לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
"עין הרע"

מהי המשמעות היהודית של המושג "עין הרע"?

מאת מערכת aish.co.il

שאלה:

ל"אש התורה" שלום רב, בעקבות אירוע שקרה לי, ברצוני לשאול עד כמה צריך אדם להתייחס ברצינות לנושא של "עין הרע"?

לפני מספר ימים, פגשתי אישה עם קשיים רציניים מאד בחיי הנישואין שלה. המראה החיצוני שלה רחוק היה מלהרשים, ונראה שהיא גם לא חכמה במיוחד. הופתעתי כאשר, לאחר שספרה את סיפורה, אמרה: "היית מאמינה שהייתי פעם הבחורה היפה ביותר והפקחית ביותר בסביבה? אבל עשו לי "עין הרע" ותראי מה קרה לי!" אני מאמינה בכנות שהיא דברה אמת.

דבריה הרשימו אותי לא מעט, במיוחד בהתחשב במה שקרה לי: במשך שנים הייתי נשואה לאדם נפלא שהכל הלך לו בחיים. מלבד היותו אדם טוב ובריא, הוא היה גם נאה מאד מבחינה חיצונית. כל מה שעשה בחיים הצליח לו. לעולם לא נתקל בקשיים עם בני אדם, הצליח בבחינות בלי להשקיע בלימודים, ומזלו שיחק לו תמיד בצורה שלא תיאמן.

האם קיים באמת "עין הרע", ואם כך, האם יכול הדבר לגרום למחלה רצינית, ואפילו למוות?

ואז, לפני שנתיים, אבחנו אצלו סרטן, ומאותו רגע ואילך שום דבר לא הלך לו. חרף מאמצים בלתי נלאים מצדנו, תמיד מצאנו עצמנו מול הרופאים הגרועים והאנטיפתיים ביותר. הוא קיבל טיפול לא ראוי, האבחנות היו שגויות וכל מה שעשינו תמיד הסתיים ברע.

הוא נפטר לפני מספר חדשים והשאיר אותי בודדה עם שני ילדים קטנים.

כאשר ספרתי זאת לאישה אותה פגשתי, היא אמרה שהוא נפטר מ"עין הרע" – שאנשים היו צרי-עין כלפי כל מה שהיה לו בחיים. בתחילה לא לקחתי את הדברים ברצינות, אבל בהמשך התחלתי להרהר בכך. האם קיים באמת "עין הרע", ואם כן, האם יכול הדבר לגרום למחלה רצינית, ואפילו למוות?

תשובה:

לשואלת שלום,

תחילה, הרשי לי להביע את תנחומי על אבדן בעלך.

א-לוהים, בחכמתו האינסופית, מנהל את העולם באמצעות שתי הנהגות עיקריות. האחת היא מידת הדין והאחרת מידת הרחמים.

מידת הדין קפדנית מאד. היא דורשת דין וחשבון על כל מעשה של האדם, שכר על מעשים טובים ועונש על מעשים רעים.

מידת הרחמים פועלת על מנת שהאדם לא ייענש מיד על מעשיו הרעים. מעשיו נשארים תלויים ועומדים, מתוך תקווה שבינתיים יתחרט ויעשה תשובה. כך מתקיים "מגן זמני" בין מידת הדין (שעל פיה נדרשת עשיית משפט מיד) ובין האדם שעבר עבירה.

חכמים מלמדים אותנו שיש מספר דברים שיכולים "לעורר" את מידת הדין – ולגרום לה להתגבר על מידת הרחמים.

דוגמה אחת היא "לשון הרע". כאשר אדם מדבר לשון הרע על הזולת, פועלת מידת הדין לבדוק האם קיימים גם דברים שליליים שניתן לומר אותם על מספר ה"לשון הרע" בעצמו.

דבר אחר הגורם להפעלת מידת הדין הוא מקרה של "עין הרע". למשל, אם רונן מקנא בגיל. לדעתו של רונן, גיל לא ראוי למה שיש לו בחיים. במלים אחרות, רונן מסתכל ב"עין רעה" על נכסיו של גיל. בדרך זו, מעורר רונן את מידת הדין ל"פתוח תיק" כנגד גיל. מידת הדין תתחזק אז ותתגבר על מידת הרחמים, והעונשים התלויים על האדם על החטאים שביצע ולא התחרט עליהם עדיין, יופעלו.

בכל מקרה, לא "עין הרע" היא סיבת העונש, אלא החטא עצמו.

חשוב לציין שכל עוד אנו מנהלים אורח חיים צנוע, בלי לנקר את עיני האנשים האחרים (כלומר, מבלי לעורר בכוונה את קנאתם), אין לנו מה לדאוג מ"עין הרע", מאחר ובסופו של דבר א-לוהים מנהל את העולם ולא "מוסר את המושכות" לאנשים בעלי קנאה.

בכל מקרה, לא "עין הרע" היא סיבת העונש, אלא החטא עצמו.

הרב אליהו דסלר, כותב בספרו "מכתב מאליהו", שעשיית מעשים טובים תוך ניצול האמצעים שהושפעו עלינו על ידי ברכת הא-ל (למשל, עשיר יכול להשתמש בכספו לצדקה) יכול לשמש כמגן מהשפעות "עין הרע".

בפועל, טוב להיזהר מהתרברבות בהצלחות שלנו – בין אם הצלחה כספית, הצלחה בחינוך הילדים או כל מזל טוב אחר בו שפר חלקנו. מאחר והמציאות העגומה היא שאנשים רבים הם קנאים, וכדי להרגיש טוב, הם יאחלו לאחרים בסתר לבם לאבד את כל מה שיש להם, אין פירוש הדבר שצריך להיות פרנואידים כל הזמן או לחיות חיי פרישות. אבל אורח חיים דיסקרטי וצנוע במידה הראויה, תוך "סינון" האנשים עמם אנו חולקים מידע אודותינו – הוא דבר מומלץ. חיים של ראוותנות תוך "הוצאת עיניים" לסביבה פשוט מאפשרים הזדמנות ל"עין הרע" לפעול.

באשר לשאלה האם בעלך האהוב נפגע על ידי "עין הרע". בשורה התחתונה, אנו לא יודעים מדוע אנשים מתים בגיל צעיר. יש אנשים שהברכה שרויה בכל מעשיהם מלבד באריכות ימיהם – ימי חייהם מנוצלים טוב מאד, אך הימים שהוקצבו להם לחיות הם מועטים, ויש אחרים שזוכים בחיים ארוכים, אבל חייהם מלאים צער וייסורים.

רק א-לוהים בחכמתו האינסופית יודע את מלוא הדין והחשבון של כל אחד מברואיו.

שתזכי לנחמה רבה מידידיך, ושמחה ונחת רוח מילדיך.

 


 

שאלה:

שאלתי קצרה, אודה אם תוכלו לענות לי – מה אם שותפי לעסק מתרברב בהצלחה ואני לא, האם אני עדיין חשוף לעין הרע?

תודה

תשובה:

שלום וברכה!

באופן כללי יש לומר שלא צריכים כל כך לדאוג מעין הרע, במיוחד אם אתה לא המתרברב ומתגאה רק השותף - (מקור: "אגרות משה" מהגר"מ פיינשטיין, אב"ע ג, כו).

***

 

מאמר בנושא קרוב:

חוּט אדום – האם יש בזה משהו?
האם משהו עומד מאחורי האופנה הקבלית האחרונה – חוט אדום קשור על הזרוע?

 


 

28/5/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 19 תגובות ב-19 דיונים

(19) בחור, 6/7/2011 14:14

מי שרוצה לדעת איך להתגונן שיכנס לפה

דבר ראשון עין טובה אם אתה לא אדם צר עין או קנאי זה כבר טוב דבר שני יש הרבה סגולות בנידון אך אתן לכם כמה עצות וניהם בסיס לחיים מידת הצניעות גם אם אתם יודעים למשל שאתם יפים או חכמים וכדומה אין לכם מה להתרברב יותר מידי כי בוודאי ובוודאי שכל מה שיש לכם שייך לאלוקים ומי אנחנו לפניו ודעו לכם עוד משהו שכאשר האדם מתגאה מורד הוא במלכות שמיים שנאמר "ה' מלך גאות "וגו' אך יש עצה קראתי באינטרנט לומר 12 פעמים בבוקר "אין עוד מלבדו" והכי חשוב לבטוח באלוקים שהוא זה ששומר עלייך והוא זה שיחליט מה יהיה איתך וכו"

(18) אנונימי, 24/6/2011 11:02

אני חושבת שיש לי "עין הרע"

לפני שנתיים או אפילו שנה הכול הלך לי פיקס ,נהנתי מהחיים שלי הייתי שמחה והכול היה לי כיף . עד שפיתאום אחותי הכירה חברה אחת שהייתה לא משהו בפנים ומדוכאת מחיים ולפי דיבריה סבלה, והיא כול פעם מסתכלת עליי בצורה נוראית כיאלו היא מקנאה במשהו והיתחברתי איתה עד שעברה שנה והייתי צריכה לעבור לבית ספר של אחותי איפה שחברה שלה גם לומדת ופיתאום באותה שנה היא היה לה מבט של קינאהה והיא פשוט היסתכלה עליי כול הזמן ואני חושבת שביגלל זה כול הדברים שלי נהפכו לאסון . אני גם כול הזמן בוכה ואני בדיכאון והיא נהנת מזה והיא פעם אחת אנחנו דיברנו על התעודות שלנו והיא פיתאום מתחילה לאגיד לי " את מכוערת גם אם תתאפרי" סתם ככה בלי שעשיתי לה כלום וזה עיצבן אותי אז ניכנסתי להורסקופ שלי והיה כתוב להיזהר אם אנשים שהשם שלהם מתחיל באות ד' וזה גם האות שמתחיל השם שלה ואז בסוף שנה ככה שעון נפל על האף שלי והיתנפח וזה כאב לי והיא צחקה ועד היום הנפוח לא עובר לי ואני בדיכאון מי זה ואז מתנפח לי העין ככה סתם, ואני מפחדת שזה ביגללה שהיא עושה לי " העין הרע" וגם למשל אתמול הייתי אצלה והעין של הייתה קצת נפוחה והיא מה זה נהנת מי זה אני רוצה לשאול מה עושים אם יש "העין הרע" ואיך ניפתרים מי זה בבקשה תנסה לענות לי בהקדם תודה !

(17) קורל האישה והאגדה D:, 9/6/2010 21:48

וואי שמעו

החברה הכי טובה שלי לא מפסיקה לעשות לי עין הרע כל השיעורים היא מיסתקלת עליי בקינעה ואחרכך קוראים לי דברים רעים אני מעבדת כל מה שאי נוגעת בו ועוד מלמלא דברים.

(16) הילה, 8/12/2008 08:42

עין הרע זוועתי!

החברה הכי טובה שלי לא מפסיקנה לעשות לי עין הרע ודי נמאס לי אח"כ קורה לי רע אהמת שאני מדברת בלשון הרע אבל אם אני יפסיק לא ישפיע עליי עין הרע?

(15) טלי, 24/6/2008 12:39

שכנה עם עין הרע מסוכנת

אני לא פרמיטיבית אני נהורה אבל לצערי ישנה שכנה שעינה צרה בנו וכל פעם שהיא רואה את בעלי קורה לו משהוא ממש ממש כך מה אני יכולה לעשות נגדה בבקשה תשובה מהירה

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub