ט"ו בסיון

פרשת אלטלנה - בשנת תש"ח (1948) מלחמת העצמאות על קיום

המדינה החדשה היתה בעיצומה. ארגון האצ"ל ששמר עדיין על עצמאות אירגונית ולא השתלב לגמרי בצה"ל (שהוקם על בסיס ה"הגנה"), ארגן שליחת ספינה לארץ ישראל בשם "אלטלנה", שעל סיפונה כ-930 עולים, ציוד רפואי ונשק רב.

במהלך משא ומתן התעוררו חילוקי דעות קשים בין צה"ל לאצ"ל בנוגע לחלוקת הנשק, ולכן לא הצליחה הספינה לפרוק את מטענה בכפר ויתקין, שם עגנה.

לאחר חילופי אש בין כוחות צה"ל וכוחות האצ"ל נמלטה הספינה לכיוון תל אביב. ב-ט"ו בסיון תש"ח כשהגיעה הספינה מול חופי תל אביב התחדש הקרב בין הצדדים ופגז אלטילרי שנורה מתותח של צה"ל פגע בספינה וגרם לשריפתה של הספינה. במהלך הלחימה נהרגו 16 לוחמי אצ"ל וכן 3 חיילי צה"ל.

זמן קצר לאחר מכן בוצע גל מרחב של מעצרים בקרב אנשי האצ"ל, והארגון פורק ואנשיו השתלבו בצה"ל. המחלוקת סביב האירוע והמשמעויות שלו ממשיכים להעסיק חלקים רבים מהחברה בישראל.


בליל י"ט בסיון תש"ו יצא לפועל מבצע מרכולת הידוע גם כ"ליל הגשרים".

במסגרת הפעילות של תנועות המחתרת בישראל נגד השלטון הבריטי הוחלט לפוצץ אחד עשר גשרים, וכך לפגוע קשות במערך האספקה של הצבא הבריטי. לאחר תכנונים רבים וצבירה של אמצעי לחימה, יצאו הכוחות לפעולה. למרות שהבריטים ידעו על פעולה גדולה שמתוכננת, לא ידעו על פרטי המבצע. וכך הלילה אחד פוצצו 9 גשרים וגשר נוסף ניזוק קשות. אחד הגשרים לא פוצץ עקב ירי מצד הבריטים. הפעולה סביב גשר אכזיב השתבשה ו14 לוחמים מהכוח התוקף נהרגו, ובשאר המקומות לא היו נפגעים.

פעולה זו היתה עליית מדרגה מצד האירגונים היהודיים, שעסקו עד אז בעיקר בפעילות הקשורה בהעפלה, וזו היתה גם פעולה בהיקף גדול מאוד.

[בתמונה: גשר הירמוך לאחר הפיצוץ.]


יש שנהגו לצום ב-כ' בסיון, וישנן קהילות בהן אומרים סליחות ביום זה.

יום זה נקבע לראשונה על ידי רבינו תם (מגדולי הראשונים ונכדו של רש"י), עקב עלילת דם שהתרחשה ביום זה בבלואה שבצרפת. ברבות הימים נשתכח וחודש אחר כך בפולין בעקבות גזירות ת"ח ות"ט.

בתקופה זו היתה התקוממות של הקוזקים נגד השלטון בראשות הרודן חמלניצקי הנודע לשמצה, ובמהלכה התחוללו פרעות ביהודים שבאיזור פולין אוקראינה ובלארוס. קהילות שלמות הושמדו ואלפים רבים של יהודים נרצחו באכזריות רבה. זכר לזה חודש הצום ב- כ' בסיון ונכתבו קינות לזכר המאורעות.