מעשה ביהודי אחד, סוחר עצמאי, שקבל מכתב ממס-הכנסה, שבו נאמר לו שבסוף השנה עליו להביא את ספרי הפדיונות שלו לביקורת למשרדי מס-הכנסה, וגם להגיש הצהרת הון.

האיש נלחץ מאוד כי חשש שמא ימצאו אי סדרים בחשבונותיו, וגם הצטער על הזמן היקר שיצטרך לבזבז כדי להכין את הצהרת ההון, אמנם הוא ידע שבדרך כלל הוא מנהל את ספרי העסק שלו כמו שצריך, אבל מי יודע, אולי טעה או שכח, או מסיבה אחרת ימצאו הפקידים חוסר התאמה בחשבונותיו. מרוב דאגה נדדה שנתו ושמחת החיים שלו נפגמה.

לפתע עלה רעיון בליבו – הלוא יש לו שכן קרוב שעבד שנים רבות כמפקח בכיר במס-הכנסה ובוודאי מכיר טוב את כל המנהלים שם, מדוע לא לנצל את הקשרים האישיים ולבקש מהשכן שיבטל את הביקורת המתוכננת ואת חובת מילוי הצהרת ההון?

פנה אם כן היהודי לשכנו ובקש שיתערב למענו אצל שלטונות מס-ההכנסה, אבל להפתעתו נענה בשלילה. "אני ממליץ לך," אמר השכן, "שלא תנסה להתחמק מהביקורת, אלא תנצל אותה, לעשות סדר בכל פנקסי החשבונות. זאת הזדמנות טובה, לשפר את ההתנהלות של העסק שלך, ולדעת מה צריך לתקן".

"אבל, אין לי מושג איך מתכוננים לביקורת הזאת, ואיך עורכים הצהרת הון", אמר היהודי, "האם לא יותר פשוט שתעשה לי טובה אישית ותרים טלפון למי שצריך ותגיד לו שירדו ממני?"

"אל תדאג", ענה השכן. "יש לי פה ספר שכתבתי בצורה מקצועית וברורה שמדריך ומייעץ איך מכינים את העסק לביקורת, ואיך אוספים את הנתונים להצהרת הון. תלמד את הספר, ואם משהו לא ברור אשמח לעזור לך, ותראה שתוכל לעמוד במשימה על הצד הטוב ביותר".

לאט לאט תוך כדי לימוד הספר, החל האיש ליהנות מהלימוד ולשפר את ניהול פנקסי העסק

נאנח היהודי כי הבין שמהשכן לא תגיע הישועה, ובלית ברירה התחיל ללמוד את הספר ולהכין את עצמו לביקורת של מס-הכנסה. לאט לאט תוך כדי לימוד הספר, שהיה עשיר בדוגמאות דידקטיות, החל האיש ליהנות מהלימוד ולשפר את ניהול פנקסי העסק. כמו כן התקדם בעריכת הצהרת ההון והחל לקבל מושג הרבה יותר מדויק על שווי נכסיו, השקעות לא יעילות והוצאות מיותרות. בעקבות הלקחים שהפיק התחיל העסק שלו להיות הרבה יותר רווחי עם ניצול טוב של כוח אדם, צמצום הפסדים וחסכונות לטווח ארוך. מידי פעם כשנתקל בסעיף בעייתי פנה אל השכן, וההוא במאור פנים וסבלנות, לימד אותו והדריך אותו בנושאים מסובכים.

יום לפני הביקורת המתוכננת נכנס האיש אל שכנו ואמר לו, "אינני יודע איך להודות לך. בהתחלה חשבתי, איזה מן שכן כפוי טובה יש לי שלא מוכן לעשות פרוטקציה קטנה, אבל היום דווקא בגלל ההתעקשות שלך, העסק שלי נראה אחרת לגמרי, ויותר מזה אני לא מפחד ממס-הכנסה, גם אם ימצאו משהו לא תקין, אשלם מה שצריך, ואשמח לתקן את זה".

"אני שמח יחד איתך", אמר השכן. "אני מכיר אותך הרבה שנים וידעתי שמעז יצא מתוק, ואתה תדע להיעזר בי בדרך הטובה בשביל העסק שלך".

"אבל, אני חייב לשאול אותך על משהו ממש מפליא שקרה", אמר האיש. " היום בבקר, קיבלתי הודעה ממס-הכנסה, על ביטול הביקורת של מחר. אתה עבדת כל-כך הרבה שנים אצלם, איך קורה דבר כזה?????....."

מנוף לשינויים פנימיים

הליכה לקברות צדיקים, פנייה לצדיקים חיים, שינוי שם, ביקור במקומות הקדושים, הילולה בימי הסתלקות צדיקים, קמעות עם מלות קודש, כל אלה עוזרים לנו אם אנחנו מתייחסים איליהם כמנוף לשינויים פנימיים.

לא פרוטקציה בשמים אנחנו צריכים, כי אז אנחנו נשארים במקומנו כמו שהיינו קודם. אבל אם המפגש או האירוע או המעשה ממריצים אותנו ללמוד איך לשפר את ה"עסק", הרי שלעתים קרובות מתבטלת הגזירה או המחלה או המצוקה, כי היא עשתה את שלה ואין בה יותר צורך.

לשנה טובה ומתוקה נכתב וניחתם.