השנה - ג' תי"ב, כ-350 שנה לפני הספירה, עם ישראל חוזר לארץ ישראל אחרי 70 שנה בגלות. גלות שהתחילה בחורבן בית המקדש הראשון והגליית עם ישראל על ידי נבוכדנאצר מלך בבל. עכשיו שתמו 70 השנים שנקבעו מראש, עם ישראל מתקבץ מארצות הגלות (בבל, פרס והאיזור) ומיישב מחדש את ארץ ישראל.

הפרוייקט הגדול כמובן הוא - בניית בית המקדש, וכך למרות קשיים גדולים, והתנכלויות חוזרות ונשנות מצד עמי האיזור שלא ראו בעין יפה את שיבת עם ישראל לארצו (נשמע מוכר?!), נבנה בית המקדש השני ובנייתו הושלמה ב - ג' אדר. בית המקדש השני עמד על תילו 420 שנה עד שהוחרב על ידי הרומאים. תיאור מדוייק שלו מופיע בתלמוד במסכת מידות. בתצפית המרהיבה להר הבית שבגג המרכז העולמי של "אש" ישנו דגם מדויק של בית המקדש.


השנה תש"ב (1942) מלחמת העולם השניה נמצאת בעיצומה, יהדות אירופה עולה בלהבות.

מתוך התופת מתארגנת, על ידי אנשי התנועה הרוויזיוניסטית ברומניה, קבוצה של כ- 760 יהודים שבורחים מאימי המשטר הפשיסטי, במטרה לעלות לארץ ישראל.

הם השיגו ספינה ישנה ורעועה - ה"סטרומה" - ויצאו לדרך. ההפלגה שהיתה אמורה להיות קצרה, הסתבכה. המנוע הישן של הספינה התקלקל באמצע הים השחור והספינה נגררה לאיסטנבול, שם שהתה במשך 10 שבועות. הטורקים התנו את שהות המעפילים בחופיה בהסכמה של מדינה אחרת לקלוט אותם, אבל מדינה כזו לא נמצאה.

הבריטים ששלטו בארץ ישראל, היעד של המעפילים, סירבו בעקשנות לאפשר להם להיכנס אפילו תמורת קיזוז מספר הסרטפיקטים (אשרות הכניסה) שניתנו לעולים.

על הנוסעים (למעט שמונה) הוטל הסגר ונאסר מהם לרדת מהספינה, בתנאים הנוראיים ששררו שם פרצו מחלות, והורגש מחסור בדברים בסיסיים כמו מזון.

בסופו של דבר, לאחר נסיונות רבים לפיתרון החליטו הטורקים להיפטר מהספינה בכל מחיר וכך בליל ז' אדר תש"ב נגררה הספינה לתוך הים השחור, ושם הופקרה ללא כל סיוע.

בבוקר למחרת, צוללת רוסית זיהתה את הספינה בטעות כספינת אויב, (ההוראות של הצי הסובייטי היו לירות בכל כלי שייט לא מזוהה) וירתה טיל טורפדו לעבר הספינה. הפגיעה גרמה לנזק עצום, והאונייה צללה במהירות.

מתוך מאות האנשים שהיו על הספינה רק שניים שרדו, לאחר שנאחזו בקורה מהספינה. ואחרי לילה שלם במים הקרים נפטר אחד מהם, ורק ניצול אחד - דוד סטוליאר- הצליח להגיע ליבשה לאחר שנמשה על ידי דייגים טורקים.

הספינה סטרומה הפכה לסמל למדיניות הקשוחה ולאטימות של הבריטים נוכח המצוקה של היהודים.