.

לאחר שהתבררו ממדי האירוע, יצאו בכירים רבים בהנהגת היישוב בגינוי, וארגון ההגנה הודיע על ניתוק מהאצ"ל (למרות שתכנון הפעולה היה משותף לכלל האירגונים).


ב-כ"ח בתמוז תרע"ז (1917) אושר המנדט הבריטי על ארץ ישראל בידי "חבר הלאומים" (הגוף שקדם לאו"ם). המטרה המוצהרת של המנדט היתה הקמה של בית לאומי ליהודים בארץ ישראל ברוח הצהרת בלפור. למרות זאת הבריטים הגבילו את עליית היהודים לארץ והקשו על בנייה של יישובים חדשים. המנדט הבריטי בארץ ישראל נמשך כ-31 שנה עד להקמת מדינת ישראל.


ב- כ"ט בתמוז ד'תתס"ה (1105) נפטר רש"י (רבי שלמה יצחקי).

רש"י נולד בצרפת ולמד תורה מפי גדולי הדור הקודם. הוא היה מגדולי פרשני התנ"ך והתלמוד, והשקיע רבות בהפצה של לימוד התורה. הוא הסתובב בעיירות השונות שם חילק קונטרסים של פירושו לתלמוד. פירושו התקבל כל כך עד שהכתב בו רגילים להדפיס את פירושו נקרא "כתב רש"י" (בכתב זה נעשה שימוש לראשונה בהדפסת פירושו לתורה).

פירושו של רש"י זכה אף הוא לפירושים רבים, שכן פירושו ידוע ככזה המתמצת באופן גאוני רבדים עמוקים ביותר, כך שהוא מתאים גם לילדים וגם לחכמים גדולים. רבים מצאצאיו של רש"י היו מ"בעלי התוספות" שהיוו את עמוד השדרה של ההנהגה של היהודים באיזור צרפת וגרמניה.

גדלותו, והעובדה שלאורך כל הדורות פירושו הוא הבסיס ללימודי התנ"ך והתלמוד הביאו למליצה שראשי התיבות של רש"י הם: רבן של ישראל.