לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מסיבת בת מצווה מיוחדת

מסיבת בת מצווה מיוחדת

רעיון נפלא שצריך להיות חלק מכל מסיבה.

מאת

אתמול קרה לי דבר נפלא. זה לא היה משהו גדול. זה לא היה משהו דרמטי. זה לא היה משהו שחיכינו וציפינו לו. אבל זה היה משהו מקסים ונפלא – מחווה קטנה שיצרה שינוי גדול.

יצאתי אתמול למסיבת בת מצווה, שנערכה לבתה של חברתי. זה היה אירוע מקסים ומעורר, כמו שאמורה להיות מסיבת בת מצווה. ואולי זה היה אפילו יותר מרגש משום שהוריה של הנערה נאבקו במשך מניין שנות בת מצווה (כפי שאמר זאת אביה) כדי להביא את הבת הזאת לעולם. הייתה שמחה מיוחדת באוויר.

אבל היה שם עוד משהו, משהו הרבה יותר בסיסי והרבה יותר חשוב. הייתה שם הכרת תודה.

כולנו שמענו המון נאומי בר-בת מצווה. כולם מודים להורים שלהם (מיד אחרי רשימת האורחים שבאו מרחוק ופירוט של כל המקומות שמהם הם טרחו והגיעו). יש אנשים (ממש לא מספיק) שמודים לאלוקים. לפעמים זה מכל הלב. לפעמים סתם כי ככה מקובל. לפעמים זה איפה שהוא באמצע. ולפעמים קשה לדעת אם הם באמת מתכוונים לזה.

אולם הילדה הזאת עשתה משהו מיוחד וייחודי, שבלי ספק נבע הישר מליבה. היא כתבה מכתב תודה לכל אחד ואחד מהאורחים – לפני שהיא קבלה את המתנות! משום שהמכתב לא עסק במתנות, הוא בא לבטא את החשיבות שהיא מייחסת לנוכחותו של אותו אורח ספציפי. וזה לא היה משהו קצרצר בן שורה אחת או שתיים. זה גם לא היה אחיד. היו במכתב מספר פסקאות שתיארו את התפקיד שמשפחתנו מילאה בחייה, הזכירו כמה חוויות וזיכרונות משותפים, והודו על אותן דרכים מיוחדות שבהן תרמנו לחייה.

זה היה מדהים.

הגיעו למסיבה 115 אורחים (אני יודעת משום שערכתי את השולחנות!), אז אתם יכולים להעלות בדמיונכם את הזמן והמאמץ שנדרשו ממנה. זה היה מרשים מאוד.

ככל שננסה להתעלם מכך, רוב נערי הבר מצווה ונערות הבת מצווה קצת (או הרבה) עסוקים בעצמם. עם כל תשומת הלב וכל ההתמקדות בהם, קשה שלא.

זוהי דרך מעולה להינצל ממלכודת האגוצנטריות. זוהי דרך מושלמת ללמד את הילדים שלנו להביע תודה והערכה. זהו אמצעי עוצמתי לתת לילדים שלנו את ההבנה מהי משמעותה של קהילה, ושבאמת צריכים כפר שלם כדי לגדל ילד.

המסיבה הייתה נחמדה מאוד. הנאומים היו משעשעים ומעוררים גם יחד (בדיוק כפי שציפינו משום שהאב סופר). אבל מה שהכי נגע ללבי היו המכתבים האלה. כשכל שאר אירועי הערב יישכחו, אני אמשיך לזכור את אותן איגרות מלאות מחשבה. ריגש אותי מה שאורחת הכבוד כתבה לי והרעיון באמת שבה את לבי.

אני חושבת שזה משהו שאנחנו צריכים לשלב במסיבות הבר/בת מצווה של ילדינו. הלוואי שהייתי חושבת על זה לפני שהבנות שלי חגגו את הבת מצווה שלהן. זה היה מרומם ומעמיק את חוויית היום של כולם, ובפרט של בנות המצווה בעצמן.

23/3/2014

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 10 תגובות ב-8 דיונים

(8) ערבה, 22/6/2015 15:03

בת מצווה

אני עוד חודש חוגגת בת מצווה. ואני חושבת שזה רעיון יפה ואני אעשה אותו!!

(7) שיפי, 30/3/2014 08:42

המאמר הכי טוב שקראתי

המאמר הכי טוב שקראתי עד היום. אין עליכם!

(6) י, 26/3/2014 10:10

לרוב הילדה לא מכירה חצי מהאורחים

כל מיני חברים של ההורים, אנשים מהיישוב, וקרובי משפחה רחוקים. אם מכירה אישית חצי זה גם הרבה אבל בדרך כלל אפילו פחות

(5) sharon, 26/3/2014 07:06

שאלה

רציתי לדעת איך באופן מעשי זה נעשה במסיבה עצמה? איך חולקו המכתבים? תודה

(4) Vered, 25/3/2014 12:19

The Bat Mitzvah

My daughter turned 11. During the year preceding her Bat Mitzvah ceremony (next year) she is occupied with 12 Mitzvots: towards her family and the community. She is helping the poor, the old (Jewish elderly house), a family after a newborn has been delivered, Mishloach Manot, a Jewish day-care. She plays violin and shares her talent in a birthday party of a retarded child and during Hanuka in an elderly house. And the list is longer. It is needless to write how happy she is performing those mitzvots, and how her world is getting wider and wiser, obviously not self-centered. Indeed there are many ways to focus on more than ourselves and it can start as early as the Bat Mitzvah year..

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub